Pszichológia

Mi a PERMA modell?

A boldogságnak számos definíciója létezik, biztos neked is van róla valamilyen elképzelésed.

A PERMA modell Martin Seligman összetett elmélete a boldogságról. Boldogság alatt ő tulajdonképpen a pszichológiai jólétet érti.

A pszichológiai jólét azt jelenti, hogy az ember teljes, kiegyensúlyozott és elégedett az életével, és képes értékrendszere és céljai mentén haladni.

A PERMA modell, egy öt komponensből álló keretrendszer, és azt vizsgálja, hogyan lehet összehangolni ezeket az elemeket az életünkben a jólétünk és a boldogságunk javítása érdekében.
(A PERMA egy rövidítés, amely az öt fő tényező kezdőbetűiből áll össze.)

Az öt elem:

  • Pozitív érzelmek (Positive Emotions), P
  • Elköteleződés (Engagement), E
  • Kapcsolatok (Relationships), R
  • Jelentés/értelem (Meaning), M
  • Teljesítmény/eredmény (Accomplishments), A

Tehát a pszichológiai jólét és a boldogság nem csak egyetlen tényezőtől függ, hanem öt összetevő együttműködésétől. Meg kell találnunk az egyensúlyt ezek között az összetevők között, hogy boldognak érezhessük magunkat.

 

Pozitív érzelmek (P)

Pozitív érzelmek, melyeket tapasztalunk például: öröm, szeretet, hála, remény, érdeklődés, együttérzés, büszkeség.

A pozitív érzelmeknek hatása van a fizikai egészségünkre is. Kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik gyakran tapasztalnak pozitív érzelmeket, jobb egészségügyi állapotban vannak, például könnyebben viselik a stresszt és erősebb az immunrendszerük.

Az is egy összefüggés, hogy a pozitív gondolkodású emberek hajlamosak egészségesebb életmódot folytatni, például többet mozogni és jobban figyelni az étkezésükre.

Pozitív érzelmek elősegíthetik a társas kapcsolatok építését és erősítését. Amikor pozitív érzelmeket osztunk meg másokkal, az erősítheti az emberi kapcsolatokat és növelheti az érzelmi kötődést. Míg a negatív érzelmek inkább elidegenítenek.

 

Hogyan fejlesztheted ezt a területet?
  • Tölts több időt olyan emberekkel, akiket szeretsz!
  • Végezz olyan kreatív tevékenységet, vagy találj olyan hobbit, amit élvezel!
  • Hallgass inspiráló zenét!
  • Gondolkodj el azon, miért lehetsz hálás, és milyen jó dolgok vannak az életedben!

 

Elköteleződés (E)

Ez az állapot azt jelenti, hogy teljesen bele vagyunk merülve valamilyen tevékenységbe vagy feladatba. Elveszítjük az időérzékelésünket, és totálisan elkötelezzük magunkat egy cél iránt. Ez a flow. Az ilyen elmélyülés során általában jobban teljesítünk. Mivel teljes figyelmünket és erőforrásainkat egy adott tevékenységre koncentráljuk, növekszik a hatékonyságunk és a teljesítményünk. Ez segít abban, hogy sikeresek legyünk a munkában, a tanulásban és más területeken.

A flow élményt olyan tevékenységek során élhetjük át, amelyek kihívást jelentenek, de mégis megvalósíthatóak és élvezetesek számunkra. Melyek során bizonyos képességeinket gyakorolhatjuk és fejleszthetjük.

 

Hogyan fejlesztheted ezt a területet?
  • Csinálj olyan dolgokat, melyekbe bele tudsz feledkezni, amelyek során elveszíted az időérzékedet!
  • Fedezd fel a kreatív oldaladat, használd és fejleszd a meglévő képességeidet!
  • Tölts több időt a természetben, figyeld meg, mi történik körülötted!
  • Csinálj olyan dolgokat, melyekben kiemelkedő vagy!

 

Kapcsolatok (R)

Az emberi kapcsolatok és a társas támogatás kulcsfontosságúak a jólétünk és a boldogságunk szempontjából. Azok az emberek, akik erős és támogató kapcsolatokkal rendelkeznek, általában jobban kezelik a stresszt, boldogabbak és elégedettebbek az életükkel.

A jó kapcsolatok segítenek kifejezni az érzéseinket és megosztani a problémáinkat másokkal. Az emocionális támogatás erősíti az érzelmi stabilitást és segít leküzdeni a depressziót vagy a szorongást.

Az önbizalmunk és az önbecsülésünk is nagyban függ a kapcsolataink minőségétől. Ha támogató emberek vesznek körül, akkor egészségesebb önképünk alakulhat ki.

Nem utolsó sorban az emberi kapcsolatok során szerzett élmények gazdagítják az életünket. A közös élmények, az utazások, a beszélgetések és a közös tevékenységek emlékezetes és boldog pillanatokat jelentenek.

 

Hogyan fejlesztheted ezt a területet?
  • Csatlakozz hasonló érdeklődésű csoporthoz vagy társasághoz!
  • Ne zárkózz el új ismeretségek elől!
  • Ne hanyagold el azokat az embereket, akiket szeretsz! Szánj rájuk elég időt!
  • Élessz fel régi barátságokat!

 

Jelentés/értelem (M)

Azok az emberek, akik megtalálják az életük értelmét, akik tisztában vannak a céljaikkal és értékeikkel, általában elégedettebbek és boldogabbak.  Az értelmesség élménye erőt és célt ad az életünknek, és segít átvészelni az élet kihívásait.

Ha van értelmes célod, akkor több a motivációd is. Ha tudjuk, hogy egy adott tevékenység vagy cél miért fontos számunkra, akkor motiváltabbak leszünk, hogy elérjük azt. Amikor értelmesnek és céltudatosnak érezzük magunkat, az növelheti az önbizalmunkat is.

 

Hogyan fejlesztheted ezt a területet?
  • Mindig legyenek céljaid, ha egyet véghez vittél, tűzz ki egy újabbat!
  • Próbáld meg meghatározni, hogy mi igazán fontos az életedben és aszerint cselekedni!
  • Tanulj meg nemet mondani olyan dolgokra, melyek távol állnak tőled!
  • Kövesd a „jó érzést” és az ösztöneidet, és sok olyat csinálj, ami elégedettséggel tölt el!

 

Teljesítmény/eredmény (A)

A sikerek és a célok elérésének érzése hozzájárul a boldogságunkhoz és az önbizalmunkhoz. Az olyan teljesítmények, mint például a munkahelyi eredmények vagy a személyes célok elérése, pozitív érzéseket váltanak ki, és növelik az élettel való elégedettségünket.

Az elért eredmények inspirálóak és motiválóak lehetnek. Azok, akik tapasztalják a sikert, gyakran több motivációt éreznek arra, hogy új célokat tűzzenek ki és új kihívásokat vállaljanak. Fejlődni is csak akkor tudunk, ha el akarunk érni valamilyen eredményt.

A teljesítmény magában foglalja a kitartást és a célok elérésére irányuló szenvedélyt is.

 

Hogyan fejlesztheted ezt a területet?
  • Tűzz ki SMART célokat – specifikusak, mérhetőek, elérhetőek, reálisak és időhöz kötöttek!
  • Gondolkodj el a múltbeli sikereiden!
  • Ünnepeld meg az eredményeidet, a kicsiket is!
  • Ne félj a kihívásoktól, tudatosan is vállalhatsz!

 

Seligman szerint a pszichológiai jólétünk akkor a legmagasabb, amikor ezek a PERMA tényezők egyensúlyban vannak és integrálódnak az életünkbe. Azaz, amikor rendelkezünk pozitív érzelmekkel, amikor elmerülünk valamilyen tevékenységben, amikor erős és támogató kapcsolatokkal rendelkezünk, amikor megtaláljuk az életünk értelmét, és amikor elérünk valamilyen teljesítményt vagy célt.

Lehet tudatosan dolgozni ezeken a területeken, és fejleszteni az életünk különböző aspektusait, hogy boldogabbnak érezzük magunkat.

 

Forrás:

https://positivepsychology.com/perma-model/

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük