Pszichológia

Miről szól a hedonikus futópad elmélete?

Mikor elérjük a céljainkat, megszerezzük, amire régóta vágyunk kirobbanó örömet érzünk, de akkor is valami átlagon felüli érzés van bennünk, mikor szerelmesek vagyunk.

Elgondolkoztál már azon, hogy ez az érzés miért nem tart örökké? Az intenzitása rövid időn belül csökken, és egy kis idő múlva visszazuhan egy átlagos szintre. Mintha igaz lenne a mondás, hogy „Minden csoda három napig tart”. Ezt a jelenséget írja le a hedonikus futópad elmélete.

A hedonikus futópad (hedonic treadmill) egy pszichológiai koncepció, aminek a lényege, hogy az emberek boldogságszintje hosszú távon viszonylag állandó marad, függetlenül attól, hogy milyen jelentős pozitív vagy negatív események történnek velük.

Philip Brickman és Donald T. Campbell fogalmazták meg először 1971-ben. Ez az elmélet nemcsak a pszichológia, hanem a közgazdaságtan és a boldogságkutatás területén is fontos fogalommá vált.

 

Mit jelent a hedonikus futópad?

A „hedonikus” a hedonizmusra utal, amely az élvezet és boldogság keresésének filozófiai irányzata, míg a „futópad” a folyamatos mozgás és meg nem érkezés metaforája.

A hedonizmus célja, hogy maximalizálja az élvezeteket és minimalizálja a fájdalmat, a futópad pedig arra utal, hogy folyamatosan futunk a boldogság után, anélkül, hogy valóban elérnénk azt. A futópadon való futáshoz hasonlóan, bár sok energiát fektetünk a boldogság elérésébe, végül nem kerülünk közelebb ahhoz a tartós boldogsághoz, amelyre vágyunk.

 

Az elmélet lényege

Az állítás az, hogy az emberek boldogságszintje hosszú távon viszonylag állandó marad, függetlenül attól, hogy milyen pozitív vagy negatív események érik őket.

Ezt a jelenséget adaptációs mechanizmusnak nevezzük, mely során az emberek hozzászoknak az új körülményekhez, és az újdonság érzése, legyen az pozitív vagy negatív, elhalványul. Az elméletet ezért hedonikus adaptációnak is szokták nevezni.

Az alkalmazkodás mértéke és gyorsasága sok tényezőtől függ, beleértve az egyén személyiségét, érzelmi intelligenciáját, az esemény természetét és az életkörülményeket.

Tehát az a fantasztikus tulajdonságunk, hogy gyorsan alkalmazkodunk igazából hátrány a boldogságunk szempontjából.

Ebből lényegében az következik, hogy a boldogság növelése érdekében nem elegendő csak az életkörülményeket megváltoztatni, hiszen hamar megszokjuk őket, hanem fontos a belső hozzáállás és a mentális stratégiák fejlesztése is.

 

Példák

Valaki megveszi álmai autóját. Az első hetekben hatalmas örömöt és elégedettséget érez, amikor az új autót vezeti, és az autó minden aspektusa izgalommal tölti el, alig akar kiszállni belőle.

Hónapok múlva az új autó már nem okoz ugyanolyan izgalmat, mint korábban. Az illető megszokja az autót, és az a hétköznapok részévé válik. Az autó már nem különleges élmény, hanem csak egy eszköz a közlekedéshez, így a boldogságérzet visszaáll a korábbi szintre.

 

Valaki súlyos balesetet szenved, és sérüléseket szerez. Kezdetben a személy boldogságszintje drasztikusan csökken a fizikai fájdalom, a mozgáskorlátozottság és az új élethelyzet miatt.

Az idő múlásával az illető hozzászokik az új helyzetéhez, alkalmazkodik a változásokhoz, és különböző megküzdési stratégiákat fejleszt ki. Bár az új élethelyzet nem feltétlenül lesz olyan, mint a baleset előtt, a boldogságszint fokozatosan visszatér a baleset előtti alapállapothoz, vagy legalábbis közelít hozzá.

 

Mindenhez hozzá lehet szokni?

Természetesen nem. Ha egy változás tartós és hosszú távú következményekkel jár, például egy súlyos krónikus betegség vagy fogyatékosság, az alkalmazkodás nehezebb lehet, és a boldogságszint tartósan alacsonyabb maradhat.

Vagy történhetnek velünk olyan tragikus események, mint például egy szerettünk elvesztése vagy egy szomorú válás. Ezek mély érzelmi sebeket hagyhatnak, és hosszabb időt vehet igénybe, míg alkalmazkodunk az új helyzethez, ha sikerül egyáltalán.

Bizonyos spirituális vagy szellemi élmények viszont tartós pozitív hatást gyakorolhatnak ránk, mivel ezek mélyebb és tartósabb változásokat hozhatnak az érzelmi és mentális állapotukban. Az ilyen felismerések, heuréka-élmények emelhetnek az általános boldogságszintünkön.

 

Emelhető-e az alapvető boldogságszintünk?

Az alapvető boldogságszint (set-point) az az érzelmi állapot, amelyhez visszatérünk, miután az életünkben jelentős változások történnek, akár pozitív, akár negatív. Ez persze mindenkinél másmilyen.

Több tényező is befolyásolja, beleértve a genetikai örökséget, a személyiségjegyeket, valamint a környezeti és szociális tényezőket.

Az, hogy emelhetjük-e az áltanos boldogságszintünket összefügg azzal a kérdéssel, hogy hogyan lehet ellensúlyozni a hedonikus alkalmazkodás hatásait.

A válasz pedig, hogy a tudatos erőfeszítések befolyásolhatják és megváltoztathatják ezt az alapvonalat. A hedonikus alkalmazkodás mechanizmusainak megértésével és a megelőzésére irányuló szándékos stratégiák alkalmazásával megemelhetjük boldogságszintünket.

Az életünk pozitív aspektusaiért érzett hála ápolása talán a legerősebb ellenszere a hedonikus alkalmazkodásnak. Miért? Lassabban szoksz hozzá a jó dolgokhoz, ha újra meg újra feleleveníted őket.

Mivel a hedonikus adaptáció feltételezhetően részben az élmények ismétlődése miatt következik be, azokkal is trükközhetünk. Minél változatosabb élményeket szerzünk, annál kevésbé szokjuk meg őket. Az új élmények rendszeres bevezetésével és a tevékenységek diverzifikálásával fenntarthatjuk a boldogságunk magasabb szintjét, és megelőzhetjük az alkalmazkodást.

Az életcél megtalálása és az értelemkeresés szintén hozzájárulhat a tartós boldogsághoz. Azok az emberek, akiknek világos céljaik vannak, és értelmet találnak a tevékenységeikben, nagyobb valószínűséggel élnek elégedett életet.

Az erős szociális kapcsolatok és a közösséghez való tartozás érzése szintén alapvető a hosszú távú boldogság szempontjából. Az emberek társas lények, és a másokkal való kapcsolatuk minősége közvetlen hatással van az érzelmi jólétükre.

 

A hedonikus futópad igazából egy védelmi rendszer is, hiszen a tartós negatív érzelmektől is megvéd minket, ezt is érdemes szem előtt tartani. A legnagyobb tanulság, amit leszűrhetsz a cikkből az, hogy az anyagi javak felhalmozása biztosan nem juttat el senkit a tartós boldogsághoz.

 

Források:

https://www.psychologytoday.com/us/basics/hedonic-treadmill

https://positivepsychology.com/hedonic-treadmill/

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük