Önfejlesztés

Kilépés a komfortzónából: Kockázatvállalás és fejlődés

A komfortzónát elhagyni mindig kockázatos, ezért megy olyan nehezen. A szervezetünk rosszul viseli a bizonytalanságot, csupa stressz és kellemetlenség. A komfortzóna pedig ismerős terep, ráadásul kényelmes is, de azért tudjuk, hogy néha ki kell tekintenünk belőle és bővíteni a határait.

A kockázatvállalás olyan döntéseket vagy lépéseket jelent, amelyek esetén nem lehet teljes biztonsággal előre jelezni a kimenetelt, és negatív következmények is lehetnek. Viszont a személyes fejlődésünkhöz elengedhetetlen. Miért? Mert az önfejlesztés nem csak új készségek megszerzéséről szól, hanem a határaink feszegetéséről is.

El szoktuk felejteni, hogy néha a kockázatvállalás pozitív eredményekhez vezethet, például új lehetőségek felfedezéséhez és sikerhez. A kockázatvállalás lényege, hogy az emberek új lehetőségeket vagy potenciális nyereségeket próbálnak elérni, amelyek magasabb hozamokat vagy előnyöket ígérhetnek. De ha valaki fél a veszteségtől, akkor annak a kockázat szinte szitokszó.

 

Milyen kockázatokat vállalhatunk?

Pénzügyi kockázatvállalás: Amikor valaki például befektet, vagy vállalkozást indít, vagy más olyan pénzügyi döntéseket hoz, amelyeknél a pénzügyi veszteség lehetősége fennáll.

Személyes kockázatvállalás: Ide tartozik például a romantikus kapcsolatokban való részvétel, új emberekkel való kapcsolatfelvétel, vagy bármilyen személyes cél elérése érdekében vállalt kockázat, amely érzelmi vagy szociális téren is megjelenhet.

Karrier-kockázatvállalás: Amikor valaki elhagyja stabil állását, hogy új karrierlehetőséget keressen, vagy új kihívásokat vállal a munkahelyén.

Egészségügyi kockázatvállalás: Például olyan életmódbeli vagy egészségügyi döntések, mint az extrém sportok űzése vagy egy olyan orvosi beavatkozás elfogadása, amelynek komoly következményei lehetnek.

Tanulási és fejlődési kockázatvállalás: Amikor valaki új területeken próbál ki dolgokat, új készségeket tanul, vagy új projekteket vállal fel, amelyekhez még nincs sok tapasztalata. Bár ez nem tűnik annyira kockázatosnak.

 

Miért kerüljük a veszteségeket?

Ami a kockázatvállalásban ijesztő, az a lehetséges veszteség. Mindig próbáljuk elkerülni vagy minimalizálni a veszteségeket. De miért félünk a veszteségtől?

A veszteségkerülés fogalma a viselkedési közgazdaságtanban és a pszichológiában azt az emberi tendenciát írja le, hogy az emberek sokkal erősebben reagálnak a veszteségekre, mint a hasonló mértékű nyereségekre. Vagyis az emberek jobban szenvednek a veszteségek miatt, mint amennyire örülnek a hasonló mértékű nyereségeknek.

Például valaki inkább megtart egy veszteséges befektetést, mert nem akarja elveszíteni a már befektetett pénzt, és nem mer kockáztatni, hogy egy másik befektetéssel hasonló mértékű nyereséget elérjen.

 

Van még egy pszichológiai fogalom, ami ide kapcsolódik, ez pedig a „status quo preferencia”. Ez azt jelenti, hogy az emberek hajlamosak ragaszkodni a meglévő helyzethez vagy állapothoz, mert a változás a veszteség lehetőségét hordozza magában. Ez a status quo preferencia vezethet ahhoz, hogy az emberek nehezen viselik a változást, még akkor is, ha azok hosszú távon jobb helyzetet eredményeznek.

Az érzelmeknek is nagy szerepük van abban, hogy próbáljuk kerülni a veszteségeket. Sőt a veszteségkerülés gyakran érzelmi reakciókra épül. Az emberek fájdalmat és frusztrációt éreznek, ha veszteséget szenvednek, és megpróbálják elkerülni vagy minimalizálni ezt az érzelmi traumát.

 

Hogyan kell elhagyni a komfortzónát?

Először is ismerd meg a határaidat! Azonosítsd azokat a területeket az életedben, ahol kényelmesen mozogsz, és ahol nem találkozol kihívásokkal vagy új dolgokkal!

Aztán határozd meg, hogy milyen célokat szeretnél elérni az életedben, és melyek azok a területek, ahol szeretnél fejlődni!

Készíts tervet a kitűzött célok elérésére! Részletezd, hogy milyen lépéseket kell tenned, és milyen erőforrásokra van szükséged!

Ha úgy érzed, hogy a komfortzónádból való kilépés nehéz, kezdd kicsiben! Az apró lépések és kisebb kockázatok segíthetnek abban, hogy fokozatosan növeld a kényelmetlenség küszöbét. Nem kell erőltetni!

Keress támogató közeget! A támogató közeg és az emberek segíthetnek motiváltnak maradni, és megerősíthetik a komfortzóna elhagyásának fontosságát.

 

A komfortzóna elhagyása nem mindig könnyű, és előfordulhatnak időszakok, amikor vissza akarsz térni a régi megszokott módszerekhez. Az ilyen időszakokban fontos kitartóan követni a kitűzött célokat és emlékezni arra, hogy a fejlődés általában nem lineáris.

 A fejlődés és a személyes növekedés nemcsak az új készségek megtanulásáról, hanem az életed gazdagításáról is szól. Ezt tarsd szem előtt!

1 Hozzászólás

  • Bodrogi Gergely

    Érdekes volt a cikk. Egy könyvben olvastam a komfortzónából való kilépésről, ezért ebben az interneten kerestem anyagot, hogy ez mit is jelent, és hogyan lehet megtenni. A cikket jónak találtam, adott egypár fogódzót, de ennél több kell még.

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük