Egészség

Miért a legjobb fehérjeforrás a tojás?

Szeretjük a tojást, mert sokoldalúan elkészíthető, finom, tápanyagban gazdag és nem is túl drága élelmiszer. Azonban tojás és tojás között is van különbség. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy milyen a minőségi tojás, miért a legjobb fehérjeforrás és milyen számunkra szükséges tápanyagokat tartalmaz?

 

Milyen a minőségi tojás?

A minőségi tojás nagyban függ attól, hogy milyen körülmények között tartják a tyúkokat, és milyen táplálékot kapnak. A tyúkoknak is fontos a mozgás, a kevés stressz és a jó táplálék.

A legjobb minőségű tojások olyan tyúkoktól származnak, amelyek szabadon mozoghatnak a legelőkön vagy legalább kényelmesen sétálhatnak a ketrecekben. A mozgás segít fenntartani az egészséges izomzatot és csökkenteni a stresszt.

Mit kell ennie a tyúknak, hogy minőségi tojásunk legyen? A tyúkok étrendje kulcsfontosságú. A száraz gabona nem túl jó tápanyagforrás. A tyúkoknak szükségük van a természetes kapirgálásra, amely során sokféle táplálékhoz jutnak hozzá. A kukacok, bogarak, fűfélék, zöldségek, gyümölcsök, magvak és apró kavicsok fogyasztása növeli a tojásban található mikrotápanyagok mennyiségét. Az áztatott, erjesztett magok is előnyösek, mivel segítik a tyúkok emésztését.

Kívülről nem könnyű megállapítani, melyik tojás minőségi és melyik nem. Talán nem is lehet. A minőségi tojások héja általában erős és egyenletes színű. Bár a tojáshéj színének változatossága természetes, de a tiszta és egyenletes szín általában jobb minőségű tojásra utal.

Emellett az igazán jó tojások kemények és nem repedezettek, bár a szállításuk során már gyakran sérülnek. Sajnos a sárgája színéből sem tudunk már következtetni, ugyanis az befolyásolható azzal, hogy ételszínezéket kevernek a tyúkok takarmányába.

A legjobb, ha tudjuk, honnan származik a tojás, így biztosak lehetünk a minőségében.

 

Miért a legjobb fehérjeforrás a tojás?

A tojás rendkívül gazdag fehérjeforrás, amely nélkülözhetetlen az izomépítésben, a sejtek megújulásában és a szervezetünk általános működésében. Az anyatej után a tojás a legjobb választás, mivel minden esszenciális aminosavat tartalmaz, ráadásul olyan arányban, amely optimális az emberi szervezet számára. A szervezetünk könnyebben képes hasznosítani a tojásfehérjét, mint például a húsokban található fehérjét.

Az elfogyasztott ételekből a testünk a fehérje egy részét energiaként hasznosítja, míg a másik részét a sejtjeink építőanyagaként használja fel. Minél nagyobb arányban alakul át az elfogyasztott fehérje saját testfehérjénkké, annál értékesebb az adott étel számunkra. A fehérjék közül a tojásfehérjéből képződik a legnagyobb arányban fehérjeszövet a szervezetünkben az anyatej után. Ez teszi a tojást igazán értékes táplálékká.

 

Milyen tápanyagok vannak még a tojásban?

A tojásban található legértékesebb anyag a kolin, amely elősegíti az agyműködést, segíti a májban a koleszterin lebomlását, és májregeneráló hatású. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik a tojásban szintén megtalálható lecitin is.

A tojássárgája kiváló forrása a zsírban oldódó vitaminoknak (A, D, E, K2), amelyek ritkán fordulnak elő nagy koncentrációban és ilyen arányban az ételeinkben. Ezek a vitaminok hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez, a csontok egészségéhez és a szervezet számos más fontos folyamatához. Emellett a tojás gazdag vasban, cinkben és más ásványi anyagokban.

A tojás tartalmazza a szemünk számára fontos két fő karotinoidot, a luteint és a zeaxantint. Ezek együttesen adják a tojássárgája színét, és segíthetnek megelőzni a szem UV-sugárzás miatti károsodását. Sőt a hályogok megelőzésében is nagy szerepük van.

A tojás jó omega-3 forrás lehet, ha olyan tyúkoktól származnak, amelyeket omega-3 zsírsavakkal dúsított takarmánnyal etettek, vagy szabad, kapirgálós tyúkoktól. Ezek az egészséges zsírsavak fontosak az agy- és szív egészségéhez.

A tojásban megtalálható az összes B-vitamin, beleértve a B12-t is. A B-vitaminok rendkívül fontosak a szervezet számára, mivel részt vesznek az energia-anyagcserében, a sejtek működésének szabályozásában, valamint a szövetek és szervek egészségének fenntartásában. Emellett segítenek az idegrendszer megfelelő működésében, a stressz kezelésében, és fontos szerepet játszanak a bőr, haj és köröm egészségének fenntartásában. A B-vitaminok létfontosságúak a sejtek növekedéséhez, a vérképzéshez és az immunrendszer erősítéséhez is.

A tojás jódot és szelént is tartalmaz jól hasznosuló formában és ideális arányban. Ezek a tápanyagok jót tesznek a pajzsmirigynek, így hozzájárulnak az anyagcserénk egészséges működéséhez.

 

További jótékony hatásai

A tojás fogyasztása hozzájárul a jóllakottság érzetének kialakulásához, ami segíthet az étvágyunk szabályozásában.

Szerepet játszik a koleszterinszint szabályozásában is. Bár korábban úgy gondolták, hogy a tojás fogyasztása növelheti a vér koleszterinszintjét, a legújabb kutatások szerint mérsékelt mennyiségben történő fogyasztása nem jelent problémát az egészséges emberek számára.

 

Hogyan készítsük el a tojást, hogy jól hasznosuljanak a benne lévő tápanyagok?

A tojás elkészítésénél fontos szempont, hogy minél rövidebb ideig legyen kitéve hőhatásnak, így megőrizhetjük benne a hőre érzékeny vegyületeket, mint például a karotinoidokat.

Tükörtojás vagy főtt tojás esetén az a legideálisabb, ha a sárgája még enyhén folyós marad. Rántotta készítésekor is érdemes rövid ideig sütni, és lehetőleg állati eredetű zsíron készíteni.

Ezen felül érdemes megemlíteni, hogy a tojásokat a legjobb frissen fogyasztani, mivel így a leggazdagabbak tápanyagokban. Egy egyszerű vízteszttel is ellenőrizhetjük a tojás frissességét. Ha a tojást hideg vízbe helyezzük, és az az aljára süllyed, akkor friss. Ha azonban a tojás lebeg a víz tetején, akkor valószínűleg már nem friss.

Tároljuk őket hűvös, száraz helyen, és csak közvetlenül a fogyasztás előtt mossuk meg őket, hogy megőrizzük a héj természetes védőrétegét.

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük