Önfejlesztés

Siker és tehetség

Egyre elfogadottabb tény, hogy nemcsak abban lehetsz sikeres, amihez tehetséged van. Persze nagy előny, ha van, de önmagában nem sokat ér. Könnyen előfordulhat, hogy egy nálad sokkal tehetségesebb valaki szerényebb eredményeket tud felmutatni, de az is lehet, hogy egy kevésbé tehetséges emberke simán beelőz a kanyarban.

Ha egy tehetséges ember és egy nem tehetséges ember ugyanannyi energiát fektet bele valamibe, akkor nyilvánvaló, hogy a tehetséges emberek nagyobb sikereket érnek el, mivel könnyebben tanulnak, gyorsabban fejlődnek, és jobban teljesítenek az adott területen. De nekik is dolgozni kell. Nem gondolhatják úgy, hogy megúszhatják az erőfeszítést, különben úgy járnak, mint a nyúl a teknősbékával szemben.

 

Mit nevezünk tehetségnek?

A tehetség egy adott területen megmutatkozó kiemelkedő képesség vagy adottság. Több területen is rendelkezhetünk kiemelkedő képességekkel. A tehetség különböző formákban jelentkezhet, például:

Intellektuális tehetség: A gondolkodással kapcsolatos képességek: problémamegoldó képesség, analitikus gondolkodás, kreatív gondolkodás stb.

Művészi tehetség: A művészi kifejezőkészség, akár vizuális, akár zenei vagy más területen.

Sporttehetség: A kivételes sportteljesítményhez szükséges fizikai képességek és koordináció.

Nyelvi tehetség: Az idegen nyelvek gyors és hatékony elsajátítása és használata.

Szociális tehetség: Képesség az emberekkel való kommunikációra, együttműködésre és kapcsolatok kialakítására.

Technikai tehetség: Képesség a technológiai eszközök gyors megértésére és használatára.

 

Hogyan ismerjük fel a tehetséget?

Tudjuk, hogy Einstein megbukott matematikából. (Bár ezt a tényt már megcáfolták, a példa kedvéért tegyük fel!) Akkor ő nem volt tehetséges?  Mondhatnék 100 másik példát is, de most ez jutott eszembe, hogy a hagyományos értelemben vett iskolai eredmények és a tehetség között nincs szoros összefüggés. Akkor mégis mire kell figyelnünk?

Figyeljünk a természetes hajlamokra és érdeklődési körökre! Ha valami könnyen megy és élvezed a gyakorlást és a fejlődést, ez arra utalhat, hogy tehetséges lehetsz azon a területen. Például, ha könnyedén és jól mozogsz a konyhában, akár elsőre is csillagos ötösre összeraksz egy bonyolult receptet, akkor lehet, hogy egy szakácstehetség vagy.

Az a furcsa, hogy aki tehetséges valamiben, az nincs mindig tisztában a tehetségével, mert neki az annyira természetes. Csak akkor kezd tisztulni a kép, ha összehasonlítja magát másokkal és kiderül például, hogy nem mindenki tud olyan jól táncolni, mint ő.

Egy tehetség felismerésénél sokat számíthat egy szakértői vélemény, és itt nem a középiskolás tanárokra gondolok. Azok a szakemberek, akik jártasak egy adott területen, gyakran képesek felismerni a tehetséget. Például egy zenei mentor vagy edző képes észrevenni egy fiatal tehetségben rejlő potenciált.

Fontos szempont még a tehetség felismerésénél a rendszeres kiemelkedő teljesítmény egy területen. A tehetség nemcsak egyetlen alkalommal, hanem többször és különböző körülmények között is megmutatkozik. Például lehet, hogy nagyon szépen tudsz fecskét rajzolni, de semmi mást nem, akkor nem valószínű, hogy rajztehetség vagy.

 

Mi kell még a sikerhez?

Nincs mindenki megáldva kivételes tehetséggel, de ez nem jelenti azt, hogy nincs lehetőségük a siker elérésére. A kitartás, az elszántság és a kemény munka ugyanúgy lehetőséget teremthet a sikeres teljesítményre. Lássuk, mire van szükség!

Szenvedély és elkötelezettség: Kell a motiváció és az akarat, hogy keményen dolgozz valamiért.

Kitartás: Bírnod kell a gyűrődést, még akkor is, ha nehézségekbe ütközöl vagy nem sikerül elsőre.

Folyamatos tanulás és fejlődés: Elengedhetetlen, hogy továbbfejleszd a képességeid és eljuss a sikerpontig.

Kapcsolatok és támogatás: Az olyan kapcsolatok és támogató környezet, amely segít kitartani és fejlődni, jelentős hatással lehet a sikeredre, bár nem szükségszerű.

Rugalmas gondolkodás: Azok, akik alkalmazkodni tudnak az új körülményekhez és megoldásokat találnak a problémákra, nagyobb eséllyel érnek el sikereket.

Önbizalom: Ha elhiszed, hogy meg tudod csinálni, akkor könnyebben eljutsz a sikerig, mintha folyton megkérdőjelezed magad.

Szerencse: Bár nem mindenki ért ezzel egyet, a véletlen vagy szerencse is hozzájárulhat a sikerhez, de azért erre ne alapozzunk.

 

Láthatod, a tehetség csak egy a sok közül. Nem a legfontosabb tényező a siker elérésében. Az elszántság, a kitartás és más személyes tulajdonságok ugyanúgy eljuttathatnak a sikerhez. Hajrá!

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük