Pszichológia

Létezik-e szuperérzékenység?

Az tény, hogy mind máshogy érzékeljük a dolgokat. Van, aki megfagy 20 fokban, van, aki pedig 15 fokban is képes rövid ujjúban flangálni. Van, aki minden apróságon megsértődik, van, akiről meg a legdurvább gúnyolódás is lepereg.

De vajon vannak-e olyan emberek, akik az érzékenységi skála legeslegszélén helyezkednek el, vagy a szuperérzékenység is egy divatos pszichológiai fogalom, amit a puhány emberekre találtak ki? Nézzük meg közelebbről!

 

Mi a szuperérzékenység?

A szuperérzékenység egy személyiségjegy, amit a tudományos szakirodalomban „highly sensitive person” (HSP) néven ismernek. Az ilyen emberek idegrendszere érzékenyebben reagál a külső ingerekre, mint az átlagos embereké. Ez azt jelenti, hogy az ilyen személyek:

  • Mélyebben dolgozzák fel az információkat és ingereket.
  • Gyorsabban és intenzívebben reagálnak a környezet változásaira.
  • Nagyobb érzelmi reakciókat mutatnak, legyenek azok pozitívak vagy negatívak.
  • Jobban észlelik a részleteket, amiket mások talán nem is vesznek észre.
  • Könnyen túlterhelődhetnek a túl sok inger hatására, mint például zaj, fények, tömeg.

 

A szuperérzékenység kifejezést először Dr. Elaine Aron amerikai pszichológus használta, aki az 1990-es években kezdett el foglalkozni ezzel a jelenséggel. Könyvet is írt róla „The Highly Sensitive Person: How to Thrive When the World Overwhelms You” címmel. (Magyarul: Szuperérzékeny vagyok? Harmóniát hozó megoldások harsány világunkban.)

Dr. Aron saját tapasztalatai és klinikai megfigyelései alapján jött rá, hogy létezik egy csoport az emberek között, akik az átlagosnál érzékenyebbek a külső ingerekre, és intenzívebb érzelmi reakciókat mutatnak.

A szuperérzékenység a népesség körülbelül 15-20%-át érinti, tehát nem ritka, de sokszor félreértett vagy alulértékelt tulajdonság.

 

A szuperérzékenység tudományos alapjai

A szuperérzékenység létezését több kutatás is alátámasztja, amelyek kimutatták, hogy ez a jelenség genetikai és biológiai alapokkal rendelkezik. Nem csupán egy szubjektív érzésről van szó, hanem egy mérhető, megfigyelhető személyiségjegyről.

Bizonyos gének összefüggésbe hozhatók a magas érzékenységgel. Például a szerotonin-transzporter gén (5-HTTLPR) variációi befolyásolhatják az emberek érzékenységét a környezeti ingerekre és a stresszre. Az ilyen genetikai variációk nagyobb érzékenységet okozhatnak az érzelmi és fizikai ingerekre.

Funkcionális mágneses rezonancia képalkotás (fMRI) segítségével végzett kutatások kimutatták, hogy a szuperérzékeny emberek agya másképp reagál az érzelmi ingerekre. A szuperérzékeny embereknél intenzívebb aktivitás figyelhető meg az agy olyan területein, amelyek az érzelmi feldolgozásért és az empátiáért felelősek, mint például a tükörneuron-rendszer.

Más kutatások során kimutatták, hogy a szuperérzékeny emberek erősebb fiziológiai stresszválaszt adnak, amikor stresszhelyzetbe kerülnek. Például a megnövekedett kortizol szint vagy gyorsabb szívverés.

Dr. Elaine Aron és más kutatók által gyűjtött empirikus adatok azt mutatják, hogy a szuperérzékeny emberek nagyobb arányban számolnak be arról, hogy érzelmileg kimerültek, különösen a társas érintkezések után, és gyakran keresnek nyugodt, csendes környezetet a regenerálódáshoz.

 

A szuperérzékenység előnyei

Mély érzelmi kapcsolatok: Mivel intenzívebben élik meg az érzelmeket, jobban megértik és átérzik mások érzéseit, ami erős empátiát és kapcsolódást eredményezhet.

Kreativitás és művészi érzékenység: Sok szuperérzékeny ember kiválóan teljesít a művészetek, az írás, a zene vagy más kreatív területeken, mivel képesek mélyebb és részletesebb érzelmi és érzékszervi tapasztalatokból meríteni.

Figyelmesség: A szuperérzékeny emberek észreveszik a legapróbb részleteket is. Ez a képesség különösen hasznos lehet olyan területeken, mint a kutatás, a művészetek, a pszichológia vagy bármilyen szakma, amely precizitást és alapos megfigyelést igényel.

Intenzív élmények: A szuperérzékenyek képesek mélyebben megélni az élményeket. Legyen szó egy szép tájról, egy zeneműről vagy egy egyszerű mindennapi eseményről.

 

A szuperérzékenység hátrányai:

Gyors kimerülés: A szuperérzékeny emberek intenzívebben reagálnak mindenféle stresszre is. A túlzott ingerek, zajok, fények vagy társas interakciók hamar túlterhelhetik őket, ami fizikai és érzelmi kimerültséget okozhat.

Negatív érzelmek intenzív megélése: Az érzékenység azt is jelenti, hogy a negatív érzelmeket is, mint a szomorúság, düh vagy szorongás, intenzívebben élik meg.

Túlgondolás: Az apró részletekre való érzékenység miatt könnyen beleeshetnek a „túlelemzés” csapdájába, ami szorongáshoz és mentális fáradtsághoz vezethet.

Szociális nehézségek: A szuperérzékeny emberek gyakran kellemetlenül érzik magukat nagyobb társas összejöveteleken vagy zsúfolt helyeken, ami megnehezítheti a társas kapcsolatok ápolását és a közösségi életben való részvételt.

 

Mit csinálj, ha szuperérzékeny vagy?

Ha szuperérzékeny vagy, fontos, hogy megtanuld kezelni ezt a személyiségjegyet. Fogadd el és értékeld a saját érzékenységedet! Ne tekintsd gyengeségnek, hanem ismerd fel és használd az előnyeit!

Figyeld meg, milyen helyzetek és ingerek okoznak stresszt vagy túlstimulációt, és próbáld elkerülni ezeket!

A pihenés és az alvás rendkívül fontosak a szuperérzékeny emberek számára. Biztosíts elegendő időt a pihenésre és a regenerálódásra, és ügyelj arra, hogy elegendő és minőségi alvást kapj. A rendszeres testmozgás szintén segíthet csökkenteni a stresszt és javítani az általános közérzetet.

Alakítsd úgy a környezetedet, hogy az minél nyugodtabb és kevésbé ingergazdag legyen! Próbáld minimalizálni a zajokat és a vizuális zavaró tényezőket! Tölts időt a természetben, mert ez segít lecsillapítani az idegrendszeredet és feltöltődni!

Ami a kapcsolataidat illeti, keresd azokat az embereket, akik megértik és elfogadják az érzékenységedet, és kerüld a mérgező kapcsolatokat, amelyek stresszt és feszültséget okoznak! Tanuld meg, hogyan állíts fel határokat és mondj nemet, amikor szükséges! Ne vállalj túl sokat, és ne hagyd, hogy mások kihasználják az empátiádat és érzékenységedet!

Találj olyan hobbit vagy kreatív tevékenységet, amely segít kifejezni az érzéseidet és kikapcsolódni! Ez lehet festés, írás, zenehallgatás vagy bármilyen más alkotó tevékenység.

 

Hogyan kezeljük a szuperérzékenyeket?

Ha te nem vagy szuperérzékeny, de a környezetedben van ilyen személy, akkor legyél vele türelmes! Fontos, hogy megértsd és támogasd őt az érzékenységével összefüggő kihívások kezelésében, ne bagatellizáld el az érzékenységét!

Az érzékenységét ne tekintsd gyengeségnek vagy hibának! Fogadd el őt olyannak, amilyen, és ne próbáld megváltoztatni!

Bátorítsd őt arra, hogy nyíltan kommunikáljon az érzéseiről és szükségleteiről! Ügyelj a szóhasználatodra, és kerüld a durva vagy érzéketlen megjegyzéseket, amelyek könnyen megbánthatják.

Tartsd tiszteletben a határait és a szükségleteit! Ha azt mondja, hogy szüksége van egy kis időre egyedül, fogadd el és támogasd ebben!

 

Hasonló állapotok

Vannak hasonló állapotok és tulajdonságok, amelyek összekeverhetők a szuperérzékenységgel, például az introverzió.

Egy introvertáltat is zavarhatnak és túlterhelhetnek társas ingerek, mint a csevegés vagy a nagy tömeg, de egy szuperérzékeny embert az erős fények és a hangos zene is túlstimulálhat, amire az introvertáltak kevésbé érzékenyek.

A szuperérzékenységet gyakran összetévesztik az ADHD-val (figyelemhiányos/hiperaktivitási zavarral). Igaz, hogy mindketten erősen reagálhatnak az érzékszervi információkra, de az ADHD-ban szenvedők nehezen tudnak koncentrálni vagy figyelni, ami a szuperérzékenyeknek nem jelent problémát.

 

A szuperérzékenység egy különleges személyiségjegy, amely számos kihívással, de ugyanakkor sok előnnyel is járhat. A szuperérzékeny emberek mélyebb érzelmi és érzékelési tapasztalatokkal gazdagíthatják életüket és a körülöttük élők életét is.

Fontos tudni, hogy a magas érzékenység nem számít mentális zavarnak, és nincs hivatalos módja annak, hogy valakit szuperérzékenyként diagnosztizáljanak. Bár vannak elérhető tesztek (Dr. Elaine Aronnak is van egy saját fejlesztésű személyiségtesztje), de egyik sem állapíthatja meg teljes bizonyossággal, hogy szuperérzékeny vagy-e. Csak figyeld meg magad!

 

Forrás:

https://health.clevelandclinic.org/highly-sensitive-person

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük