Pszichológia

Milyen a toxikus pozitivitás?

A pozitív gondolkodás bizonyítottan jó hatással van a mentális egészségünkre, de vajon lehet-e túl sok a pozitivitásból? Át lehet-e esni a ló túloldalára? A toxikus pozitivitás kifejezést akkor használjuk, mikor a pozitív gondolkodás szélsőségessé válik, és már nem az érzelmi egészséget szolgálja, hanem éppen ellenkezőleg: elnyomja a negatív érzelmeket, és megakadályozza az őszinte érzelmi kifejezést.

 

Mikor lesz a pozitív gondolkodás toxikus?

A toxikus pozitivitás lényege, hogy minden helyzetben arra kényszerít, hogy csak a pozitív aspektusokra koncentrálj, függetlenül attól, milyen nehézségekkel szembesülsz.

Leginkább akkor szokott arcon csapni a toxikus pozitivitás, mikor valaki ilyen módon reagál egy problémádra. Például, mikor gyászolsz valakit, aki fontos volt neked, és erre valaki azt mondja, hogy „ő legalább már nem szenved”, vagy hogy „ő sem akarná, hogy keseregj miatta”.

Bár ezek a kijelentések megnyugtatónak tűnhetnek, valójában nem segítenek a gyászolónak megélni és feldolgozni a veszteséget. Ezekkel a megjegyzésekkel tulajdonképpen a szőnyeg alá akarják söpörni a fájdalmadat és minden negatív érzelmedet. (Persze nem rosszindulatból, csak próbálnak segíteni.)

A toxikus pozitivitás egy elvárás, hogy minden helyzetben optimisták és boldogok legyünk, függetlenül attól, hogy mi zajlik körülöttük. Ez lehet egy magaddal szembeni elvárás, de lehet mások elvárása is feléd.

 

Példák toxikus pozitivitásra

Munkahelyen: Ha valaki panaszkodik a munkahelyi stressz miatt, és csak annyit mondanak neki, hogy „légy hálás, hogy van munkád”, az toxikus pozitivitás. Nem ismerik el a problémát, ami tovább növelheti a feszültséget.

Betegség esetén: Ha valaki súlyos betegséggel küzd, és a környezete csak annyit mond: „Légy erős, minden rendben lesz!”, ezzel figyelmen kívül hagyják a beteg félelmeit és fájdalmait. Ahelyett, hogy támogatást nyújtanának, arra kényszerítik, hogy pozitívnak tűnjön, még ha nem is érzi jól magát.

Kapcsolatban: Egy párkapcsolat nehézségeken megy keresztül, és az egyik fél azt mondja a másiknak: „Ne a negatívumokra koncentrálj, és akkor jobb lesz”. Ez a hozzáállás nem segít megoldani a konfliktusokat, hanem figyelmen kívül hagyja a valódi problémákat.

Bizonytalan élethelyzetben: Valaki például elveszíti az állását, és a környezete csak annyit mond neki: „Legalább több időd van magadra, élvezd a szabadságot!”. Bár ez egy pozitív aspektus, nem ismeri el azt a stresszt és bizonytalanságot, amit az illető a helyzetben érez.

„Lehetne rosszabb is.”
„Minden okkal történik.”
„Ne légy olyan negatív!”
„Nézd a jó oldalát!”

Milyen az egészséges pozitivitás?

Az egészséges pozitivitás nem szemellenzős, hanem egy olyan hozzáállás, amelyben az ember optimistán néz a jövőbe, miközben elfogadja és feldolgozza a nehézségeket és a negatív érzelmeket is.

Az egészséges pozitivitás nem arról szól, hogy elnyomjuk a negatív érzéseket vagy tagadjuk a valós problémákat, hanem arról, hogy felismerjük és elfogadjuk az érzelmek teljes spektrumát, beleértve a fájdalmat, a szomorúságot és a bizonytalanságot is. Ugyanakkor képesek vagyunk megtalálni a tanulságokat és a pozitív lehetőségeket.

Nem egy állandó boldogságra való törekvés, hanem a helyzetek pozitív megoldási lehetőségeinek keresése. Az egészséges pozitivitás segít az érzelmi egyensúly fenntartásában. Megakadályozza, hogy a negatív érzések eluralkodjanak rajtunk, de nem nyomja el őket.

Például:

Ha elveszíted egy szerettedet, az egészséges pozitivitás azt jelenti, hogy megéled a gyászt, de idővel megtalálod azokat a dolgokat, amikért hálás lehetsz, és tovább lépsz az életben, miközben tiszteled a veszteséget.

Ha nehézségek adódnak egy kapcsolatban, az egészséges pozitivitás az, hogy elismerjük a problémákat, és együtt dolgozunk a megoldáson, ahelyett, hogy tagadnánk a konfliktusok létezését.

 

Milyen káros hatásai vannak a toxikus pozitivitásnak?

Az egyik legnagyobb probléma, hogy elnyomja a negatív érzelmek természetes megélését. Az életünk része a szomorúság, a düh, a csalódás és a stressz, ezekre az érzelmekre ugyanúgy szükségünk van, mint a boldogságra vagy az örömre. Nem jó őket elfojtani, mert az szorongáshoz vezethet. Irreális elképzelés, hogy ha pozitívabban és boldogabban viselkedünk, akkor jobban fogjuk érezni magunkat, gyakran még rosszabbul is.

A toxikus pozitivitás továbbá felszínessé teheti a kapcsolatokat. Ha valaki folyton azt hajtogatja, hogy „ne panaszkodj, csak légy hálás”, akkor ez megakadályozza a valódi, őszinte kapcsolat kialakítását. Az empátia és az érzelmi támogatás hiánya elidegenítheti az embereket egymástól. Az egész nem lesz más, csak képmutatás.

Aki toxikusan pozitív, az minimalizálja vagy teljesen elkerüli a problémákat. Ez ahhoz vezethet, hogy nem foglalkozik a valós kihívásokkal, és nem keres megoldásokat, ami csak még több problémát fog szülni.

A toxikus pozitivitás hatására úgy érezhetjük, hogy valami baj van velünk, ha nem tudunk mindig pozitívan gondolkodni. Ez hosszú távon önértékelési gondokhoz vezet.

 

Hogyan ismerheted fel?

Néha nehéz megkülönböztetni a pozitivitást a mérgező pozitivitástól. Ha például egy barátod azt mondja, hogy „nézd a jó oldalát”, valószínűleg nem azért mondja, mert nem veszi komolyan az érzéseidet (és valószínűleg te sem így értelmezed a szavait). Egyszerűen csak próbál vigasztalni.

De ha valaki következetesen elutasítja a negatív érzelmeidet, és ha következetesen úgy érzed, hogy arra utasít, hogy úgy érezz vagy cselekedj, hogy az álságos, akkor toxikus pozitivitás lehet a háttérben.

 

Kérdés, hogy tényleg ilyen rossz-e a túlzott pozitivitás?

Mi emberek jobban reagálunk a negatív jelzésekre, például a fenyegetésekre vagy a kihívásokra, mint a pozitív jelzésekre, például a jutalmakra és a sikerekre. Ez belénk van kódolva, ezt nevezzük negatív torzításnak.

A negatív torzítás pozitív gondolkodással való kiegyensúlyozása az egészséges pszichológiai működés része. Ez egy megküzdési stratégia. Kutatások azt igazolják, hogy a pozitív átformálás, vagyis a negatívból pozitívba átváltás képessége hatékony módja lehet a szorongás csökkentésének és a hangulat javításának.

Szóval nem érdemes túlságosan kordában tartani a pozitivitásunkat, de azért ne gondoljuk, hogy attól minden megoldódik.

 

Az érzelmek elnyomása helyett sokkal hatékonyabb, ha elfogadjuk, hogy az élet nem mindig egyszerű, és teret adunk a nehéz érzelmek megélésének is. Az egészséges pozitivitás nem arról szól, hogy mindenképpen boldognak kell lennünk, hanem arról, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a nehéz és örömteli pillanatok között. Amikor nehézségekkel szembesülünk, nem baj, ha időt adunk magunknak a feldolgozásra, és megengedjük magunknak, hogy ne mindig legyünk erősek vagy pozitívak.

 

Forrás:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/toxic-positivity

https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/z64yn9q

https://www.psychologytoday.com/intl/basics/toxic-positivity

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük