Könyvajánló

Könyvajánló: James Clear: Atomi szokások

Az Atomi szokások könyv mindig felmerül, ha valaki könyveket ajánl önfejlesztő témakörben, és nem véletlenül. Ez egy piszok jó könyv!

Bemutatja, hogy a kis, atomi szokások hogyan vezethetnek nagyobb változásokhoz az életedben. Ha szeretnél hatékonyabban dolgozni, jobban kezelni az idődet, vagy egészségesebben élni, nagy célokat elérni, akkor ez a könyv a barátod lesz.

Nem csak a produktivitásról szól. A könyv segít abban, hogy jobban megértsd önmagadat, és olyan szokásokat alakíts ki, amelyek hosszú távon is segítenek a személyes fejlődésedben.

 

Miről szól?

A szokásokról szól, ezt nyilván kitaláltad a címéből, de nem csak elvontan elemezgeti, hanem nagy hangsúlyt fektet a hogyan kérdésére. Kielégítő válaszokat kapunk arra, hogy hogyan alakíthatunk ki jó szokásokat és hogyan szabadulhatunk meg a rossz szokásoktól, még akkor is, ha nincs bennünk túl sok fegyelem. A módszerei és tanácsai könnyen alkalmazhatók és testreszabhatók az egyéni igényeid szerint.

A tudományos háttér sem marad el, Clear számos valós példával és tudományos kutatással támasztja alá állításait, ami szintén pozitívum.

 

Mik az atomi szokások?

Az atomi szokások olyan apró tevékenységek, amelyeket könnyen beilleszthetünk mindennapi rutinunkba, de hosszú távon jelentős hatással lehetnek az életünkre.

„Az elsőre kicsinek és jelentéktelennek tűnő változások kiemelkedő eredményekké halmozódhatnak, ha éveken át kitartasz mellettük.”

Ha 1 év alatt minden nap csak 1%-kal jobban teljesítesz, az év végére 37-szer jobb leszel. A siker tehát nem egy egyszeri átalakulás, hanem a mindennapi szokások terméke.

„Az áttörést hozó pillanatok gyakran nagyon sok korábbi tett eredményei, amelyek felvezetik a nagy változáshoz szükséges lehetőséget.”

 

Hogyan alakíthatsz ki jó szokásokat?

Először is döntsd el, hogy milyen ember akarsz lenni, vagyis válaszd meg az identitásod. Először ne a célokra koncentrálj, hanem arra, aki lenni akarsz, és ahhoz a képhez mérten kell alakítani a szokásaidat. Úgy változtathatsz azon, aki vagy, hogy megváltoztatod azt, amit teszel. A szokásaid alakítják az identitásod, az identitásod, pedig a szokásaidat.

Ezek után négy lépésben alakíthatsz ki egy új szokást:

 

1. Tedd nyilvánvalóvá a jelet, ami beindítja a szokást!

Mindig van egy jel, egy kiváltó ok, egy jutalmat ígérő információmorzsa, ami beindít egy szokást. Ha új szokást szeretnél bevezetni, a jelnek szem előtt kell lennie, vagy egyértelműnek kell lennie.

Például, ha azt a szokást akarod bevezetni, hogy heti 3-szor elmész futni, akkor a jel lehet egy bizonyos öltözék, mondjuk a futócipőd felhúzása, vagy egy helyszín, ahol szeretsz futni. Ha felveszed a futócipőd és lemész a parkba, máris könnyen beindul a szokásod.

Használhatod a szokáshalmozás trükkjét, ebben az esetben a jel egy másik szokás lesz, amit már nap, mint nap végzel, és ehhez kapcsolod az új szokást, hogy könnyebb legyen beindítani.

Például, ha megsétáltattad a kutyát, utána elmész futni.

Új szokás bevezetésénél az is sokat számít, ha a környezetedet úgy alakítod, hogy ideális legyen. A szokásaid attól függően változnak, hogy milyen jelekkel vagy körülvéve.

Például, ha le akarsz szokni az édességről, akkor ne legyen az asztal közepén egy kis tálkában csokigolyó.

„Ha azt akarod, hogy egy szokás nagy szerepet játsszon az életedben, a jelnek is nagy szerepet kell játszania a környezetedben.”

 

2. Tedd vonzóvá a szokást!

Egy tevékenység csak akkor válhat szokássá, ha van benne valami öröm, különben kínzásnak fogod megélni és nem fogod sokáig tartani.

Használhatod a kísértéskötelegés módszerét a szokásaid vonzóvá tételéhez, ami azt jelenti, hogy egy olyan tevékenységet, amit el akarsz végezni, összekötsz egy olyannal, amit el kell végezned.

Például, ha elmész futni fél órát, akkor engedélyezel magadnak fél óra videójátékozást.

„Ha úgy fogalmazod újra a szokásaidat, hogy az előnyeiket hangsúlyozod a hátrányaik helyett, azzal gyorsan és igen könnyedén átprogramozhatod a gondolkodásodat, és vonzóbbnak tüntetheted fel az adott szokásokat.”

Kipróbálhatod azt is, hogy megelőző rituálékat vezetsz be, vagyis csinálsz valami élvezeteset a nehéz szokás gyakorlása előtt.

 

3. Könnyítsd meg!

Ne akarj egyszerre sokat változtatni, mert az túl nehéz! A szokások kialakulásához sok ismétlésre van szükség, tehát türelemre is, míg automatikussá válnak. Próbáld meg úgy rendezni a környezetedet és az életedet, hogy azok a tevékenységek, amelyek a legnagyobb súllyal esnek a latba, egyben a legkönnyebbek is legyenek!

A kétperces szabály szerint, ha egy új szokást akarsz elkezdeni, az ne tartson tovább 2 percnél. Az a lényeg, hogy ne érd el azt a pontot, ahol a dolog már feladatnak érződik. Előbb alakítsd ki a szokást, aztán lehet javítgatni.

Például futhatsz naponta 2 percet, aztán előbb-utóbb úgyis igényed lesz növelni a futással töltött időt, végül akár napi 30 percet is futhatsz, vagy többet, de nem kell, hogy ez egyik napról a másikra történjen.

 

4. Tedd kielégítővé!

Nagyobb valószínűséggel ismétlünk meg egy viselkedési elemet, ha kielégítőek a tapasztalataink, vagyis érezzük a jutalmat.

„Ami jutalmazó azt megismételjük. Ami büntet, azt kerüljük.”

Persze jutalom és jutalom között is van különbség. Vannak azonnali jutalmak és késleltetett jutalmak. A rossz szokásainkba pont azért ragadunk bele, mert azonnali jutalmakat kínálnak, viszont a következményei késleltetettek.

A jó szokásoknál általában fordítva van: az azonnali eredményük nem élvezetes, a végeredményük viszont jó érzés.

„…a jó szokások árát a jelenben fizeted meg. A rosszakét a jövőben.”

A jó szokásaid mellé is próbálj meg valamilyen azonnali jutalmazásos rendszert bevezetni, így azonnali megerősítést kaphatsz, ami segít kielégítővé tenni a szokást.

 

Összességében az Atomi szokások egy gyakorlatias és inspiráló olvasmány, amely segíthet abban, hogy jobban megértsd a mindennapi döntéseid hatását és hatékonyabban alakítsd az életedet.

Nem csupán egyszerű útmutató, hanem mélyreható megértést nyújt a szokások kialakításának pszichológiájáról és a hosszú távú eredmények elérésének stratégiáiról. Az iskolákban is kötelező irodalommá tenném.

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük