Energia- és időbeosztás

Ignorálás a hatékony koncentrációért

Az „ignorálás” kifejezés azt jelenti, hogy valaki szándékosan figyelmen kívül hagy, vagy mellőz valamit vagy valakit. Az ignorálás lehet cselekedet, amelyben valaki elkerüli a másik személyt vagy helyzetet, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyja az információkat vagy eseményeket.

Az ignorálás nem csak negatív értelemben használatos, bár van egy ilyen csengése. Az emberek néha azért ignorálnak valamit, mert úgy érzik, hogy az nem releváns vagy nem fontos számukra, vagy éppen azért, mert próbálnak koncentrálni más fontos dolgokra.

Ha magasabb szintre akarod emelni a koncentrációdat, akkor neked is meg kell tanulnod figyelmen kívül hagyni, vagy kizárni dolgokat.

Az intelligens ignorálás azt jelenti, hogy valaki tudatosan választja meg, mire összpontosít, és mire nem. Az információtömeg, az állandó kommunikáció és az egyre zajosabb környezet mind olyan tényezők, amelyek nehezítik a koncentrációt.

 

Milyen külső zavaró tényezők vannak?

Zaj

A leggyakoribb, ami meg tud zavarni a koncentrált munkában az a zaj. Ha a szomszéd elkezd fúrni-faragni, a kisfiad éppen a hegedű vizsgájára készül, vagy ha folyamatosan pittyeg a telefonod stb.

Triviális megoldás, nem is tudom, hogy minek írom le, talán azért, mert én sem csinálom, pedig kéne: Ha lehetséges, kapcsold ki azokat az értesítéseket a telefonodon vagy számítógépeden, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül a munkádhoz. Ez máris kiszűr egy csomó zavaró tényezőt.

Amivel még próbálkozhatsz, ha lehetőséged van rá, az a hely és az idő változtatása. Ha rugalmas a munkabeosztásod, akkor próbálj meg olyan időszakban végezni a koncentrációt igénylő feladatokat, mikor alacsony a zajszint: kora reggel vagy késő este. Például fixáljátok a hegedűgyakorlás időpontját, hogy ne essen egybe a csendigényes időszakoddal!

Próbálj meg olyan helyen dolgozni, ahol kisebb a zajszint, vagy éppen olyan helyen, ahol nagyobb. Egy bizonyos zajszint felett az agyunk könnyebben kizárja a hangokat. Például egy kávézói nyüzsgés kellemes háttérzaj lehet, szinte észre sem veszed, viszont, ha két kollégád beszélget az irodában, az lehet, hogy zavarhat.

Aztán ott vannak még az apró trükkök, mint füldugó, vagy zenehallgatás, próbálkozz, hogy nálad mi válik be!

 

Irreleváns ingerek

Az emberi agy korlátozott kapacitással rendelkezik a figyelemre, és ha túl sok információt vagy ingert próbálunk feldolgozni, az hatással lehet a koncentrációs képességeinkre.

Előfordulhat, hogy munka közben meg kell keresned egy e-mailt, de akkor látod, hogy jött valami hírlevél, ami érdekel. Ha már megnyitottad a levelezőt, akkor megnézed azt is. Jó ajánlat van benne, úgyhogy átkattintasz a honlapjukra, ott is szörfözöl egyet. Máris perceket töltöttél el a munka rovására.

Mikor belevágsz egy komolyabb munkafolyamatba, érdemes tisztáznod magaddal és talán másokkal is, hogy most ezzel foglalkozol és semmi mással. Később jöhetnek az óhajok-sóhajok, de most ez van terítéken.

Gondold át, milyen külső tényezők zavarhatnak a munkádban, és próbáld meg ezeket kiküszöbölni vagy minimalizálni. Legyen megfelelő a hőmérséklet, ne legyél éhes stb.

 

Szervezetlen munkakörnyezet

A rendetlenség, rendezetlenség a munkakörnyezetben vagy az információk szervezetlensége zavaró lehet. Talán úgy érzed, hogy te képes vagy uralni a káoszt, ami az asztalodon van, néha én is nagy királynak tartom magam e téren, de valójában ezzel csak megnehezíted a dolgod.

A káosz könnyen elvonja a figyelmedet, sőt, ha keresgélned kell egy elsüllyesztett jegyzetet, vagy mappát még időt is veszítesz vele.

Próbálj meg olyan munkakörnyezetet teremteni, amely segíti a koncentrációt! Rendezd át a munkaterületed, távolítsd el a felesleges tárgyakat, és hozz létre egy tiszta, szervezett környezetet!

 

Milyen belső zavaró tényezők vannak?


Stressz

A magánéleti problémák, egészségügyi problémák vagy személyes konfliktusok befolyásolhatják a koncentrációt. Nehezen megy a munka, ha valakivel éppen összevesztünk reggel, mert csak az kattog a fejünkben.

A stresszt nehéz ignorálni, de meg lehet tanulni kezelni, van egy csomó stresszkezelési technika, ezek közül a leghatásosabb valamilyen légzőgyakorlat vagy meditáció végrehajtása. A legtöbb stresszt egyébként a lezáratlan ügyek okozzák, tehát ha tudsz, akkor minél előtt tegyél pontot a végére!

Meg hát gondolj bele, ha a munka elvégzetlen marad, az csak még több stresszel jár, úgyhogy próbáld meg átkapcsolni az agyad a személyes gondjaidról, mintha csatornát váltanál!

 

Alacsony munkakedv

Van olyan, hogy nincs kedvünk dolgozni, még akkor sem, ha szeretjük azt, amit csinálunk. Az alacsony motiváció vagy érdektelenség a feladatok iránt nehezítheti a hatékony munkavégzést. Tapasztalataim szerint ilyen esetben csak elkezdeni nehéz, de aztán már megy minden magától.

Erre megoldás lehet egy szokáshurok létrehozása. A szokáshurok 3 elemből áll: egy jelből, egy szokásból és egy jutalomból. Tehát ki kell alakítanod valamiféle szertartást, amit a munkakezdésnél hajtasz végre, ez lesz a jel, hogy elkezded a munkát.

Például iszol egy pohár vizet, kinyitod a laptopod és forogsz hármat a forgószékkel. Ha ezt minden munkaülés előtt megteszed, az agyad érteni fogja, hogy kezdődik a munka, és ha vége, lesz jutalom.

A jutalom nagyon fontos. Ha nincs jutalom, akkor a szertartásod nem sokat ér. Lehet, hogy az elvégzett munka öröme is elég jutalomnak bizonyul, de ha nem érzed annak, akkor mindenképpen jutalmazd meg magad valami mással is. Így tudod rászoktatni magad a munkára, akkor is, ha nincs kedved dolgozni.

 

Szervezetlenség

Nem csak külső szervezetlenség létezik, de belső is, bár az egyik lehet a másik következménye. A feladatok rossz priorizálása és a hatékony időmenedzsment hiánya mind zavaró tényezők lehetnek. Az első lépés mindig az, hogy azonosítsd a feladataidat és a célokat! Aztán határozd meg a sürgősségi és fontossági értéküket! Csak ezek után láss neki a munkának!

Ha az agyad azzal van elfoglalva, hogy összerendezze a széteső gondolataid, akkor már nem sok ereje marad a koncentrációra.

Használj napirendet, teendőlistát vagy digitális eszközöket az idő és feladatok hatékonyabb szervezésére!

 

Kísérletezz ezekkel a gyakorlatokkal, és adaptáld azokat az egyéni igényeidhez, hogy magasabb szintre emeld az intelligens ignorálás művészetét!

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük