Önfejlesztés

Miért jó fokozatosan változtatni?

Mikor elhatározzuk, hogy valamin változtatunk az életünkben – legyen az egy újévi fogadalom, fogyókúra, bármi – azonnal akarjuk az eredményt. Ez normális, hiszen az elhatározás pillanatában még tombol bennünk a motiváció, és úgy érezzük, hogy mindenre képesek vagyunk.

Aztán jönnek az erőfeszítések, és a motivációnk is elpárolog, amivel párhuzamosan a terveink is dugába dőlnek. Tehát a „mindent akarok egyszerre, tegnapra” mentalitás az esetek 99%-ában kudarchoz vezet.

Ha komolyan gondolod, hogy változtatni szeretnél, akkor nem szabad fejest ugranod a mély vízbe, megfontoltan kell kidolgoznod a tervedet.

Az igazán tartós és sikeres változások titka a fokozatosságban rejlik, vagyis abban, hogy apró, kezelhető lépésekkel haladj előre. Ezt már biztos hallottad, csak nem magyarázták el neked, hogy miért van ez így. Na, majd most!

 

Miért fontos a fokozatosság?

 

Szokásformálás

Ha valamin változtatni akarsz az életedben, az legtöbbször azt jelenti, hogy a szokásaidon is változtatnod kell. A szokásaid viszont nem adják magukat könnyen, nem lehet őket egyik napról a másikra felülírni. A szokások hosszú idő alatt alakulnak ki, és az agyunkban mélyen rögzülnek. Az agyunkat pedig nem tudjuk másnapra átprogramozni.

A fokozatosság segít abban, hogy az új szokások apránként épüljenek be a mindennapjainkba. Az agy így képes lesz alkalmazkodni a változásokhoz, de ezt csak úgy tudja megtenni, ha nem bombázzuk egyszerre túl sok új ingerrel. Ha egyszerre akarunk több dolgot radikálisan megváltoztatni, az agyunk túlterhelődhet, és megnyomja a pánikgombot, aztán visszatér a régi, megszokott mintákhoz.

 

Mentális és érzelmi alkalmazkodás

A változás nemcsak fizikai, hanem mentális és érzelmi szinten is kihívást jelent. Úgy vagyunk beállítva, hogy az újdonság stresszt és szorongást okoz. Visszavágyunk a komfortzónánkba, ahol minden ismerős és biztonságos. Amikor egy drasztikus változást próbálunk végrehajtani, a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság érzése keríthet hatalmába minket, ami erős ellenállást vált ki.

A fokozatosság segít, hogy apránként szokjunk hozzá a változáshoz, és kisebb kihívásokkal szembesüljünk, amelyek kevésbé fenyegetőek. Így a szorongás és a félelem csökken, mivel a kisebb célok elérése könnyebbnek és megvalósíthatóbbnak tűnik.

A fokozatos változtatások segítenek abban is, hogy megőrizzük a kontroll érzetét. Jobban érezzük, hogy urai vagyunk a helyzetnek. A nagy változások esetén ez az érzet kevésbé van jelen, ami fokozza a szorongást és az érzelmi kimerülést.

 

Kudarcok minimalizálása

Ha egyszerre próbálunk radikálisan változtatni, nagyobb az esély arra, hogy a túlzott megterhelés miatt kudarcot vallunk. Nagy adag akaraterő kell ahhoz, hogy folytatni tudjuk, amit elkezdtünk, de inkább fel szoktuk adni.

A fokozatos megközelítés minimalizálja a kudarc esélyét, mivel kisebb, reális célokat tűzünk ki magunk elé. Ha kisebb lépéseket teszünk, a hibák is kevésbé tűnnek drámainak, hiszen a teljes folyamat nem dől össze egyetlen kudarc miatt.

 

Idő a tanulásra

Ha valami újba kezdünk, elkerülhetetlen, hogy hibákat kövessünk el. Ha lépésről lépésre haladunk, több időnk van arra, hogy tanuljunk a hibáinkból, és finomítsuk a stratégiánkat.

A kisebb lépések lehetővé teszik, hogy folyamatosan értékeljük a haladásunkat, és szükség esetén korrekciókat végezzünk, anélkül, hogy az egész folyamatot újra kellene kezdeni.

A hibák természetes részei a tanulási folyamatnak, és a fokozatosság lehetőséget ad arra, hogy minden egyes lépésnél finomítsuk a tudásunkat és a technikánkat. Így a változás nemcsak tartósabb, hanem hatékonyabb is lesz.

 

Az apró sikerek motiváló ereje

A lépésről-lépésre módszer egyik legnagyobb előnye, hogy folyamatos sikerélményeket biztosít. Minden kisebb cél elérése pozitív visszajelzést ad, ami növeli a motivációt és az önbizalmat. A sikerélmények megerősítik a hited abban, hogy képes vagy elérni a kívánt változást, ami hosszú távon is fenntarthatja a motivációd.

Ez a folyamat egy pozitív visszacsatolási hurokként működik: a kisebb célok elérése megerősíti az önbizalmat, ami további motivációt nyújt a következő lépések megtételéhez.

Ezáltal a változás folyamata nemcsak könnyebb lesz, hanem élvezetesebb is, mivel folyamatosan látod a haladásod és az eredményeid.

 

Ha tartós és fenntartható eredményeket szeretnél elérni, akkor meg kell elégedned a lassú haladással. A lépésről-lépésre módszer azért hatékony, mert figyelembe veszi az emberi természet sajátosságait, valamint azokat a pszichológiai, érzelmi és fiziológiai folyamatokat, amelyek a változáshoz kapcsolódnak.

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük