Képesség vs. készség
A képesség és a készség kifejezéseket nem szoktuk nagyon következetesen használni, sokszor keverjük a kettőt. Például, ha valakire azt mondjuk, hogy jó a rajzkészsége, akkor valójában arra gondolunk, hogy jók a képességei a rajzoláshoz.
A saját potenciálunk kibontakoztatásának egyik legfontosabb eleme az, hogy megértjük és fejlesztjük a saját képességeinket és készségeinket. Annak érdekében, hogy jobban megértsük ezeket a fogalmakat, először is érdemes tisztázni, hogy mit is jelentenek pontosan.
Képesség vs. Készség: Mi a különbség?
A képességek általánosabbak és inkább az adottságainkra vagy más szóval a velünk született talentumokra utalnak. Meglévő potenciálok, lehetőségek, melyek kiaknázásra várnak. Általában valamilyen tevékenységre irányulnak.
Például, ha valaki matematikai képességgel bír, az azt jelenti, hogy könnyebben érti meg a matematikai fogalmakat és problémákat.
A készségek olyan konkrét tudást és gyakorlatot jelentenek, amelyeket megtanulunk vagy gyakorlással és tapasztalattal kifejlesztünk. Lehetővé teszik számunkra, hogy hatékonyan alkalmazzuk a képességeinket konkrét helyzetekben vagy feladatokban.
Például, ha valaki kifejleszti a matematikai problémamegoldó készségét tanulással és gyakorlással, akkor sokkal többet érhet el, mintha csak az adottságaira támaszkodna.
Nézzük meg egy példán:
Vegyük például Sanyit, aki rendkívül magas és erős testalkattal rendelkezik már fiatal korától kezdve. Az ő testalkata ideális egy kosárlabdázó számára.
Képességek: Sanyi tehát veleszületett fizikai adottságokkal rendelkezik, mint például a magasság, az erő, de jó a labdaérzéke is és a mozgáskoordinációja. Ezek a képességek segítik őt abban, hogy könnyebben megtanulja és kifejlessze azokat a mozgásformákat és technikákat, amelyek szükségesek a kosárlabdázáshoz.
Készségek: Annak érdekében, hogy kiaknázza ezeket az adottságokat és képességeket Sanyi rendszeresen edzésre jár. Gyakorolja a dobásokat, fejleszti a labdakezelését és összekovácsolódik a csapattal. Az edzések segítik őt abban, hogy kifejlessze a kosárlabdázáshoz szükséges készségeket és technikákat.
Tehát Sanyi jó fizikai adottságokkal és képességekkel rendelkezik a kosárlabdázás terén, melyeket készséggé fejleszt ki gyakorlással és tanulással. Hajrá Sanyi!
Lehet-e képesség nélkül készséget fejleszteni?
Előfordulhat, hogy valaki nincs megáldva egy adott területhez szükséges képességekkel, de mégis készségeket szeretne belőle. Ilyenkor az elkötelezettség, a kitartás és a tanulás nagyon fontos szerepet játszik.
Tegyük fel, hogy Sanyi se nem magas, se nem gyors, és a labdakezelése is bénácska. Lehet-e belőle profi kosaras? A válasz igen. Ha apait-anyait belead, akkor lehet, de nagyon sokat kell dolgoznia, hogy ledolgozza a hátrányát.
Sokkal nehezebb és időigényesebb folyamat lehet, és ez sem garantálja ugyanazt a szintet, mint amit valaki természetes adottságokkal vagy képességekkel érhetne el. De a képesség hiánya sok munkával pótolható.
Van ilyen is, de inkább az a jellemző ránk, hogy ösztönösen olyan területen próbálunk fejlődni, amihez van némi adottságunk vagy képességünk. Ugyanis így több sikerélményben lehet részünk, ami erőt adhat a további fejlődésre és táplálja a motivációnkat.
A lényeg, hogy bárki képes lehet fejleszteni és kibontakoztatni önmagát, még akkor is, ha hiányzik az adott területen szükséges képesség, tehetség. Az elkötelezettség, a kitartás és a tanulás segítségével sok mindent el lehet érni.