Könyvajánló: Mark Manson: A leszarom rafinált művészete
Ha eleged van az önsegítő könyvek sablonos tanácsaiból és a kényszeresen pozitív gondolkodás hajszolásából, akkor Mark Manson: A leszarom rafinált művészete című könyve be fog jönni neked.
Ez az önfejlesztő bestseller nyers őszinteséggel és humorral mutat rá arra, hogy a boldog és kiegyensúlyozott élet nem arról szól, hogy mindent és mindenkit megpróbálsz kontrollálni, hanem arról, hogy megtanulod, mire érdemes tényleg energiát fordítani – és mi az, amit érdemes egyszerűen elengedni.
Ki a szerző?
Mark Manson amerikai blogger, vállalkozó és író, aki a hagyományos önsegítő irodalom kritikájaként kezdte el megosztani saját gondolatait az életről és a siker valódi természetéről. Blogját milliók olvassák világszerte, és több sikerkönyvet is írt, amelyek közös jellemzője a kendőzetlen őszinteség. Nem ígér csodamegoldásokat vagy könnyű utat a boldogsághoz – épp ellenkezőleg, arra bátorít, hogy vállald a felelősséget a saját életedért, és fogadd el, hogy az élet tele van nehézségekkel.
A stílusa nagyon nyers, néha bunkó is. Nekem Dr. House-t juttatta eszembe, bár az a magas fokú zsenialitás hiányzik belőle, mivel többször is ellentmond önmagának.
Miről szól A leszarom rafinált művészete?
Egyáltalán nem arról szól, hogy mindenre magasról tenni kell. Nem az érdektelenséget, a nihilt vagy az apátiát reklámozza.
A könyv alapgondolata az, hogy el kell fogadni, hogy a világ egy bolondok háza, mindig is az volt és lesz is. Nem érdemes ezen görcsölni. Leszarni valamit azt jelenti, hogy felülemelkedünk a negatív élményen, és nem picsogunk állandóan. Magyarul ezt úgy mondanánk, hogy „katona dolog”.
Érdekes, mintha pont az ellenkezőjét értené a leszaráson, mint amit köznyelvileg gondolnánk:
„Valamit leszarni azt jelenti, hogy farkasszemet nézünk az élet legijesztőbb, legnehezebb kihívásaival, és csak azért is nekik megyünk.”
A leszarás tehát nem közöny, hanem felülkerekedés a problémákon.
Még néhány fontos gondolat a könyvből:
Ne próbálj mindig pozitív lenni!
A modern önsegítő kultúra azt sugallja, hogy mindig boldognak kell lenned, és folyamatosan fejlődnöd kell. Manson ezzel szemben azt mondja, hogy a negatív érzések is az élet természetes részei, és ezeket meg kell tanulni elfogadni.
Válaszd meg, mire fordítasz energiát!
Az életben nem az a cél, hogy semmi se zavarjon, hanem hogy az igazán fontos dolgokra összpontosíts, és ne fecséreld az energiádat jelentéktelen problémákra vagy mások véleményére.
A szenvedés elkerülhetetlen – tanuld meg jól kezelni!
Mindenki szenved valamitől, de nem mindegy, hogy milyen szenvedést választasz. Ha a sikerhez vezető út nehézségeit nem tudod elfogadni, akkor nem is fogsz valódi sikert elérni.
„…a helyzet az, hogy egyedi, személyre szabott probléma nem létezik. Ha van valamilyen problémád, nyugodj bele, hogy a múltban, a jelenben és a jövőben millióknak volt, van és lesz ugyanez a problémája.”
Fejlődj az értékrendedben!
Manson azt állítja, hogy a legtöbb ember rossz értékek szerint él, és olyan dolgokat hajszol, amelyek valójában nem teszik boldoggá. Ahelyett, hogy a gazdagság vagy a népszerűség lenne a cél, érdemesebb olyan értékeket keresni, amelyek hosszú távon is kielégítőek, például a személyes fejlődés vagy a kapcsolatok mélyítése.
Kinek ajánlom?
Ha eleged van a túlidealizált pozitív gondolkodásból és a „csak akarnod kell” típusú tanácsokból, és bírod a nyers „jól megmondom” stílust, akkor Manson friss szemléletet adhat.
Ha túl sokat törődsz mások véleményével, akkor is hasznos lehet. A könyv egyik legfontosabb tanulsága, hogy nem kell mindenkinek megfelelned, és hogy az életben elkerülhetetlenek a konfliktusok.
Ha szereted a humorral átszőtt, őszinte könyveket. Manson stílusa szórakoztató, mégis elgondolkodtató, így az olvasás tanulságos, és egyben élvezetes is.
Viszont, ha egy mélyebb, filozofikusabb önfejlesztő könyvet keresel, akkor lehet, hogy túl egyszerűnek fogod találni. Ez a könyv csak a felszínt kapargatja.
Összességében egy jó belépő könyv lehet az önfejlesztés világába. A leszarom rafinált művészete nem próbálja meg szépíteni az élet nehézségeit, egy kicsit újszerű szemléletmódot ad. Szerintem érdemes elolvasni.


Ez is érdekelhet...

Mi az a NAD és mire jó?
2024-02-10
Önfejlesztési módszerek
2023-01-07