Pszichológia

Milyen megküzdési stratégiák vannak?

A legtöbben nem kezeljük tudatosan a stresszt, csak elviseljük. Pedig sokat javulhat az életminőségünk, ha stresszkezelő technikákat alkalmazunk, persze ezeket is meg kell tanulni, ki kell tapasztalni és gyakorolni kell, hogy működjenek.

A megküzdési stratégiák a stressz kezelésére használt eljárások. A megküzdés kevésbé arról szól, hogy mi történik a világban, sokkal inkább arról, hogy az elménk hogyan értelmezi a helyzetet.

Ha stresszről beszélünk, az mindig valami olyasmi, ami számunkra probléma. Vagyis a stressz gyökere mindig valamilyen probléma. A probléma pedig kétféle lehet: megoldható és megoldhatatlan.

A megoldható probléma kezelésére megoldásközpontú megküzdési stratégiát kell alkalmazni, a megoldhatatlan probléma kezelésére pedig érzelemközpontú megküzdési stratégiát.

 

Megoldásközpontú megküzdési stratégia

Ez a könnyebb verzió, hiszen, ha sikerül megoldanunk egy problémát, akkor az nem lesz többé jelen az életünkben. A megoldásközpontú stratégia lényege, hogy nem a hozzáállásodat próbálod megváltoztatni, hanem a körülményeket, vagyis a stressz forrását próbálod megszüntetni.

Ennek a stratégiának az az alapja, hogy a problémákat úgy lehet hatékonyan kezelni, ha azokat megfelelően azonosítjuk és strukturáltan megpróbáljuk megoldani.

Az első lépés mindig a probléma azonosítása kell, hogy legyen és az okainak a feltárása. Aztán kitűzzük a célt, megtervezzük az utat, véghez visszük a feladatot, ha nem sikerül elsőre, újra próbálkozunk. Így fejlődik a problémamegoldó képességünk.

A problémamegoldás tehát nem csak a problémákra való reagálást jelenti, hanem aktív megközelítést, tervezést és cselekvést is.

 

Nézzünk egy laza példát: Az egész lakás tele van kutyaszőrrel, szinte minden nap fel kéne porszívóznod, hogy elviselhető állapotok legyenek és ez nagyon nyomaszt téged, mert tisztaságmániás vagy.

Mi a megoldás? Készítesz egy porszívózási menetrendet, és bevonod a családtagokat is. Vagy veszel egy robotporszívót. Esetleg keresel olyan táplálékkiegészítőket a kutyának, melyek segítenek a szőrhullás csökkentésében. Vagy kidobod a kutyát, de ezt ne tedd!

 

Érzelemközpontú megküzdési stratégiák

De mi van akkor, ha nem tudjuk megszüntetni a problémát, vagy már megtörtént a baj, és el kell viselnünk a következményeket? Itt jönnek a képbe az érzelemközpontú megküzdési stratégiák. Ezeknek a lényege az alkalmazkodás a változó körülményekhez, vagyis nem a stresszforrás megszüntetésén dolgozol, hanem a hozzáállásod megváltoztatásán, hogy el tudd viselni.

Ez a stratégia tehát az érzelmi reakciók kezelésére és szabályozására összpontosít, fontos része az érzelmi intelligenciának.

 

Néhány módszer az érzelmi szabályozásra:

Meditáció és relaxáció: A meditáció és a relaxáció gyakorlása segít csökkenteni a stresszt és megnyugtatni az elmét. Ezek a gyakorlatok segíthetnek az érzelmi egyensúly helyreállításában és az érzelmi stressz csökkentésében.

Ha idegesítő munkatársakkal vagy körülvéve, akkor nem árt, ha megtanulsz néhány ilyen technikát.

 

Légzéstechnikák alkalmazása: A tudatos légzéstechnikák gyakorlása is hatékony módszer az érzelmi szabályozásra. A lassú, mély légzés segít csökkenteni a stresszt és megnyugtatni az idegrendszert.

 

Pozitív gondolkodás erősítése: Alapvetően segít átértékelni a helyzeteket és az érzelmeket. Lehetővé teszi, hogy pozitívabb nézőpontból lásd a kihívásokat és megfelelően reagálj rájuk. De mi tartozik ide pontosan? Az elfogadás, a jelen pillanatra való összpontosítás, az érzelmi rugalmasság, a hála érzése, és az, hogy inkább a jobb dolgokra koncentrálsz, mint a rosszakra.

Elfogadás, ez azt jelenti, hogy elengeded a haragot, az ellenállást vagy az ellenkezést, és elfogadod a valóságot anélkül, hogy megpróbálnád megváltoztatni; akár egy sztoikus bölcs.

 

Fizikai aktivitás: A testmozgás és az aktív életmód is hatékony megküzdési stratégia lehet, mivel, javítja az alvást és növeli az endorfinok szintjét, amelyek javítják a hangulatunkat, így kicsit könnyebbé válik az élet.

 

Humor és nevetés: gyakran hatékony megküzdési stratégia lehet, mivel segít enyhíteni a feszültséget és javítja az általános hangulatot.  Amikor valaki képes humorral tekinteni a helyzetre, könnyebben meglátja a helyzet abszurditását vagy a vicces oldalát, ami segíthet relativizálni a problémát és kevésbé komolynak érezni azt. Ugyanakkor figyelemelterelésként is működik, ami néha szintén hasznos.

Ha gyors megoldásra van szükség, tereld el a figyelmedet a szorongásodról azzal, hogy olyan dologra koncentrálsz, ami nem okoz frusztrációt.

 

Érzelmi kifejezés és kommunikáció: A legjobb stresszoldó, ha van kivel megbeszélned a gondjaidat, kiadni magadból a fájdalmakat és a feszültséget. A családtagok, barátok készséggel segítenek ebben, de ha nincs ilyen támogató viszonyrendszered, akkor vannak képzett szakemberek is, akik meghallgatnak, vagy segítő csoportok.

 

Nézzük a kutyaszőrös példát: Minden nap felporszívózol, de nem bosszankodsz miatta, sőt örülsz neki, mert legalább nő az aktivitási szinted és legalább patika tiszta az otthonod. Vagy úgy döntesz, hogy nem érdekel a sok kutyaszőr, ez annak a jele, hogy van kutyusod, aki boldoggá tesz, és ez természetes velejárója. Belépsz a lakásba, meglátod a kutyaszőrt, veszel egy mély lélegzetet, elmosolyodsz és csinálod a dolgod, nem foglalkozol vele.

 

Hogyan lehet kategorizálni a problémákat?

Honnan tudhatod, hogy egy probléma megoldható vagy megoldhatatlan? A rövid válasz az, hogy sehonnan. Ha valami stresszt okoz neked, az alapvető hozzáállásod az kell, hogy legyen, hogy megpróbálod megoldani a helyzetet, akár többször is próbálkozhatsz. De ne az legyen az első reakciód, hogy elfogadod, bármi is jön.

Tehát én azt javaslom, hogy először minden problémára tekints úgy, mint, ami megoldható, aztán ha kifáradtál a próbálkozásban, akkor tendálj csak az elfogadás felé. Ha mindent gondolkodás nélkül megpróbálsz elfogadni, érzelmileg könnyen venni, egy idő után sok lesz. Vagy kiégsz, vagy teljesen érzéketlenné válsz.

Az sem biztos, hogy nálad minden stratégia működik. A megküzdési stratégiák hatékonysága egyénenként változhat, és egy adott helyzetben az egyik stratégia hatékonyabb lehet, mint a másik. Ha érzelmi megküzdésről van szó, a legjobb eredményeket akkor érhetjük el, ha több különböző stratégiát kombinálunk és alkalmazunk az adott helyzetre és az egyéni szükségleteinkre szabva.

 

Forrás:

https://positivepsychology.com/coping-strategies-skills/

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük