Könyvajánló: Brian Tracy: Célok!
Brian Tracy-t szerintem nem kell bemutatnom, a világ egyik legismertebb motivációs előadója és szerzője. Több mint 80 könyvet írt, amelyek közül sok bestsellerré vált. Tracy több, mint 30 éve foglalkozik személyiségfejlesztéssel, az előadásaiban és a könyveiben gyakorlati tanácsokat és bevált stratégiákat oszt meg.
A Célok! című könyve is egy ilyen átfogó útmutató, amely lépésről lépésre segít abban, hogy meghatározzuk, kitűzzük és megvalósítsuk a céljainkat.
Kicsit féltem belevágni az olvasásba, mert Brian Tracy-ről az a vélemény terjeng, hogy meglehetősen felszínes és gyakran csak közhelyeket puffogtat. Ez néha igaz is, de azt hiszem ez a könyve elég jól sikerült, bár a végére kicsit kifogy a mondanivalóból.
Miről szól a könyv?
A könyv 21 fejezetre van osztva, mindegyik egy-egy fontos lépést vagy stratégiát mutat be a célok eléréséhez. Elég gyakran ismétlődnek benne ugyanazok a gondolatok, például vagy százszor elmondja, hogy te irányítod a saját életed, de végül is ismétlés a tudás atyja.
Az elején leszögezi, hogy ez a könyv ambiciózus embereknek készült, akik gyorsabban akarnak előrébb jutni az életben.
A legfontosabb központi gondolat, hogy a célok nem sokat érnek, ha nincsenek írásba foglalva. (Ez szerintem is így van, úgyhogy gyorsan vegyél egy Bakancslistát!)
„Írd le a céljaidat, készíts terveket ezek elérésére, és minden áldott nap tegyél valamit ebben az irányban.”
Az első fejezetekben Tracy részletesen kifejti, miért fontos, hogy célokat tűzzünk ki magunk elé. A célok irányt és célt adnak az életünknek, valamint motiválnak bennünket arra, hogy keményen dolgozzunk és kitartsunk, hogy megteremthessük magunknak a vágyott életet. Hangsúlyozza, hogy a siker nem véletlen, hanem a helyes szokások és stratégiák következménye.
„Aki világosan megfogalmazott célok nélkül éli az életét, az olyan, mintha sűrű ködben vezetne.”
Ahhoz, hogy célokat tudj kitűzni, felelősséget kell vállalnod az életedért, abba kell hagynod mások hibáztatását és le kell számolnod az olyan negatív érzésekkel mint a félelem, önsajnálat, irigység, féltékenység, harag, kisebbrendűségi érzés. Emelkedj mások véleménye fölé, és felejtsd el az áldozatszerepet!
Ha felszívtad magad végre, akkor tisztáznod kell az értékeidet és hogy pontosan mi az, amit akarsz. Ezek mentén tudod jól meghatározni a céljaidat. Válaszd meg a saját hiedelmeidet, képzeld el, milyen akarsz lenni, és máris kezdj el úgy viselkedni! A jövő lebegjen a szemed előtt!
„A csúcsteljesítők és az alulteljesítők között az a legfontosabb különbség, hogy az előbbiek cselekvésközpontúak…Mindig mozgásban vannak.”
Nagyon sokat ír a vonzás törvényéről is, és arról, hogy hogyan működik. Muszáj, hogy tiszta víziód legyen a célodról és gondolatban is nagyon sokat foglalkozz vele! De a cselekvés sem elkerülhető!
A célkitűzés 7 alapelve:
- A cél legyen világos, konkrét, részletes és írásban megfogalmazott.
- A célnak mérhetőnek és objektívnek kell lennie, egy kívülálló is tudja értékelni.
- A célnak időben behatároltnak kell lennie.
- A célnak kihívást kell jelentenie.
- A céloknak összhangban kell lenniük az értékeinkkel és harmonizálniuk kell egymással.
- A céloknak kiegyensúlyozottaknak kell lenniük (életünk minden területén).
- Rendelkeznünk kell egy nagy átfogó céllal, amely az egész életünket irányítja.
A célkitűzés és elérés 12 lépése:
- Vágyakozz: mit akarsz igazán?
- Hidd el, hogy elérhető a célod!
- Írd le a célodat!
- Határozd meg a kiindulópontot!
- Állapítsd meg, hogy miért akarod!
- Rendelj hozzá határidőt!
- Azonosítsd az utadban álló akadályokat!
- Határozd meg, milyen további tudásra és készségekre lesz szükséged!
- Határozd meg, kiknek a segítségére lesz szükséged!
- Készíts tervet! Úgy rakd össze, hogy minden illeszkedjen!
- Folyton a cél lebegjen a szemed előtt!
- Soha ne add fel!
A következő fejezetekben bemutatja, hogy hogyan alkalmazhatók ezek a lépések a pénzügyi helyzetünk javítására, a szakmai előmenetelünk javítására, az egészségünk javítására és a családi életünk, kapcsolataink rendben tartására. Aztán nagyjából el is fogy a mondanivalója.
Miért érdemes elolvasni?
A könyvben bemutatott módszerek és technikák nemcsak a szakmai életben, hanem a személyes célok elérésében is hasznosak lehetnek. Emellett a hangulata nagyon motiváló, olvasás közben úgy érzi az ember, hogy máris bele akar vágni valamibe.
Gyorsan olvasható, könnyen érthető, motiváló és a tartalma is jól össze van rakva.
Kiknek ajánlom?
Vállalkozóknak: Akik üzleti célokat szeretnének kitűzni és megvalósítani.
Diákoknak: Akik szeretnének jobban teljesíteni az iskolában és felkészülni a jövőre.
Önfejlesztés iránt érdeklődőknek: Akik szeretnék javítani életminőségüket és önbizalmukat.
Azoknak, akik úgy érzik, hogy elakadtak az életükben, és szükségük van egy útmutatóra, hogy elinduljanak a céljaik felé.