Életközepi válság: krízis vagy lehetőség?
Mind ismerjük azt a sztereotípiát, ha egy férfi betölti az 50-et, akkor vesz magának egy piros sport autót, lecseréli a feleségét egy fiatalabbra, és talán még el is költözik egy tengerparti városba.
Kapuzárási pániknak nevezzük, vagy hivatalosabb nevén: életközepi válság, és nem csak a férfiakat, de a nőket is érinti.
Az életközepi válság a 40-es, 50-es éveikben járó embereket érinti. Sokak számára ez az időszak komoly érzelmi és pszichológiai kihívást jelent, hiszen ilyenkor számot vetnek az életük elmúlt évtizedeivel, azok eredményeivel és hiányosságaival, valamint az idő múlásával és az öregedés jeleivel. Nem könnyű feladat.
Az életközepi válság viszont nem törvényszerűen jelent krízist, sok esetben lehetőséget kínál az újragondolásra, az önismeret elmélyítésére és az életünk új irányba terelésére. Szóval csak az a lényeg, hogy mit hozol ki belőle.
Mi az oka az életközepi válságnak?
Az életközepi válság fogalmát (midlife crisis) először Elliott Jaques brit pszichoanalitikus írta le 1965-ben, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a középkorú emberek életük középpontjához érve gyakran érzik magukat válsághelyzetben.
Az egyik közvetlen kiváltó oka ennek a pánikszerű állapotnak az öregedés ténye. Mikor észrevesszük a mélyülő ráncainkat és az őszülő tincseinket a tükörben, elkerülhetetlen, hogy szembenézzünk az idő múlásával.
Ahogy telnek az évek, egyre több fizikai változás áldozatai vagyunk, nem csak a ráncok terén, hanem például csökken az energiaszintünk vagy megjelennek egészségügyi problémák, hormonális változások. Ezek a testi jelek emlékeztetnek arra, hogy a fiatalság véges, és az élet egy új szakaszába lépünk.
Megindul a visszaszámlálás, és felmerül a kérdés, hogy van-e még időnk mindenre, amit szerettünk volna megtenni?
Aki éppen keresztülmegy az életközepi válságon úgy érezheti, hogy már nincs annyi lehetősége, mint korábban. Az élete bizonyos szakaszai lezárultak, és nem valósította meg azokat az álmokat, amelyeket fiatalkorában álmodott meg.
Ez a felismerés, hogy egyes célok már nem érhetők el, gyakran elbizonytalanodáshoz és önértékelési problémákhoz vezethet.
Emellett a modern kultúrában az öregedés sokszor negatív jelentést hordoz, ami fokozhatja a középkorú emberek szorongását. A társadalom azt sugallja, hogy a fiatalság a siker és az élet teljességének ideje, míg az öregedés a hanyatlás kezdetét jelenti.
Mik az életközepi válság tünetei vagy viselkedésmintái?
A leggyakoribb érzelmi tünetek közé tartozik az elégedetlenség, a szorongás, a depresszió és a belső üresség érzése. Gyakran érzik úgy, hogy az életük nem a kívánt irányba halad, vagy hogy az általuk kitűzött célok elérhetetlenek. Vagyis egyfajta identitásválság alakul ki: amikor valaki nem biztos abban, hogy ki is ő valójában, és milyen szerepet tölt be a világban.
Ilyenkor az emberek új kihívásokat keresnek, hogy ismét fiatalnak és energikusnak érezzék magukat.
Ennek eredményeként sokan döntenek úgy, hogy drasztikus változásokat hajtanak végre az életükben, például új karrierbe kezdenek, hobbit váltanak, vagy új párkapcsolatot keresnek. Mások pedig anyagi kiadásokba verik magukat, hogy visszaszerezzék fiatalságuk érzetét, például drága autót vesznek, vagy bulizni járnak.
A házasságok és a hosszú távú kapcsolatok is válságba kerülhetnek ebben az időszakban. Az érzelmi távolság növekedhet, mivel mindkét fél a saját válságával küzd. Ez váláshoz vagy új kapcsolat kereséséhez vezethet.
Hogyan néz ki a gyakorlatban egy ilyen válság? (Példák)
- Valaki, aki mindig is szülői és családi szerepét tartotta központi jelentőségűnek, hirtelen a saját személyes céljait kezdi keresni, mert úgy érzi, hogy elveszítette önmagát. (Anya karrierépítésbe kezd.)
- Valaki, aki korábban nem törődött annyira a fizikai állapotával, hirtelen megszállottan kezd edzeni, szigorú diétát követ, hogy „visszaforgassa az időt”. (Apa edzőterembe jár.)
- Egy sikeres üzletember hirtelen felmond a munkájában, és úgy dönt, hogy művész lesz, mert már nem talál örömet a korábbi karrierjében. (Egy marketingmenedzser szobrász lesz.)
- Valaki, aki korábban sosem érdeklődött a spiritualitás iránt, hirtelen elkötelezi magát a meditáció, jóga vagy egyéb belső útkeresési formák iránt. (Egy ateista rátalál a vallására.)
Mindenkinél jelentkezik az életközepi válság?
Szerencsére nem. Sokan képesek úgy túljutni ezen az életszakaszon, hogy nem érzik magukat válságban. Azok, akik erős önismerettel és jól működő megküzdési mechanizmusokkal rendelkeznek, nagyobb valószínűséggel képesek elkerülni az életközepi válságot. Vagy akiknek sikerült elérniük a céljaikat, vagy jó úton haladnak és elégedettek, azoknál sem jellemző.
Azok, akik hajlamosak a szorongásra, önértékelési problémákra vagy perfekcionizmusra, nagyobb eséllyel élhetik át az életközepi válságot.
Fontos változások, mint például a gyerekek kirepülése otthonról, karrierbeli megakadások vagy egészségi problémák is kiválthatják ezt a válságot.
Az intenzitása is változó. Van, akinél ez csak egy rövid ideig tartó elégedetlenség, míg másoknál komolyabb belső válság, depresszió, vagy életmódváltás is előfordulhat.
Hogyan kezeld az életközepi válságot, ha benne vagy?
Az első és legfontosabb lépés az önreflexió. Fontos, hogy ne próbáld meg elhessegetni a negatív érzéseket, inkább vizsgáld meg, hogy mi okozza az elégedetlenséged. Az önismeret elmélyítése segíthet abban, hogy felismerjük, milyen változtatásokra van szükség az életünkben.
Lehet, hogy tényleg változtatnod kell, tekints az egész folyamatra lehetőségként. Végre megvan a motivációd, hogy jobb irányba tereld az életed, az elégedetlenség ilyen szempontból nagyon hasznos tud lenni.
Az új hobbik vagy éppen egy karrierváltás friss lendületet adhat az életnek. Az életközepi válság nemcsak egy lezárult időszak, hanem egy új kezdet is lehet, amely során újra felfedezheted, mi az, ami valóban fontos számodra.
De vigyázz, ne irts ki minden megszokottat az életedből, jól fontold meg, hogy mi az, ami maradhat és mi az, aminek változnia kell. Biztosan van olyan érték az életedben, amit fájna elveszíteni, ezért csakis megfontoltan tisztogass, gondolok itt főleg a kapcsolatokra.
Bár az életközepi válság elsőre ijesztőnek tűnhet, valójában lehetőséget kínál a belső megújulásra és az életed újragondolására. Arra ösztönözhet, hogy szembenézz a hibáiddal, és tanulj belőlük. Ahelyett, hogy a múltbeli kudarcokra összpontosítanál, érdemes előre tekinteni, és olyan célokat kitűzni, amelyek előrevisznek.
Mit tehetsz, ha egy közeli ismerősöd vagy családtagod megy ezen keresztül?
Fontos, hogy ne gondold azt, hogy téged vagy a kapcsolatotokat hibáztatja az érzelmi hullámvölgyért, hanem a saját életével kapcsolatos bizonytalanságokkal küzd.
Türelmesen kell kezelni ezt az időszakot, és nem szabad azonnal reagálni az esetleges feszültségekre. Ne próbálj meg a változás útjába állni, mert akkor ellenség leszel, inkább támogasd a legtöbb dologban, a nagyon abszurd gondolatokról pedig finoman beszéld le. A józan ész ilyenkor kevésbé hatásos, inkább az érzelmek dominálnak.
A kommunikáció kulcsfontosságú. Néha az is segít, ha egyszerűen csak meghallgatod, anélkül, hogy azonnal megoldást kínálnál.
Az érzelmi támogatás ebben az időszakban elengedhetetlen. Mutasd ki, hogy ott vagy mellette, és bízol benne, hogy képes lesz megoldani a belső konfliktusait.
Ebben az időszakban az emberek újragondolják, kik is ők valójában, milyen szerepet töltenek be a világban, és mennyire elégedettek azzal, ahová életük során eljutottak.
Az életközepi válság tehát nem csupán egy érzelmi hullámvölgy, hanem potenciális fordulópont is lehet az egyén életében.
Forrás:
https://www.helpguide.org/aging/healthy-aging/midlife-crisis


Ez is érdekelhet...

Mire jók az önismereti játékok?
2023-07-30
Hogyan néz ki egy alvásciklus?
2024-04-27