Egészség

Mik a boldogsághormonok?

Nehéz arra a kérdésre válaszolni, hogy pontosan mi a boldogság. Viszont tény, hogy vannak olyan biokémiai folyamatok a szervezetünkben, melyek jól esnek nekünk, és valamiféle örömérzést generálnak bennünk.

Ezen folyamatok kulcsszereplői az úgynevezett „örömhormonok”, vagy „boldogsághormonok”, amelyek egyensúlya és megfelelő működése elengedhetetlen a mentális és fizikai egészségünk szempontjából. Ez a négy hormon: a dopamin, az oxitocin, a szerotonin és endorfin. Hogyan hatnak ránk, miként stimulálhatók, és milyen különbségek és hasonlóságok vannak közöttük?

 

Dopamin: a motiváció forrása

A dopamin talán az egyik legismertebb hormon, amely szorosan összefügg a motivációval, a jutalomérzettel és az örömmel. Ez a neurotranszmitter elsősorban akkor szabadul fel, amikor valami pozitív jutalom ér minket, például egy elért cél vagy sikerélmény után, vagy akkor is, ha megettünk egy sütit.

De szerepe jóval több ennél: a dopamin meghatározza a cselekedeteink hajtóerejét, hiszen felelős azért az érzésért, amikor valamiért lelkesedünk, és arra törekszünk, hogy elérjük.

Amikor dopamint termel az agyunk, valójában egy „jutalmazó rendszert” kapcsol be, amely motivál minket arra, hogy folytassuk a tevékenységet, amely kellemes érzést kelt. Ez lehet egy finom étkezés, egy fizikai tevékenység vagy egy kihívás sikeres megoldása.

Ez a hormon azonban nemcsak a jutalmazás érzéséért felel, hanem kulcsszerepe van a tanulásban és a memóriában is, mivel segít abban, hogy az élményeket, amelyek pozitív érzelmekkel társulnak, hosszú távon megjegyezzük.

A dopamin hiánya vagy egyensúlytalansága komoly következményekkel járhat. Alacsony szintje összefüggésbe hozható a depresszióval és motiválatlansággal, míg túlzott jelenléte hozzájárulhat különféle függőségek kialakulásához, hiszen az agy „jutalomkereső” funkciója túlságosan aktívvá válik. Ezért is fontos, hogy természetes módon stimuláljuk a dopamintermelést.

 

Hogyan stimulálható?

Kis, elérhető célok kitűzése, majd elérése növeli a dopamint, mivel a sikerélmény aktiválja a jutalmazó rendszert.

Az új készségek elsajátítása és az új információk megszerzése izgalmat és jutalomérzetet kelt, ami serkenti a dopamintermelést. Ez lehet egy új hobbi, sport vagy akár egy új nyelv tanulása is.

A rendszeres mozgás, különösen a dinamikus, intenzív edzések, növelik a dopaminszintet, hiszen az edzés során az agy jutalmazza a testet a teljesítményért.

A dopamintermeléshez szükséges a tirozin nevű aminosav, amely megtalálható például a mandulában, banánban, tejtermékekben, és csokoládéban. Ezek fogyasztása segíti a dopamin szintjének természetes növelését.

Jutalmazd magad! Amikor megjutalmazzuk magunkat egy feladat elvégzése után, az agy dopamint szabadít fel, ami segít fenntartani a motivációt a jövőbeli célok eléréséhez is.

Itt még többet megtudhatsz a dopamin működéséről: Mi a dopamin?

 

Oxitocin: a szeretet és kötődés hormonja

Az oxitocint gyakran nevezik „szeretet-hormonnak” vagy „ölelő-hormonnak”. Ez a hormon felelős a szociális kötődések kialakításáért, az érzelmi kapcsolatok erősítéséért és a bizalom megteremtéséért. Nem véletlenül szabadul fel nagy mennyiségben szülés és szoptatás során, hiszen alapvető szerepe van az anya és gyermeke közötti szoros kötődés kialakításában.

De nemcsak az anyai szeretet kötődik az oxitocinhoz: ez a hormon mindenféle szociális interakció során felszabadulhat. Egy ölelés, egy kézfogás vagy akár egy hosszabb beszélgetés is elősegíti az oxitocin termelődését, amely erősíti a kötődést és bizalmat a másik fél iránt. Az oxitocin felelős azért az érzésért is, amikor valakivel intim közelséget élünk meg, legyen az egy baráti vagy romantikus kapcsolat.

Az oxitocin felszabadulása csökkentheti a stresszt és szorongást, erősítheti az immunrendszert, és hozzájárulhat a jó közérzethez. Kutatások szerint a társadalmi elszigeteltségben élő emberek oxitocinszintje alacsonyabb, ami szorongáshoz és depresszióhoz vezethet. Az oxitocin túlzott szintje vezethet túlzott ragaszkodáshoz vagy féltékenységhez.

 

Hogyan stimulálható?

Az oxitocin szintje növekszik minden alkalommal, amikor testi érintkezésben részesülünk, például ölelés, kézfogás vagy simogatás stb. A fizikai közelség, különösen egy szeretett személlyel, erősen stimulálja az oxitocintermelést.

Az érzelmileg közeli kapcsolatok, akár baráti, akár romantikus, fokozzák az oxitocintermelést. A közös időtöltés, közös tevékenységek, beszélgetés, vagy együtt átélt élmények mind hozzájárulnak ehhez.

Bármilyen pozitív szociális interakció, például dicséret, barátságos beszélgetés, segítő szándékú gesztus, fokozza az oxitocinszintet.

 

Szerotonin: az érzelmi egyensúly hormonja

A szerotonin a jó hangulatunkért felelős, szoros összefüggésben áll a jó közérzettel, a nyugalommal és az elégedettséggel. Amikor magas a szerotoninszintünk, általában kiegyensúlyozottnak és boldognak érezzük magunkat, míg alacsony szintje depresszióhoz és szorongáshoz vezethet. Ez a neurotranszmitter különösen fontos szerepet játszik az érzelmi stabilitásunk fenntartásában.

 

A szerotonin szintje akkor emelkedik, amikor jól érezzük magunkat, például ha elismerést vagy megbecsülést kapunk, vagy amikor napfényen tartózkodunk.

A szerotonin nemcsak a hangulatunkért felelős, hanem segít a szorongás csökkentésében is, és elősegíti az alvás minőségének javulását.

A szerotonin és a depresszió közötti kapcsolat különösen jól dokumentált. Az alacsony szerotoninszint a klinikai depresszió egyik legfőbb biokémiai oka, ezért sok antidepresszáns célja, hogy növelje a hormon szintjét az agyban, javítva ezzel a beteg hangulatát és közérzetét. A túl magas szerotoninszint pedig serkentheti az agressziót.

 

Hogyan stimulálható?

A szerotoninszintet természetes módon növeli a napfény. Egy séta, akár csak napi 20-30 perc a szabadban, elősegíti a szerotonintermelést. A szezonális depresszió egyik fő oka is a napfény hiánya.

A rendszeres mozgás, különösen az aerob edzés (futás, úszás, kerékpározás) serkenti a szerotonin termelését. A mozgás nemcsak a dopaminszintet növeli, hanem javítja a hangulatot is a szerotoninszint emelésével.

A triptofán nevű aminosav, amely a szerotonin előfutára, szintén segíti a szerotonintermelést. Triptofánban gazdag ételek a csokoládé, diófélék, tojás, tejtermékek, és a pulykahús.

A mindfulness meditáció, a jóga, valamint a légzésgyakorlatok segítik az elme és a test nyugalmát, ami hozzájárul a szerotoninszint emelkedéséhez. A stressz csökkentése közvetlen hatással van a szerotoninszintre.

A múltbeli sikerek és pozitív élmények felidézése, valamint a hálás szemléletmód segíthet fokozni a szerotoninszintet, mivel a boldog emlékekhez kapcsolódó érzelmek pozitív hatással vannak a hangulatunkra.

 

Endorfin: a természetes fájdalomcsillapító és eufória forrása

Az endorfinok, amelyek a szervezet természetes fájdalomcsillapítóiként ismertek, akkor szabadulnak fel, amikor testünk fájdalmat vagy stresszt él át. Ezek az opiátokhoz hasonló vegyületek blokkolják a fájdalomérzetet, és igyekeznek jó érzést kelteni bennünk.

Egy kiadós edzés után érzett öröm, amelyet gyakran a „futók eufóriájának” is neveznek, az endorfinok felszabadulásának köszönhető. Tehát stresszhelyzetekben segítenek megvédeni a szervezetet, hogy kevésbé érezzük a fájdalmat és a kimerültséget.

Az endorfinok szerepe azonban nem korlátozódik a fizikai fájdalomcsillapításra. Amikor valami igazán szórakoztató helyzetbe kerülünk, vagy nevetnünk kell, akkor is endorfinok szabadulnak fel.

 

Hogyan stimulálható?

Az intenzív mozgás, például futás, biciklizés, edzés, vagy tánc során endorfinok szabadulnak fel.

Az őszinte nevetés az egyik legjobb módja az endorfin termelésének növelésére.

A kedvenc zenék hallgatása, különösen az olyan dallamok, amelyek érzelmi hatást váltanak ki, szintén növelik az endorfinok szintjét.

A csokoládé, különösen a magas kakaótartalmú fajták, elősegítik az endorfintermelést. Mértékkel fogyaszd!

Bizonyos illatok, mint például a levendula vagy a vanília, elősegíthetik az endorfin termelését, akárcsak egy kellemes masszázs, amely egyszerre lazítja el a testet és növeli a hormon szintjét.

 

Hasonlóságok és különbségek

Bár a négy hormon mindegyike hozzájárul a boldogság és jóllét érzetéhez, különböző módon hatnak a szervezetünkre, és más-más helyzetekben aktiválódnak.

A dopamin inkább a motivációval és jutalmazással függ össze, az oxitocin a szociális kötődésekkel, a szerotonin az érzelmi egyensúllyal, míg az endorfin a fájdalomcsillapítással és eufóriával.

Mind a négy örömhormon stimulálható természetes módon, és mindegyik hozzájárul a jó közérzetünkhöz. A fizikai aktivitás, a szociális kapcsolatok ápolása, az egészséges étrend és a pozitív gondolkodás mind elősegítik e hormonok egyensúlyát, ami elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, boldog élethez.

 

Forrás:

https://www.healthline.com/health/happy-hormone

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük