David Keirsey személyiségtípus-elmélete
Egy újabb érdekes személyiségtípus-modellt hoztam, amit David Keirsey dolgozott ki az MBTI modell alapján. Az MBTI, vagyis a Myers-Briggs Type Indicator az embereket 16 típusba sorolja, míg Kersey elmélete csak 4 kategóriát használ, melyeket temperamentumoknak nevezett el.
Mit értünk itt temperamentum alatt? A temperamentum a megfigyelhető személyiségjegyek, például a kommunikációs szokások, cselekvési minták, valamint a jellegzetes attitűdök, értékek és tehetségek összessége.
A négy temperamentum:
- Racionalisták
- Idealisták
- Őrzők
- Művészek
Milyenek a „Racionalisták”?
A racionalisták logikusak és rendszeretők. Nagy hangsúlyt fektetnek az intellektuális kihívásokra és szeretik megérteni a dolgokat, alaposak és analitikusak. Szeretik feltárni a dolgok gyökereit és ok-okozati összefüggéseit.
Az objektív tényeket részesítik előnyben az érzelmi indokokkal szemben, amikor döntéseket hoznak vagy problémákat oldanak meg.
Hajlamosak arra, hogy nagyobb értéket tulajdonítsanak az igazságosságnak, mint az irgalmasságnak.
Képesek kreatív módon megközelíteni a problémákat és új megoldásokat találni rájuk. Szeretnek új ötleteket felvetni.
Értékelik az egyéni autonómiát és szabadságot a döntéshozatalban és az önkifejezésben.
Úgy hiszik, hogy minden cselekedetüknek megvan az indoka, hogy bármit tesznek és mondanak, annak értelme van.
Gyakran a tudomány és a technológia területén tevékenykednek, mivel szeretnek elmélyedni a gondolatmenetekben és megérteni a dolgokat a legapróbb részletekig.
Milyenek az „Idealisták”?
Az idealisták nagy hangsúlyt fektetnek az értékekre és az emberek közötti kapcsolatokra. Érzékenyek és empatikusak. Képesek azonosulni mások érzéseivel és könnyen megértik az emberek szükségleteit. Fontosnak tartják mások segítését és támogatását.
Nem csak megélni, de kifejezni is szeretik az érzéseiket, és erre igyekeznek módot találni.
Szeretnek foglalkozni a személyes növekedéssel és fejlődéssel. Ez a törekvés, hogy önismeret és önfejlesztés által elérjék teljes potenciáljukat, motiváló erőként hat a tetteikre.
Foglalkoztatja őket, hogy miként adhatnának értelmet és teljességet az emberek életének, és a személyközi konfliktusokat fájdalmasnak élik meg.
Általában optimisták és hisznek a pozitív változás lehetőségében. Gyakran inspirálnak másokat azzal, hogy hisznek az emberi lehetőségekben és a jobb jövőben.
Ezek az emberek gyakran az oktatás vagy a pszichológia területén tevékenykednek, mivel szeretnek másokkal dolgozni és segíteni nekik megérteni az életüket.
Milyenek az „Őrzők”?
Az őrzők nagy hangsúlyt fektetnek a stabilitásra és a biztonságra, valamint fontosnak tartják a közösség értékeit és normáit. Hagyománytisztelők, megbízhatóak és szabálykövetők.
Fontosnak tartják az értékek átadását a generációk között és a stabil, jól működő rendszerek fenntartását.
Teljesítik a kötelességeiket és igyekeznek megfelelni az elvárásoknak. Általában megbízható partnerek a munkahelyen és a személyes kapcsolatokban egyaránt.
Szeretik, ha a dolgok rendben vannak és jól szervezettek. Értékelik a stabil környezetet és a jól meghatározott szabályokat.
Gyakran érzik magukat felelősnek a közösségért és hajlandóak szolgálni másokat. Önzetlenül nyújtanak segítséget és támogatást azoknak, akiknek szükségük van rá.
Nem szeretik a konfliktusokat és inkább békés megoldásokra törekszenek. Képesek kompromisszumot kötni és együttműködni másokkal az összhang és a harmónia érdekében.
Ezek az emberek gyakran az egészségügyben, az adminisztrációban vagy a közszolgálatban dolgoznak, mivel szeretnek segíteni másoknak és biztosítani számukra a stabilitást.
Milyenek a „Művészek”?
Ők spontánok, kalandvágyók, élvezik az élet örömeit, és azonnal reagálnak a lehetőségekre. Nem nagyon terveznek előre, kicsit lazán veszik az életet. Van érzékük a művészetek iránt.
Nyitottak az új élményekre, szeretnek új dolgokat kipróbálni és izgalmas helyzetekbe keveredni. A kihívások és az érdekességek vonzzák őket.
Praktikusak és képesek alkalmazkodni a változó körülményekhez. Rugalmasak és gyorsan tudnak reagálni az adott helyzetre.
Élvezik az érzékszervi élményeket, például az ízeket, illatokat, hangokat és tapintást. Szeretnek jókat enni, utazni, élni és kockázatokat vállalni.
Fontos számukra a szabadság, hogy a pillanat hevében cselekedjenek, amikor vagy ahol csak lehetőség adódik.
Ezek az emberek gyakran a művészetekben, a sportban vagy az üzleti világban tevékenykednek, mivel szeretik a változatosságot és a kihívásokat.
Az, hogy milyen a temperamentumunk, meghatározza az értékeinket és hogy hogyan tekintünk a világra. Egyetlen temperamentum sem jobb vagy rosszabb, mint bármelyik másik, csak más nézőpontok. Másrészt sose feledd, hogy mindenki egyedi, és senki sem fér bele maradéktalanul egy skatulyába!
Forrás:
https://www.mindfulnessmuse.com/individual-differences/keirsey-the-four-temperaments