Önfejlesztés

Hogyan növelheted a hited önmagadban?

Néha biztos téged is magával ragad az az érzés, hogy nem vagy képes egy feladatra. Ez önbizalom kérdése is, de hinni önmagadban kicsit többet jelent, és nem csak az önbizalomtól függ. Ha szeretnéd, hogy kevesebbszer érezz hasonlót, akkor mindenképpen olvass tovább, mert adok pár tippet.

Először is idézzük fel, hogy mit jelent az önhatékonyság! Itt már írtam róla: Albert Bandura önhatékonyság elmélete.

Röviden: Az önhatékonyság (self-efficacy) fogalmát Albert Bandura, kanadai pszichológus vezette be. A fogalom arra az egyéni meggyőződésre utal, hogy mennyire érezzük képesnek magunkat egy adott feladat vagy cél elérésére. Ez a belső meggyőződés befolyásolja, hogy hogyan viszonyulunk a kihívásokhoz, mennyire vagyunk kitartóak, és milyen mértékben vállalunk felelősséget a saját fejlődésünkért.

Az önhatékonyság nagy hatással van a teljesítményre és az életminőségre. Azok, akik magas önhatékonysággal rendelkeznek, képesek nagyobb célokat kitűzni, és keményen dolgozni értük a nehézségek ellenére is.

Ezzel szemben azok, akik alacsony önhatékonysággal rendelkeznek, könnyebben visszavonulót fújnak, ha akadályokkal találkoznak, és alulértékelik a saját képességeiket.

Tehát az biztos, hogy az önhatékonyság egy olyan tulajdonság, amit érdemes fejleszteni.

 

Hogyan fejlesztheted az önhatékonyságodat?

 

Sikeres tapasztalatok szerzése

Csinálnod kell olyan dolgokat, melyeket még nem csináltál, akár apróságokat is. Amikor sikeresen megoldunk egy feladatot, az erősíti a hitünket abban, hogy a jövőben is képesek leszünk hasonló teljesítményre.

Gyakorlat:

  • Keress egy nehezebb receptet és készítsd el az ételt!
  • Újíts fel egy régi bútort!
  • Tűzd ki célul, hogy 1 hónap alatt eljutsz arra a szintre, hogy tudjál futni 30 percet megállás nélkül!
  • Ne egyél cukrot egy hétig!
  • Bármi hasonló…

 

Megfigyelés

Keress példaképeket! Amikor látjuk, hogy mások – különösen azok, akik hasonló helyzetben vannak, mint mi – sikeresen oldanak meg egy problémát, erősödik a hitünk, hogy mi is képesek vagyunk rá. Ha neki sikerült, neked miért ne sikerülne?

Gyakorlat:

  • Keress olyan embereket, akik hasonló célokat tűztek ki, mint te, és figyeld meg, hogyan érték el őket. Ez lehet egy mentor, egy sikeres kolléga, egy híres ember, vagy akár egy random fickó a Tiktokon. Olvass róluk, nézd meg a videóikat, és próbálj tanulni a stratégiáikból. Ha lehetőséged van rá, beszélgess velük, kérdezd meg, milyen nehézségekkel néztek szembe, és hogyan küzdötték le azokat.

 

Pozitív visszajelzések gyűjtése

Ha megdicsérnek, mikor valamit jól csinálsz, az nem csak jól esik. A szóbeli megerősítés és támogatás jelentősen hozzájárulhat az önhatékonyság növeléséhez. Amikor valaki bízik bennünk, és ezt ki is fejezi, nagyobb eséllyel hiszünk mi is a saját képességeinkben.

Gyakorlat:

  • Ha nem jön magától a visszajelzés, akkor rá kell kérdezni! Jól csináltam? Megfelelő így? Ne félj visszajelzést kérni a munkádról, a projektjeidről vagy a teljesítményedről.

 

Érzelmi és fizikai jólét

Ha jól érzed magad a bőrödben, akkor hatékonyabb is vagy. Viszont, ha stresszes vagy fizikailag kimerült vagy, akkor kevésbé érzed magad képesnek a feladatok megoldására. A belső egyensúly és a stresszkezelési technikák alkalmazása segíti az önhatékonyságot.

Gyakorlat:

  • Próbálj ki különféle relaxációs technikákat, mint például a mélylégzést, valamilyen meditációt vagy jógát. Ezek segítenek megnyugtatni az elmét és fókuszálni a jelen pillanatra.
  • Mozogj rendszeresen, mivel a fizikai aktivitás nemcsak a testnek, de a léleknek is jót tesz, növelve az önhatékonyság érzését.

 

Pozitív belső párbeszéd kialakítása

Szinte mindenki beszélget önmagával, de nem mindegy, hogy hogyan. Az önmagunkkal való kommunikáció alapvetően meghatározza azt, hogy mennyire hiszünk abban, hogy képesek vagyunk egy feladatot elvégezni. Ha folyamatosan kritizálod magadat, vagy alábecsülöd a képességeidet, az aláássa az önhatékonyságodat is.

Gyakorlat:

  • Beszélj magaddal szépen! Ha észreveszed, hogy negatív gondolataid vannak, például „Ez túl nehéz nekem”, vagy „Nem vagyok elég jó”, cseréld le ezeket pozitív megerősítésekre, mint például: „Képes vagyok rá” vagy „Meg fogom találni a megoldást”. Ezek az egyszerű, pozitív üzenetek segíthetnek megerősíteni önbizalmadat és növelni az önhatékonyságodat.

 

Képességek fejlesztése és tanulás

Az önhatékonyság szorosan kapcsolódik a saját képességeinkbe vetett hithez. Ahhoz, hogy növeld az önhatékonyságodat, elengedhetetlen, hogy folyamatosan fejleszd a készségeidet és bővítsd a tudásodat. Ez nemcsak a szakmai területeken fontos, hanem az élet minden más területén is.

Gyakorlat:

  • Van olyan, amit már régóta szerettél volna megtanulni? Például zongorázni, fotózni, hátra szaltózni stb.? Jelölj ki olyan területeket, ahol fejlődni szeretnél, és készíts hozzájuk tantervet! Ez lehet egy új nyelv elsajátítása, egy szakmai képzés vagy akár egy hobbi, amit szeretnél magasabb szinten gyakorolni.

 

Mindannyian képesek vagyunk arra, hogy változtassunk a hozzáállásunkon, megerősítsük a hitünket a saját képességeinkben, és elérjük a céljainkat. A sikerhez vezető út nem mindig könnyű, de a megfelelő stratégiák alkalmazásával és önmagunk fejlesztésével képesek vagyunk magasabb szintre emelni az önhatékonyságunkat, és ezzel együtt az életminőségünket is.

Ahogy Bandura is mondta: „Az ember soha nem fogja megismerni a határait, ha nem próbálja ki őket.”

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük