Önismeret

Mi az identitásválság és hogyan kezelheted?

Előbb-utóbb mindenkinek szembe kell nézni olyan kérdésekkel, amelyek önmagunk mélyebb megértésére irányulnak: Ki vagyok én? Milyen célok vezérelnek? Hova tartok?

Az ilyen kérdések természetes velejárói az önismeret fejlődésének, de előfordulhat, hogy a válaszok nem túl kielégítőek, vagy éppenséggel egyáltalán nem érkeznek. Ez az állapot az identitásválság, egy olyan pszichológiai „krízis”, amely kétségeket idéz elő önmagunkkal, a szerepeinkkel és az életcélunkkal kapcsolatban.

Inkább a serdülőkorhoz kötik, de felnőttkorban is előfordulhat, és sokan küzdenek vele életük különböző szakaszaiban. De pontosan mi is az identitásválság, mi okozza, és hogyan lehet felülkerekedni rajta?

 

Mi az identitásválság?

Arról, hogy mi az identitás, egy korábbi cikkemben írtam, talán olvasd el azt először, hogy képben legyél: Mit nevezünk identitásnak?

Az identitásválság akkor következik be, amikor valamilyen változás miatt át kell értékelned, hogy ki vagy.

Az identitásválság fogalmát Erik Erikson, pszichoanalitikus alkotta meg, aki fejlődési elméletében kiemelten foglalkozott az egyéni identitás kialakulásának folyamatával.

Szerinte az identitásválság a serdülőkorra jellemző, mondhatjuk, hogy ennek az életszakasznak a sajátossága. Amikor valaki megpróbálja megtalálni a helyét a világban, akkor lényegében az identitását keresi. Tehát az identitásválság nem feltétlenül negatív, hanem egy természetes és szükséges folyamat.

Felnőttkorban akkor fordul elő identitásválság, amikor az élet fontos változásai vagy krízisei megkérdőjelezik az addig kialakított identitást. Ha a válság nem oldódik meg, az hosszabb távon bizonytalanságot, szorongást vagy akár depressziót is okozhat.

 

Milyen okai lehetnek az identitásválságnak?

Mindig egyénfüggő, hogy mi sodor valakit válságba, de vannak bizonyos események, élethelyzetek és változások, melyek jellemzően okozhatnak felnőttkori identitásválságot. Ezek a fordulópontok lehetnek pozitívak és negatívak is.

Például:

  • karrierváltás vagy munkahelyi krízis,
  • kapcsolati változások (házasság, válás, gyermekszületés vagy a gyerekek kirepülése stb.),
  • életközepi válság (midlife crisis),
  • nyugdíjazás,
  • traumatikus esemény,
  • kulturális vagy társadalmi változások (migráció, költözés, kulturális különbségek stb.).

 

Milyen tünetei vannak az identitásválságnak?

Gyakran felmerülnek benned olyan kérdések, hogy…

…Miért csinálom azt, amit?

…Mi értelme van ennek?

…Hol tartok az életben?

…Tényleg ezt akarom?

…Tényleg ilyen vagyok?

…Biztos, hogy ezt szeretem?

 

Bizonytalannak és elégedetlennek érezheted magad az élet különböző területein, például a karrieredben, a kapcsolatodban vagy a céljaidban.

Nehézkessé válik a jövőre vonatkozó döntések meghozatala. Megkérdőjelezed azokat az értékeket, amelyek addig meghatározták a döntéseid és életviteled. Nem érzed magad céltudatosnak és az önbizalmad is csökkenhet. Érzelmileg is szétszórt és zavart lehetsz. Elveszítheted az érdeklődésedet olyan dolgok iránt, melyeket korábban élveztél.

Ha a krízis hosszabb időn keresztül megoldatlan marad szorongást, depressziót, vagy akár dühöt is kiválthat.

 

Hogyan lehet megbirkózni egy identitásválsággal?

Legtöbbször megoldódik magától a probléma, mert valahogy megtaláljuk az új utunkat, és kialakul az új identitásunk. Mindenképpen egy önreflexiót igénylő folyamat. Időt kell szánni arra, hogy mélyen átgondold, mi az, ami valójában fontos számodra. Milyen értékeket, szenvedélyeket és célokat szeretnél követni? Az önmagadról alkotott kép tisztázása segíthet megtalálni az identitásod alapjait.

A barátokkal, családdal való beszélgetés megkönnyítheti az önmagunkkal kapcsolatos bizonytalanságok kezelését, hiszen mások szemszögéből láthatjuk a helyzetünket. Emellett szakmai segítség, például terápia vagy karrier-tanácsadás is hasznos lehet, különösen akkor, ha a válság hosszan elhúzódik, és nem találjuk az utat a megoldás felé.

Próbálj ki új dolgokat, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy felfedezd, mi hoz valódi örömet és elégedettséget az életedbe. Ez lehet új hobbi, tanulás, vagy akár önkéntes munka is.

Az identitásválság annak a jele, hogy valamilyen szükségleted jelenleg nem teljesül, így ha megtalálod a módját, hogy kielégítsd ezt a szükségletet, az nagyobb kiteljesedést hozhat az életedbe.

 

Az identitásválság egy természetes, de nehéz életszakasz, amely önmagunk mélyebb megértéséhez és személyiségünk újraértékeléséhez vezethet. Bár gyakran fájdalmas és zavaros időszak, lehetőség is arra, hogy stabilabb és önazonosabb identitást építsünk.

 

Forrás:

https://www.lukincenter.com/5-signs-youre-having-an-identity-crisis/

https://www.betterup.com/blog/identity-crisis

https://www.verywellmind.com/what-is-an-identity-crisis-2795948

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük