Hogyan kezeld jól a kudarcot?
Az, hogy mennyire borulsz ki egy kudarctól, több mindentől függ, nem csupán alkati kérdés, hanem inkább nevelési.
Ha gyerekként csak az eredményeidért kaptál dicséretet és a próbálkozásaidért nem, akkor esélyes, hogy a kudarc nagyon megvisel. Ha túldicsértek, vagy ha csak nagyon ritkán dicsértek, szintén vezethet ahhoz, hogy nem tudsz megbirkózni a kudarccal. De sebaj, mindenen lehet javítani egy kis tudatossággal.
Kudarc és önfejlesztés
A kudarc és az azt követő reflektálás nagyon fontos az önfejlesztés szempontjából. A fejlődés egyik alapja, hogy elemezzük a hibáinkat és jobb megoldásokat találjunk. Ha nem tudunk szembenézni a kudarcainkkal, akkor fejlődni sem fogunk tudni. Hajlamosak vagyunk elrejteni a kudarcunkat, mert gyengíti az önbecsülésünket, és nem szeretjük vesztesnek érezni magunkat. Pedig a tapasztalat, amit a kudarcból merítünk a kulcs a sikereinkhez.
A kudarcélmény általában csalódottságot, elkeseredettséget, frusztrációt jelent. Ezek normális reakciók, ha nem éreznél így, az azt jelentené, hogy nem is volt fontos számodra a siker. Baj akkor van, ha hagyod, hogy ezek az érzelmek felülkerekedjenek és az önsajnálat végtelen spiráljába rántsanak. A sebeid nyalogatása helyett érdemes megvizsgálni, hogy mi vezetett a kudarchoz és milyen új módszereket lehet bevetni a jövőben. Csak ezzel tudod pozitívra fordítani ezt a negatív élményt.
Hogyan képes fejleszteni a sok kudarc?
Ha nem törsz meg, akkor a kudarcoktól csak erősebb leszel, mégpedig a következő módokon:
Tanulsz a hibáidból és egyre jobban csinálsz mindent. (Ez egy szuperképesség!) Természetesnek tűnik, de nem mindenki képes erre. A legtöbb ember hárít, nem vállalja a felelősséged a saját hibáiért, pont azért, mert rosszul kezeli a kudarcot. Másokat hibáztat, vagy ha nincsen kit, akkor bolygóállásokat, a sorsot, Istent, bármit, csak ne kelljen szembenéznie a saját gyengeségeivel.
Egyre rugalmasabb és ellenállóbb leszel. Ha sok pofont kapsz, előbb-utóbb megkeményedik az arcod és már meg sem érzed. Rá fogsz jönni, hogy a sikerhez vezető út nem egyenes, de szépen beveszel majd minden kanyart.
Növekszik a motivációd és az elkötelezettséged. Gyakran előfordul, hogy kudarc esetén megjelenik a „csakazértis” – faktor, ami hatalmas erőt tud adni a további haladáshoz. A kudarc általában demotiváló, de előfordul, hogy valakit arra sarkall, hogy még keményebben dolgozzon, és megmutassa, hogy el tudja érni, amit akar.
Mentálisan szívós leszel. Képes leszel megbirkózni a kihívásokkal, erősödik benned a pozitív hozzáállás. A stressz sem fog annyira megviselni. Érzelmileg stabilabbá válsz, ha már sok kudarcon túl vagy. Persze ehhez nem elég túlélni a kudarcot, hanem meg kell haladni és magad mögött tudni.
Néhány híresség, akik túlléptek a kudarcaikon
Walt Disney
Első vállalkozása az Oswald the Lucky Rabbit karakterrel megbukott, és az összes jogot elvesztette. Azonban Disney ezt a kudarcot felhasználta arra, hogy új karaktereket hozzon létre, és végül megalapította a Disney stúdiót, amely azóta az egyik legnagyobb és legsikeresebb animációs stúdióvá vált a világon.
J.K. Rowling
A Harry Potter sorozat írója. Az első regényére 12 kiadó mondott nemet, mielőtt végül az egyik kiadó elfogadta. Rowling ezt a kudarcot arra használta fel, hogy tovább dolgozzon az írásán és az életének más területein. Azóta Rowling egyik legnagyobb sikere lett a Harry Potter, a regények világszerte ismertek, film is készült belőlük, nem kell ragozni.
Michael Jordan
A kosárlabda egyik legnagyobb ikonja. Azonban az egyetemen nem került be a kosárlabdacsapatba, és 1984-ben az NBA-ben is először nem választották az be. Jordan ezt a kudarcot arra használta fel, hogy keményebben dolgozzon, és végül életre szóló sikert ért el a karrierjében.
Thomas Edison
Az elektromos izzó feltalálója, Edison 1000 alkalommal próbálkozott, mielőtt végül sikerült az elektromos izzót működőképessé tennie saját bevallása szerint.
Szóval ne add fel egy kis kudarc miatt!