A jutalom szerepe a motivációban
A motiváció és a jutalom kulcsfontosságú tényezők a fejlődésünkben. Szerencsére ezek kölcsönhatásban vannak egymással, így, ha elfogy a motivációd, akkor valamilyen jutalommal elő tudod csalni, hogy ne akadjon meg a haladásod. Motiváció nélkül minden nehezebb, ezt tudjuk, és a motiváció sajnos nem állandó, viszont a jutalmak megfelelő használatával szinten tartható.
Hogyan kapcsolódik egymáshoz a motiváció és a jutalom?
A motiváció az az erő, amely cselekvésre ösztönöz minket. Ez az erő származhat belső vagy külső forrásból. A belső motiváció saját belső vágyainkból és érdeklődésünkből fakad, mint például a tanulás szeretete vagy a kihívások leküzdésének öröme, célok elérése stb. A külső motiváció pedig külső tényezőkön alapul, mint például díjak, elismerés vagy a pénz.
A jutalom egy pozitív megerősítő inger vagy következmény, amely növeli a viselkedés megismétlésének valószínűségét. A jutalmak is lehetnek belsőek, mint az elégedettség érzése, vagy külsőek, mint a fizetésemelés. A belső jutalmak hosszú távú motivációt biztosítanak, míg a külső jutalmak inkább azonnali, de rövid távú motivációt nyújtanak.
A kettő egyszerre is jelen lehet. Például egy sportolót ösztönözhetik a külső jutalmak, mint az érmek és trófeák, de jelen lehet a belső motiváció is, mint a verseny szeretete, sikeresség érzése, vagy bármilyen belső vágy.
A jutalom lényege, hogy megerősíti a kívánt viselkedést vagy cselekedetet, ami növeli a motivációnkat és kitartásunkat, hogy újra és újra megtegyük, amit kell.
Létezik-e motiváció jutalom nélkül?
A motiváció és a jutalom ugyanazon rendszer részei és a dopamintermelésünktől függenek. A dopamin központi szerepet játszik a jutalmazás és az ösztönzés folyamatában, valamint a motiváció és a tanulás szabályozásában is.
Dopamin szabadul fel az agyunkban, ha valamilyen jutalmat kapunk, például sütit vagy dicséretet, bármit. Ez a dopaminfelszabadulás örömérzetet kelt bennünk.
De akkor is dopamin szabadul fel az agyunkban, ha csak sejtjük a jutalmat, és ilyenkor megjelenik a motiváció, hogy rávegyen minket arra, hogy elérjük a kilátásba helyezett jutalmat. Például nézzünk be a nagyihoz, hátha kapunk megint sütit vagy dolgozzunk kicsit előre, hogy a főnök megint megdicsérjen.
Ezek alapján az is érthető, hogy miért csökken a motivációnk, ha kudarcot vallunk valamiben, vagy nehézkesen teljesítünk. Ilyenkor a várt jutalom nem jelentkezik, vagy csak a nagyon távoli jövőben, és a dopaminfröccsnek annyi.
Vagyis, ha nincs jutalom, vagy annak a lehetősége, akkor motiváció sincs.
Hogyan használd a jutalmakat, hogy motiváld magad?
Tegyük fel, hogy elhatároztad, hogy megtanulsz angolul. Kezdetben lelkes vagy, mert magas szinten van a belső motivációd, de mivel ez egy hosszas folyamat, és kitartást igényel, a motivációd időközben csökken. Eddig minden nap leültél és fél órát angoloztál. De aztán kihagytál 1-2 alkalmat, aztán többet is, végül elkedvetlenedtél és már nem foglalkozol vele.
Mit tehetsz ilyenkor? Keress egy olyan tevékenységet, amit szeretsz végezni és legalább olyan gyakorisággal végeznéd, mint az angol tanulást. Mondjuk sorozatnézés. Kapcsold össze a két tevékenységet úgy, hogy a szeretett tevékenység legyen a jutalom, amit akkor kapsz meg, ha a nem szeretett tevékenységet elvégezted.
Tehát, amíg nem angoloztál fél órát, addig nincs sorozatnézés. Igen, ez olyan mintha anyukád mondaná, de mindenki életében eljön az idő, mikor az önnevelés módszeréhez kell nyúlnia, különben nem fejlődünk.
Ez valójában a Permack-elv, aminek a lényege az, hogy egy magasabb preferenciájú tevékenységet (sorozatnézés) fel lehet használni az alacsonyabb preferenciájú tevékenység megerősítésére (tanulás). Tehát egy kevésbé vonzó vagy kevésbé kívánatos tevékenység megerősíthető egy vonzóbb vagy kívánatosabb tevékenységgel, csak össze kell kapcsolni a kettőt.
Ez az elv segít áthidalni az olyan helyzeteket, ahol az eredeti tevékenység már nem rendelkezik elegendő vonzerővel ahhoz, hogy ösztönözzön minket.
Amit ebből érdemes megjegyezned, hogy ha nincs kellő motivációd, akkor kísérletezz ki magadnak egy jutalmazásos rendszert, ami működik, ezzel csökkentheted a feladás esélyét, sőt talán még a haladásod sebességét is növelheted.
Milyen legyen a jutalom?
A jutalomnak, amelyet egy új viselkedés kialakítására használunk meg kell felelnie néhány kritériumnak. Először is jelentősnek kell lennie, hogy motiváló hatása legyen, vagyis kellő mértékű elégedettséget kell nyújtania, de ne legyen aránytalan. Például ne vágj be minden angolóra után egy tábla csokit, mert úgy hamar elhízol. Vagy fél óra edzést ne kövessen 5 óra videójátékozás, mert az aránytalanul nagy jutalom.
A jutalomnak viszonylag gyorsan kell követnie az elvégzett feladatot, hogy az agyad össze tudja kapcsolni a kettőt, hogy a jövőben is jól működjön a rendszered. A jutalom legyen konzisztens, vagyis következetesen jelentkezzen az elvégzett feladat után, nem csak néha-néha.
Idővel a jutalmakat lehet variálni annak érdekében, hogy fenntartsák a motivációt és ne und meg őket.
Összességében a motiváció és a jutalom kulcsfontosságú tényezők az önfejlesztésben. A megfelelő motivációs stratégiák és jutalmazási rendszerek hatékonyan segíthetnek a kitűzött célok elérésében és a személyes növekedés útján.