Meditáció

Mozgásmeditációk

Ha a feltornyosult gondolatok és érzelmek miatt gyakran érezzük magunkat feszültnek, akkor érdemes beiktatni az életünkbe valamilyen meditációs technikát.

Meditáció alatt általában azt értjük, hogy a tudatunkat a jelenre irányítjuk, megpróbáljuk elengedni a feszítő gondolatokat és tudatosan kezelni a fókuszt, és ezzel egy meditatív, kiegyensúlyozott állapotba kerülni. Ezt legtöbbször úgy érjük el, hogy igyekszünk relaxációs állapotba hozni magunkat és lecsendesíteni az elménket. Végezhetünk például légzőgyakorlatokat.

Ez a meditatív állapot elérhető mozgással is, nem csak passzív testhelyzetekben. Biztosan érezted már, hogy a tánc milyen felszabadító tud lenni, vagy egy jó kis futás. Tulajdonképpen a jóga célja is az, hogy megteremtse a test és a lélek egyensúlyát.

A mozgásmeditációk egyik sajátossága, hogy nagyobb hangsúlyt fektet az érzelmekre, mint a gondolatokra. Lényegük egyfelől, hogy megismerjük az érzéseket, megértsük a természetüket és kifejezzük őket a mozgás által. Erre jó például a szabad tánc.

A mozgásmeditációk másik sajátossága az energiaáramoltatás, ahogy például a tai chi esetében. A tai chi célja a belső erő fejlesztése, melyhez egy kifinomult mozgásrendszer vezet el. A harmonikus mozgás hatással van a testre és a lélekre egyaránt, így a fizikai és a lelki egészségre is. Ezek a harcművészeti mozdulatok nem azt a célt szolgálják, hogy legyőzzünk valakit, hanem hogy megteremtsük a test-lélek-szellem harmóniáját és fejlesszük önmagunkat.

Akár az Indiából származó jógát vagy a Kínából származó tai chi-t nézzük, igazi hatékonyságot akkor érhetünk el ezekkel a mozgásformákkal, ha nem csupán tornagyakorlatként tekintünk rájuk, hanem megpróbáljuk megérteni és magunkévá tenni a mögöttük húzódó filozófiát. Ezek évezredes bölcs tanítások.

Vannak kevésbé ismert mozgásmeditációk, mint például a japán jiaido. Az alapja szintén egy harcművészeti mozgás és a szabályozott légzés, melyek által egy harmonikus állapotot érhetsz el. Fejleszti az önismeretet, a belső megértést és a tudatosságot, ahogy minden meditációs gyakorlat. Általa megtanulhatod visszaszorítani az automatikus válaszreakcióidat és a tudatosságra helyezni a hangsúlyt. Itt többet is megtudhatsz róla: https://www.jiaido.hu/

 

Láthatod, hogy a skála igen széles. A szabad tánctól egészen a 108 lépéses Jang-stílusú tai chi gyakorlatokig bármit választhatsz magadnak, ha úgy érzed, hogy a mozgásmeditáció a leginkább megfelelő meditációs forma számodra.

 

 

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük