Önfejlesztés

Mit csinálj, ha elfogy a motiváció?

Jó hír, hogy a motiváció helyettesíthető akarattal. Ez a két dolog, ami képes tettekre ösztönözni. A motivációt valamiféle fellángoláshoz, nyári kalandhoz, adrenalin fröccshöz lehet hasonlítani, az is egyfajta akarás, de erősen érzelmi töltetű, így nagyon nehezen befolyásolható. Az akarat viszont olyan, mint egy izom, irányított munkával és idővel fejleszthető. Tehát a cél: az akarat fejlesztése. (Ami egyébként később a motivációt is meghozza…) Szóval, hogyan fejleszd az akaratod?

LISTÁZÁS

Először az irányt kell meghatározni. Készíts 30-as listákat a következő dolgokról:

  • Mi az, amire vágysz, célok, dolgok, bármi, ami eszedbe jut, amit életed során szeretnél elérni, birtokolni, megszerezni…
  • Mikor érezted magad „elemedben”? Mik voltak a legjobb pillanataid? Csúcspontjaid? Ebből nagyon nehéz lesz 30-at összeszedni, de ne add fel, legalább 20-at írj össze!
  • Ugyanezt csináld meg negatívban is, a rossz pillanataiddal is tisztában kell lenned.

LEGYENEK PROJEKTJEID!

Nem kell megváltani a világot, lehetnek ezek apróságok is. Kisebb-nagyobb feladatok, amik lefoglalnak és a véghezvitelüket apró sikerként könyvelheted el. Példaként néhány saját projekt, hogy tudd, mire gondolok:

  • beszkennelni az egyetemi anyagaimat (több 500 oldal)
  • elolvasni hetente egy könyvet
  • elindítani egy online magazint
  • felújítani egy szobát irodának/műhelynek
  • átnézni az összes kacatomat és szelektálni/lomtalanítani

VÁGJ BELE EGY KIHÍVÁSBA!

Leginkább olyan kihívásba, ami rendszerességet és fegyelmet követel tőled. Ilyen például az étrended megváltoztatása. A kihívás legyen legalább két hónapos, de ha fél éves, az még jobb. Sport, étrend, meditációs tevékenység, új szokás bevezetése, ilyesmi. Én most például glutén és tejmentesen eszem, ami baromi nehéz, de jó érzéssel tölt el, hogy meg tudom csinálni. Sokkal jobb érzés, mint betolni egy túrós batyut.

KAPCSOLATOK

Ezen azt értem, hogy kapcsolódj emberekhez, akik képesek felfelé húzni. Ez nem élősködés, mert később visszaadhatod a szívességet. Ha vannak olyan tevékeny barátaid, akiknek a projektjeihez szívesen csatlakoznál, akkor kérd meg őket, hogy besegíthess, avassanak be, dolgoztassanak.

Ha nincs ilyen az ismerősi körben, akkor keress egy megfelelő coach-ot, esetleg pszichológust, aki képes gatyába rázni. Néha csak rá kell találni a megfelelő emberre, aki jó helyen kezd el rugdosni minket, hogy előrébb jussunk. Aztán már megy magától.

OLVASS SOKAT!

Iratkozz be egy könyvtárba, keresd fel a pszichológia-filozófia polcokat, vedd le azt a könyvet, aminek tetszik a címe, amiről úgy érzed, hozzád szól, vagy érdekes lehet számodra. Ez nem fog azonnali változást hozni az életedbe, de ha már 10-15 ilyen könyvet elolvastál, akkor már lehet. Bár mindenkinek más ez a lélektani szám azt hiszem.

AUTOSZUGGESZTIÓ

Ez tulajdonképpen az, amit mantrázásnak hívnak, vagyis annak a tudományosabb verziója. Lefekvés előtt, és közvetlenül az ébredés utáni állapot a legmegfelelőbb rá. Alkoss meg egy mondatot, ami nagyjából összefoglalja azt, hogy milyen állapotba szeretnél kerülni és mondd el legalább 20-szor. Az én mondatom: „Napról-napra több az energiám, egészséges vagyok és elérem a céljaimat.” Ez egy egyszerű mondat, nem kell túlbonyolítani. Ennek kb. fél év után lesz eredménye, attól is függ, hogy mennyire fogékony rá az agyad. Tény, hogy amit sokat mondogatsz magadnak, azt az agyad előbb-utóbb készpénznek veszi.

EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTFELMÉRÉS

Bármilyen meglepő, fizikai okok is kiválthatnak enerváltságot, depressziót, demotiváltságot, lehangoltságot. Leginkább hormonális problémák, vagy ételintolerancia, vitamin és nyomelem hiányok. Ha vannak emellett más testi tüneteid is, akkor vizsgáltasd ki magad, lehet egyszerűbb a megoldás, mint sejtenéd. Nekem például a magnézium és B-vitamin pótlás egy kisebb megváltás volt, nagyon sokat javított a koncentrációmon. Ajánlom még a D és C vitamint is!

+ önismeret, sok énidő, gondolkodás, beszélgetés olyanokkal, akiknek adsz a véleményére, sport!

Ha eszedbe jut még valami, nyugodtan írd meg hozzászólásban!

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük