Pszichológia

Amit az érzelmi manipulációról tudni kell

Az érzelmi manipuláció olyan taktika, amelyben valaki szándékosan befolyásolja mások gondolatait, érzelmeit és viselkedését annak érdekében, hogy saját céljait elérje.

Már írtam arról, hogy mi a manipuláció és milyen manipulációs technikák vannak, most egy speciális formáját boncolgatjuk, az érzelmi manipulációt.

 

Milyen az érzelmi manipuláció?

Általában olyan rejtett vagy indirekt módon történik, hogy a célpont nem ismeri fel azonnal, hogy manipuláció áldozata.

A közeli kapcsolatok, legyenek azok romantikus, családi vagy baráti jellegűek, különösen fogékonyak a manipulációra. Az érzelmi intimitás miatt a felek több bizalmat helyeznek egymásba, ami megkönnyíti a manipuláló számára a bizalom kihasználását és a kontroll megszerzését.

Az érzelmi kötődés miatt az áldozat hajlamos lehet megbocsátani vagy figyelmen kívül hagyni a manipuláló viselkedését, és a félelem a kapcsolat elvesztésétől megakadályozhatja, hogy szembeszálljon a manipulálóval.

 

Az érzelmi manipuláció négy szakasza

Hízelgés: A manipuláló rendkívül kedves, figyelmes és segítőkész a kapcsolat elején. Rengeteg bókot és dicséretet osztogat, hogy elnyerje a másik fél bizalmát és szeretetét. Ez a „mézeshetek” szakasz, ahol a másik fél úgy érzi, hogy különleges bánásmódban részesül.

Elszigetelés: A manipuláló fokozatosan eltávolítja a másik felet a barátoktól és a családtól. Ez történhet nyílt vagy burkolt módon. Az elszigetelés célja, hogy ne kapjon külső támogatást, és mások ne tudják felhívni a figyelmet arra, hogy manipuláció áldozata lett. Gyakori taktika, hogy a manipuláló negatív véleményeket oszt meg a partner családjáról és barátairól, vagy olyan helyzeteket teremt, amelyek konfliktushoz vezetnek.

Leértékelés: A manipuláló elkezdi leértékelni a másik felet, kritizálva és bántalmazva őt verbálisan vagy érzelmileg. Megkérdőjelezi a másik fél valóságérzékelését, emlékeit és érzéseit, aminek következtében az áldozat zavarodottá válik és saját magában kezd kételkedni. Az érzelmi bántalmazás ebben a szakaszban fokozatos, ami megnehezíti az áldozat számára, hogy felismerje, mi történik vele.

Félelem vagy erőszak: Ebben a szakaszban a manipuláló egyre nyíltabban kezd fenyegetőzni, hogy fenntartsa a kontrollt. Ez magában foglalhatja a fizikai erőszakot, verbális fenyegetéseket vagy érzelmi zsarolást. Fenyegetheti az áldozatot azzal, hogy elhagyja, vagy azzal, hogy kárt tesz saját magában, hogy az áldozatot félelemben tartsa. Ebben a szakaszban nagyon nehéz kilépni a kapcsolatból a folyamatos félelem miatt.

 

Miért manipulálnak az emberek?

Az egyik leggyakoribb ok az irányítás iránti vágy és a hatalomérzet. A kontroll megszerzése segíthet a manipulálónak biztonságban érezni magát, mert így úgy érzi, hogy jobban tudja kezelni a váratlan helyzeteket és konfliktusokat.

Az alacsony önbecsülés és önbizalomhiány szintén gyakori motiváció. Azok, akik nem érzik magukat értékesnek vagy kompetensnek, manipulációval próbálhatják ellensúlyozni belső bizonytalanságukat.

A manipuláció egy másik oka az elkerülés, vagyis hogy elkerüljék a felelősségvállalást saját tetteikért. A manipulációval elkerülhetik a közvetlen konfliktusokat és szembesítéseket, ami számukra kényelmesebb és kevésbé stresszes módja lehet a problémák kezelésének.

Azok, akik gyermekkorukban vagy korábbi kapcsolataikban manipulációval találkoztak, ezt a viselkedést természetesnek és hatékonynak találhatják, és tovább vihetik felnőttkori kapcsolataikba.

Bizonyos személyiségzavarok, mint például a narcisztikus személyiségzavar vagy az antiszociális személyiségzavar, gyakran járnak együtt manipulatív viselkedéssel. Depresszió, szorongás vagy egyéb mentális problémák is vezethetnek manipulatív viselkedéshez.

 

Jelek, hogy manipulátorral van dolgod

  • Folyton hazai pályán akar veled találkozni, mert ez előnyt jelent neki. (Saját iroda, saját lakás, saját kedvenc helyek).
  • Túl gyorsan közel kerül érzelmileg, túl könnyen megnyílik. Kihagy pár lépést az ismerkedésben.
  • Kiforgatja a tényeket hazugságokkal, füllentésekkel vagy téves állításokkal.
  • Bűntudatot kelt benned, ha aggályaid, kétségeid támadnak.
  • Lekicsinyli a problémáidat és a sajátját helyezi az előtérbe.
  • Gyakran mártírként viselkedik.
  • A kritikus megjegyzéseket humornak vagy szarkazmusnak álcázza.
  • Soha nem vállalja a felelősséget a hibáiért.
  • Folyton felül akar múlni, akár öröm, akár bánat ér.
  • Állandóan kritizál valami miatt.
  • Kihasználja a bizonytalanságodat, gyengepontjaidat. Célja, hogy sebezhetőnek érezd magad.
  • Drámai kijelentéseket tesz és gyakran ad ultimátumot.
  • Passzív agresszív.

 

Miért ragadunk bele egy manipulatív kapcsolatba?

Akit manipulálnak, annak egy idő után az önbizalma és önértékelése csökken, úgy érezheti, hogy nem érdemel jobbat. A manipuláló bűntudatot keltve eléri, hogy az áldozat magát hibáztassa a kapcsolat problémáiért.

Az áldozat fél a manipuláló reakcióitól vagy a kapcsolat megszakításától. Hisz abban, hogy a partnere megváltozik vagy a helyzet javulni fog. Megpróbálja összeegyeztetni a pozitív és negatív tapasztalatokat, és reménykedik, hogy a kapcsolat visszatér a kezdeti „mézeshetek” szakaszához.

Az elszigeteltség megnehezíti a segítségkérést és a kapcsolatból való kilépést. Az érzelmi kötelék, amely a hízelgés szakaszában kialakult, szintén nehézzé teszi az áldozat számára a kilépést.

 

Az érzelmi manipuláció káros hatásai

Az érzelmi manipuláció hosszú távú hatásai súlyosak lehetnek. Az áldozatok gyakran szenvednek szorongástól és depressziótól. A manipuláció folyamatos stresszt és érzelmi kimerültséget okozhat, ami hosszú távon komolyan befolyásolhatja a mentális és fizikai egészséget.

Az ilyen kapcsolatokban az áldozatok gyakran elveszítik az önbizalmukat, és folyamatosan kétségbe vonják saját döntéseiket és valóságérzékelésüket. Ez a krónikus bizonytalanság érzése hosszú távon komoly önértékelési problémákhoz vezethet, és megnehezíti az egészséges kapcsolatok kialakítását.

 

Az érzelmi manipuláció felismerése és kezelése kritikus fontosságú az egészséges és kiegyensúlyozott kapcsolatok fenntartása érdekében.

Az önreflexió, a nyílt kommunikáció, a külső támogatás keresése és az egészséges határok felállítása mind fontos lépések ebben a folyamatban.

 

Források:

https://psychcentral.com/lib/tactics-manipulators-use-to-win-and-confuse-you

https://www.verywellhealth.com/manipulative-behavior-5214329

https://www.healthline.com/health/mental-health/emotional-manipulation#home-court-advantage

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük