Te mennyire vagy „B” típusú személyiség?
Ismered azt a fickót, aki úgy éli az életét, mintha minden egyes nap nyaralás lenne? Ha késésben van egy találkozóról, még megáll egy kávéra, mintsem hogy rohanjon. Akkor is higgadt marad, ha körülötte éppen összedől a világ. Na, ő a „B” típusú ember, aki nem valószínű, hogy szívrohamban fog meghalni, de a kiégés sem fenyegeti.
Az A és B típusú személyiségek elkülönítése két fő kritériumon alapul. Ez a kettő: az idővel való versengés és a stresszre adott reakciók.
Az „A” típusúak általában pörgősek, feszültek és bőven van bennük versenyszellem, míg a „B” típusúak nyugodtabbak, toleránsabbak és nem sietnek sehová. Az előbbiek szeretnek mindent tegnapra megcsinálni, az utóbbiaknak ráér holnapután is.
Az A és B típusú személyiségek elmélete az 1950-es években vált ismertté az amerikai kardiológusok, Dr. Meyer Friedman és társa, Dr. Ray Rosenman munkájának eredményeként.
Valójában nem akartak személyiségelméletet alkotni, az eredeti céljuk az volt, hogy azonosítsák a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit.
Megfigyelték, hogy azok, akik sokat versenyeznek az idővel, feszültek és stresszesek, nagyobb valószínűséggel szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben. Ők az „A” típushoz tartoznak egyébként. Róluk itt olvashatsz bővebben: Te mennyire vagy „A” típusú személyiség?
Az A és B típusú személyiségek közötti különbségeket kezdetben kardiológiai szempontból vizsgálták, de később általános pszichológiai és személyiségpszichológiai kutatások is foglalkoztak vele. Ma már nem annyira népszerű az elmélet, mert túl általános, és az emberek gyakran mutatnak egyidejűleg A és B típusú jellemzőket is.
Milyen jellemzői vannak a „B” típusúaknak?
Alapvető jellemzőjük a nyugalom és a lazaság. Kevésbé stresszelnek, ritkán feszültek, inkább élvezik az életet és a kényelmes tempót. Nem hagyják, hogy a kisebb problémák eluralkodjanak rajtuk, és a legnehezebb időszakokban is képesek megőrizni a hidegvérüket.
A „B” típusúak általában türelmesek és toleránsak másokkal és a körülményekkel szemben.
Könnyebben kezelik a frusztrációt és a kudarcokat. Rugalmasabbak és könnyebben alkalmazkodnak a változó körülményekhez és a kihívásokhoz.
Míg az „A” típusú emberek állandó versenytársakat látnak mindenhol, addig a „B” típusúak inkább a saját útjukat járják. Nem érzik annyira a szükségét a versengésnek és a folyamatos sikerhajszolásnak. Úgy is mondhatnánk, hogy alacsonyabb szinten van bennük az ambíció.
Nem jellemző rájuk az agresszió, és az esetleges konfliktusokat próbálják konstruktív módon kezelni. Nem annyira irányítók, inkább hagyják a dolgokat azok természetes menetében haladni.
Kutatások szerint a „B” típusú emberek egészségi állapotba jobb, ahogy az életminőségük is. Képesek kezelni a stresszt és a nyomást, ami hosszú távon a javukra válik.
A „B” típus előnyei:
- Nyugalom és kiegyensúlyozottság
- Tolerancia és empátia
- Harmonikusabb kapcsolatok
- Jobb egészség és életminőség
- Stressztűrés
- Alkalmazkodás
A „B” típus hátrányai:
- Túlzott passzivitás
- Alacsonyabb motiváció
- Kevés ambíció
- Nehéz elköteleződés
- Határidők lazán kezelése
- Gondatlanság
Mindkét személyiségtípusnak megvannak az előnyei és a hátrányai, a legtöbb ember valamilyen mértékben kombinálja mindkét típus jellemzőit. De a fentiek alapján már el tudod dönteni, hogy te inkább melyik kategóriába tartozol, és a te döntésed, hogy változtatsz-e ezen, vagy sem.