Tévhitek az önfejlesztéssel kapcsolatban
Arról, hogy mit nevezünk önfejlesztésnek, milyen módszerei vannak és milyen szintjei, már írtam korábban, most néhány gyakori tévhitet próbálok eloszlatni. Bár, ha ezt a magazint olvasod, akkor valószínűleg tisztában vagy azzal, hogy mi az önfejlesztés, de lehet, hogy néha téged is megzavar a közvélemény.
Csak pozitív gondolkodással érheted el a sikert?
Valóban, ha fejlődni akarsz, akkor nagyobb százalékban kell pozitívan gondolkodnod, mint negatívan, de a kulcsszó inkább a reális gondolkodás. A vak optimizmusnak nincs értelme, nagyot csalódhatsz, ha nem vagy elég körültekintő.
A pozitív gondolkodásra való összpontosítás segíthet nekünk meglátni az optimista lehetőségeket, inspirációt adhat, és segíthet áthidalni nehézségeket. Az pozitív gondolkodás hozzájárulhat ahhoz, hogy magabiztosabbak legyünk, motiváltabbak, és könnyebben megbirkózzunk a kihívásokkal.
De benne van az a veszély, hogy túlzottan eltávolodunk a valóságtól! Illuzórikussá válhat. Nem veszed észre a problémát, ami előtted van, mert átnézel felette. Nem értékeled reálisan az erősségeidet és a gyengeségeidet, mert a rossz oldaladról nem veszel tudomást. Ez mind akadályozza a fejlődést.
Jobban járunk, ha realisztikus módon szemléljük a helyzeteket és a céljainkat. Ez azt jelenti, hogy elismerjük a nehézségeket, kihívásokat, és az esetleges korlátokat, miközben továbbra is kitartunk és optimistán tekintünk a lehetőségekre.
Például pozitívan gondolkodhatsz a karrieredben rejlő lehetőségekről és előléptetési esélyeidről. Ugyanakkor reálisan kell szemlélned képességeidet, és tisztán kell látnod, hogy mit kell fejlesztened magadon ahhoz, hogy elérhesd a céljaidat.
A pozitív gondolkodás nem elég, pozitív tettek is kellenek, ahhoz pedig reálisan kell látni a problémákat és a kihívásokat.
Az önfejlesztés csak intellektuális területeket érint?
Valódi önfejlesztés, mikor már túljutottál az olvasgatáson és a motivációs idézeteken és gyakorlatok által formálod az életed. Az önfejlesztés nem ér véget az olvasásnál, a tanulásnál és a gondolkodásnál, sőt csak ezek után kezdődik: mikor elkezded alkalmazni a tanultakat. Valójában az önfejlesztés a mentális, az érzelmi és a fizikai területeket is magában foglalja, és a lényege, hogy az egyén egészében fejlődjön.
A mentális területen az önfejlesztés a gondolkodásmód és a hiedelmek megváltoztatását jelenti, a pozitív gondolkodást és a stresszkezelési technikák elsajátítását, a kreativitás és az innováció fejlesztését, valamint a problémamegoldó képesség és a döntéshozatal javítását.
Testileg, fizikailag is fejlesztheted magad. Ez jelentheti az egészséges életmód kialakítását, az egészséges étkezés és a testmozgás bevezetését a mindennapokba, az alvási szokások javítását stb.
Az érzelmi területen az önfejlesztés arra összpontosíthat, hogy jobban megismerjük és kezeljük az érzelmeinket, fejlesszük az empátiánk és a kapcsolatteremtési képességeinket, építsünk erős és egészséges kapcsolatokat, valamint fogadjuk el saját magunkat és szeressük.
Önfejlesztésre csak akkor van szükség, ha valami problémád van?
Tény, hogy akkor kezdünk el változtatni az életünkön és a hozzáállásunkon, ha nem vagyunk elégedettek, ez a gyakori kiváltó ok. Viszont fejlődni mindig lehet, mindig van hová. Az önfejlesztés segít kibontakoztatni a potenciálodat és maximalizálni a boldogságodat még akkor is, ha nincsenek nyilvánvaló problémáid.
Az önfejlesztés célja alapvetően nem a problémák megoldása, hanem az önmegvalósítás. Az önfejlesztés lehetőséget ad arra, hogy megismerjük önmagunkat, feltárjuk az értékeinket, az érdeklődési területeinket és a szenvedélyeinket. Ez segít abban, hogy kialakítsunk egy tisztább célt és irányt az életünkben, és aktívan tegyünk azért, hogy elérjük ezeket a célokat. Ez a tudatosság akkor is jól jön, ha éppen nem küzdelmes az életünk.