A meditáció bizonyított előnyei
Meditációs gyakorlatokat évezredek óta alkalmaznak az emberek keleten és nyugaton a mentális és fizikai egészségük javítására. Az elmúlt években a tudomány is egyre inkább elismeri a meditáció jótékony hatásait, és számos kutatás támasztja alá ezeket az előnyöket. Ebben a cikkben összegyűjtöttem a legfontosabbakat.
Mikor élvezhetjük a meditáció jótékony hatásait?
A válasz egyszerű: akkor, ha rendszeresen gyakoroljuk és megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb módszert.
Bár vannak olyan meditációs technikák, például légzőgyakorlatok, amelyeknek azonnal érezheted az eredményét, mégis akkor érvényesülnek a legjobban a meditáció hatásai, ha rendszeresen gyakorlod. Ahhoz pedig, hogy valamit rendszeresen tudj csinálni, azt szeretned kell és meg kell, hogy feleljen a céljaidnak.
A különböző meditációs technikák különböző hatásokat gyakorolhatnak rád. A fókusz alapú meditációk, mint például a mantrázás, segíthet a koncentráció javításában. Vagy a tudatosság alapú meditációk, mint például a mindfulness vagy a vipassana, segíthetnek az érzelmi szabályozásban és a jelenlét érzésében. Fontos megtalálni azt a meditációs típust, amely a leginkább megfelel az igényeidnek és a céljainak.
Tehát a rendszeres gyakorlás és a megfelelő meditációs típus kiválasztása együtt jár.
A rendszeres meditáció segít kialakítani az úgynevezett „meditációs izmot”, ami idővel erősödik és fejlődik, így hatékonyabbá válik az elménk és az érzelmeink kezelése.
A meditáció rendszeres gyakorlása olyan eszközt nyújt számunkra, amely segít megtalálni a belső békét és nyugalmat.
A meditáció 5 legfontosabb előnye
Stressz és szorongás csökkentése
Számos tanulmány kimutatta, hogy a meditáció javítja a stresszel való megküzdés képességét, és hatékonyan csökkenti a kortizol szintünket, mivel segít a relaxációban és az elmélyült légzésben.
Amikor nehéz vagy stresszes pillanattal szembesülünk, a szervezetünk kortizolt termel, azt a hormont, amely többek között a stressz és a természetes „harcolj vagy menekülj” válaszunk szabályozásáért felelős. Ha a kortizol szintje tartósan magas a szervezetünkben, akkor krónikus stresszről beszélhetünk, ami minden lehetséges szempontból árt az egészségünknek.
A rendszeres meditáció viszont természetes módon képes csökkenteni a kortizol szintünket, ami áldásos az egészségünk szempontjából.
Az alacsonyabb stressz szint segíthet ellensúlyozni a szorongás hatásait, a félelem, az aggodalom és a feszültség nyomasztó érzéseit. A meditáció lelassítja a száguldó gondolatainkat és szabályozza a légzésünket, ami által megnyugszik az idegrendszerünk.
Továbbá a meditáció segíthet a depresszió tüneteinek csökkentésében a tudatosság és az érzelemszabályozás révén.
Immunrendszer erősítése
A rendszeres meditáció csökkenti a szervezet stresszre adott válaszát, ami kevesebb gyulladást és az olyan állapotok kockázatának csökkenését eredményezi, mint a krónikus fájdalom, a krónikus fáradtság és a szívbetegségek stb.
Kutatások szerint a meditáció javíthatja az alvásminőséget, ezzel is támogatva az immunrendszert.
A különböző meditációs technikák segíthetnek ellazulni és kontrollálni az elszabadult gondolatokat, amelyek zavarhatják az elalvást. Ez lerövidítheti az elalváshoz szükséges időt és javíthatja az alvás minőségét.
A meditáció a fizikai egészséget is javíthatja azáltal, hogy csökkenti a vérnyomást, így csökkenti a szív terhelését is. A vérnyomás nemcsak meditáció közben, hanem idővel is csökken azoknál, akik rendszeresen meditálnak, főleg a magas vérnyomással rendelkezők esetében.
Koncentráció és memória javítása
A meditáció segíthet javítani a figyelmet és a koncentrációt, ami hasznos lehet mind a munkában, mind a tanulás során. Megtanít kizárni a zavaró tényezőket, és képes leszel sokkal több ideig egy dologra összpontosítani és sokkal élesebb figyelemmel.
A meditáció akár felül is írhatja azokat az agyi mintákat, amelyek hozzájárulnak az elme elkalandozásához, az aggódáshoz és a gyenge figyelemhez.
Továbbá bizonyítottan javítja a memóriát is. A Kirtan Kriya például egy olyan meditációs módszer, amely egy mantrát vagy éneket kombinál az ujjak ismétlődő mozgásával, hogy összpontosítsa a gondolatokat. Az időskori memória problémákkal szenvedő alanyokon végzett vizsgálatok szerint javítja a neuropszichológiai teszteken nyújtott teljesítményt.
Többféle meditációs stílus is növelheti a figyelmet, a memóriát és a szellemi frissességet.
Önismeret
A meditáció fejleszti az önismeretet azáltal, hogy a jelenre való összpontosítás szokását hozza létre, ami lehetővé teszi, hogy észrevegyük a gondolatainkat, amint azok felmerülnek. Valamint javítja az impulzuskontrollt és a kapcsolatunkat önmagunkkal és másokkal.
A meditáció egyes formái egészségesebb önképet és pozitívabb életszemléletet eredményezhetnek. Az önreflexiós meditációk például kifejezetten arra irányulnak, hogy segítsenek jobban megérteni önmagadat és azt, hogy hogyan viszonyulsz a környezetedhez.
Amint nagyobb tudatosságra teszel szert a gondolkodási szokásaiddal kapcsolatban, konstruktívabb minták felé tudod terelni azokat.
Segíthet a függőségek leküzdésében
A meditációval kialakítható mentális fegyelem segíthet megtörni a függőségeket azáltal, hogy növeli az önkontrollt és a függőséget kiváltó viselkedésformák tudatosságát.
Segíthet az embereknek abban, hogy megtanulják átirányítani a figyelmüket, kezelni az érzelmeiket és az impulzusaikat, és jobban megértsék a függőségek mögött meghúzódó okokat, sőt még a visszaesés elkerülésében is segít.
Ha mélyebben beleásnád magad a témába, nézd meg ezeket a kutatásokat:
Mindfulness meditation: A research-proven way to reduce stress
Neuroscience Reveals the Secrets of Meditation’s Benefits
What meditation can do for your mind, mood, and health
Ha kipróbálsz egy, a céljaidnak megfelelő meditációs stílust, az nagyszerű módja annak, hogy javítsd az életminőségedet, még akkor is, ha csak néhány perced van rá naponta.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/12-benefits-of-meditation#1.-Reduces-stress