Miért jó a csend meditáció?
A csend meditáció az egyik legősibb meditációs technika, melynek eredete a keleti hagyományokra vezethető vissza. Manapság irányítás nélküli meditációnak is nevezik. Az indiai védikus hagyományokban például a csendet az abszolút tudatosság állapotának tartják, amelyet elérhetünk a meditáció által.
Az ősi hindu szövegek, a Védák, Upanisadok és a Bhagavad-gita több helyen is említenek a csend fontosságáról és hatékonyságáról. De szerintem te is tapasztaltad már, hogy néha mennyire üdítő tud lenni a csend. A nyugati világban a csend meditáció különösen a 20. században terjedt el, amikor a nyugati emberek érdeklődni kezdtek a keleti spiritualitás és a meditáció iránt.
Definíció szerint: A csend meditáció egy olyan meditációs forma, amely során a csendet és a nyugalmat használjuk arra, hogy elcsendesítsük az elménket és összpontosítsunk a jelen pillanatra.
Hogyan hat az emberre a csend?
Ha sikerül kicsit lecsendesítened az elméd, az számos előnnyel járhat.
Először is, a csend lehetőséget ad az elmének arra, hogy feltöltődjön és megpihenjen. A folyamatos ingeráradat miatt gyakran kimerültnek és túlterheltnek érezzük magunkat. A csend lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit elszakadjunk a külső ingerektől és kikapcsoljunk. Minden előnye ebből fakad.
A csend továbbá képes megnyugtatni az idegrendszert és csökkenteni a stresszt. Hozzájárulhat ahhoz, hogy jobban összpontosítsunk, és javíthatja a mentális fókuszt és a produktivitást. A csend segíthet az alvás minőségének javításában is.
Nem utolsó sorban, a csend lehetőséget ad arra, hogy jobban megismerjük önmagukat. A csendben könnyebb elmélyülni a gondolatokban és az érzelmekben, így az önreflexió is könnyebb.
Néha azonban okozhat a csend szorongást és kényelmetlenséget azok számára, akik nem tudnak megbirkózni a magány vagy a csend által nyújtott terheléssel. Nekik két lehetőségük van: vagy sok gyakorlásra van szükségük, hogy csend meditációt tudjanak végezni, vagy más meditációs formát kell keresniük.
Hogyan csináld?
- Keress egy csendes és kényelmes helyet a gyakorláshoz!
Ne legyen zene a háttérben, vagy zavaró hangok! - Állíts be egy időzítőt, ami jelzi majd a csend végét! Lehetőleg ne valami fültépő ébresztő legyen! Kezdőként ajánlott rövidebb meditációs szakaszokkal kezdeni, és fokozatosan növelni az időtartamot ahogy a gyakorlatban fejlődsz. Kezdd mondjuk 5-10 perccel!
- Csukd be a szemed, válassz ki egy területet, amire szeretnél összpontosítani, például a légzésedre! Megpróbálkozhatsz egy testszkenneléssel is. a fejed tetejétől kezdve fokozatosan haladva lefelé a lábujjaidig, egyszerűen csak monitorozd az összes érzést, amit érzel!
- Aztán tereld a figyelmed a külvilágra: milyen a szoba hőmérséklete, milyen szagokat érzel, milyen finom hangokat hallasz?
- Amikor érzelmek merülnek fel, próbáld meg ítélkezés nélkül megfigyelni őket! Ebben a pillanatban nincs helyes vagy helytelen érzés.
- Találj ki egy egyszerű címkézési rendszert a felbukkanó gondolatokra – például múlt vagy jövő, visszaemlékezés vagy tervezés. Amikor elkezdesz valamin gondolkodni, ami elvonja a figyelmedet a meditációtól, egyszerűen címkézd fel a gondolatot, majd tereld vissza a figyelmedet a légzésedre vagy a testedre!
Mi a gyakorlat lényege?
A csendes meditáció lényege a jelenre fókuszálás. Ez a gyakorlat hagyományosan a tudatosságra összpontosít, hogy elősegítse a nyugalmat, a tisztánlátást és az elfogadást. Segít úgy látni a dolgokat, ahogy valójában vannak, ítélkezés nélkül. A gyakorlat része, hogy röviden megjegyezzük a gondolatainkat, majd továbblépjünk, ahelyett, hogy frusztrálódnánk vagy elkeserednénk, és ennek megfelelően ítélkeznénk magunk felett.
Nincs zene, nincs vezérlő hang, itt neked kell irányítani a gondolataidat. A csendes meditáció ereje abban rejlik, hogy megérted, hogy te irányítod az érzékelésedet – te vagy az élmény vezetője, az alkotó.
A csend meditáció segít elérni a relaxációs állapotot. Tehát Ahelyett, hogy az aggodalom és a szorongás állapotában maradnál, ami eláraszthatja a szervezetedet potenciálisan káros stresszhormonokkal, megtanulsz pihenni és regenerálódni.
Ez a technika akkor bizonyul a leghatékonyabbnak, ha már rendelkezel bizonyos technikák, például a légzés és a test szkennelésének alapvető ismereteivel, valamint egy jó stratégiával arra, hogy lehorgonyozd magad, amikor az elméd elkalandozik.
Nem biztos, hogy mindig azonnal észreveszed a csendes meditáció előnyeit, akár 90 napig is eltarthat (napi gyakorlással), amíg pozitív változásokat tapasztalhatsz. Legyél türelmes és kedves önmagaddal, miközben kísérletezel. Teljesen normális, ha néha szétcsúsznak a gondolataid.
2 hozzászólás
Göndör Beáta
Köszönöm szépen ezt a hasznos cikket! 🙂
M. Tóth Andrea
Köszönöm, hogy elolvastad! 🙂