Önfejlesztés

A gyengeségeinkkel vagy az erősségeinkkel foglalkozzunk inkább?

Ha fejlődni akarunk valamilyen területen, akkor két dolgot tehetünk: vagy az erősségeinket turbózzuk fel, vagy a gyengeségeinken javítunk. Mindkettő jó módszer, de bizonyos szituációkban az egyik előnyösebb a másiknál. A helyes választás az egyéni célok és a személyiségtípus függvénye. Személyes véleményem szerint jobb, ha az erősségekre helyezzük a hangsúlyt.

 

Miért jó, ha az erősségekre koncentrálunk?

Ha tisztában vagyunk azzal, hogy vannak olyan képességeink, tulajdonságaink, melyekben jobbak vagyunk az átlagnál, akkor ezeket érdemes kihasználni és még magasabb szintre emelni, így kiemelkedővé válhatunk egy adott területen.

Azok a területek, amelyekben már bizonyos mértékű tehetséget és kompetenciát mutatunk sokkal könnyebben és gyorsabban fejleszthetők.

Például, ha jól kommunikálsz, és ezt a képességedet tudatosan finomítod, akkor még hatékonyabbá válhatsz a munkában, vagy még népszerűbbé a társasági életében.

Kihasználni és fejleszteni az erősségeinket azért is könnyű, mert nagy eséllyel lesz benne sikerélményünk, ami növeli az önbizalmat és a motivációt. Ha olyasmivel kezdünk el komolyabban foglalkozni, amiben már most is sikeresek vagyunk, az folyamatos pozitív visszacsatolást ad.

Például egy focista, aki nagyszerűen cselez, inkább a technikáját tökéletesíti, mint hogy védekezési készségein dolgozzon, így sokkal hasznosabb lehet a csapat számára, mintha mindenhez értene egy keveset, de semmiben sem lenne kiemelkedő.

 

Miért jó, ha a gyengeségekre koncentrálunk?

Igazából nem jó, de néha szükséges. Egyes gyengeségek ugyanis akadályozhatják a személyes vagy szakmai fejlődésünket, különösen, ha alapvető kompetenciákról van szó.

Például, ha valaki kiváló szakmai tudással rendelkezik, de gyenge kommunikációs készségekkel, ez komoly akadályt jelenthet számára a karrierje során.

Ha a gyengeségeinket fejlesztjük, azzal párhuzamosan önfegyelmet is tanulunk, mert a folyamat kevésbé motiváló, mint az erősségeink esetében. Ez a nehéz út, amit sok akaraterővel tudunk csak végigcsinálni. Stresszesebb és frusztrálóbb. Ha állandóan a gyengeségeinkkel vagyunk elfoglalva, az gyakorlatilag önszabotázs.

Az az előnye azért megvan a gyengeségeink javításának, hogy sokoldalúvá tesz minket. Így képesek lehetünk komplex problémák kezelésére is. Ha csak az erősségeinkre koncentrálunk, annak az a veszélye, hogy a tudásunk egyoldalú lesz, kicsit csőlátásúak leszünk, és nehezen oldunk meg olyan dolgokat, melyek nem közvetlenül tartoznak az érdeklődési körünkbe.

Például egy mérnöknek, aki jól ért a technikai részletekhez, de kevésbé jártas az üzleti oldalon, előnyére válhat, ha fejleszti az üzleti ismereteit. Ez nemcsak abban segít, hogy jobban megértse a projekt költségvetését és az ügyfél igényeit, hanem abban is, hogy hatékonyabban tudjon kommunikálni a nem mérnöki területen dolgozó kollégáival.

 

Mi legyen a stratégiád?

Mindig a célokhoz viszonyíts! Az, hogy az erősségeid fejlesztésére vagy a gyengeségeid javítására kell összpontosítanod, attól függ, hogy milyen célokat tűztél ki magad elé.

Az egyik lehetséges stratégia az, hogy először az alapvető gyengeségeidet kezeled, különösen, ha ezek jelentős akadályokat jelentenek. Ezután pedig a már meglévő erősségeidet finomíthatod és specializálhatod, hogy kiválóvá válj egy adott területen.

Viszont, ha nem az önfegyelmedről vagy híres, akkor érdemesebb az erősségek fejlesztésével többet foglalkoznod, ugyanis ez megadhatja a motivációt a haladáshoz, viszont, ha a gyengeségeidre fókuszálsz többet, az csökkentheti a lendületet.

Fontos szempont az is, hogy hogyan érezzük magunkat a folyamat során. Az önfejlesztés nemcsak az eredményekről szól, hanem arról is, hogy hogyan éljük meg a változást.

Ha például egy adott gyengeség fejlesztése különösen stresszes és frusztráló, érdemes lehet átgondolni, hogy valóban szükséges-e azon a területen fejlődni, vagy inkább delegálni lehetne azt a feladatot valaki másnak.

Csak olyan gyengeségeiden dolgozz, melyek szükségesek a céljaid eléréséhez! Ha például szeretnél felépíteni egy jól működő webáruházat, akkor nem számít, hogy nem tudsz szépen zongorázni. Mindig lesznek olyan gyengeségeink, melyekkel meg kell békélnünk, és elfogadnunk, hogy azok is a részeink. Ne akarj görcsösen mindenben tökéletes lenni!

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük