A teljesülő újévi fogadalmak titka
Elég sokszor hallom, hogy „én már nem teszek újévi fogadalmat, mert úgysem teljesül”. Hát így nem is. Ha úgy állsz hozzá az újévi fogadalmakhoz, mintha valamiféle kívánság lenne, amit majd egy jótündér odavarázsol neked, akkor inkább felejtsd is el.
Viszont, ha azon sokak közé tartozol, akik már tettek újévi fogadalmat, és próbálták is megvalósítani, de esetleg elbuktak, akkor van számodra néhány tippem, hogy sikerre tudd vinni a fogadalmaidat.
A legfontosabb, hogy az újévi fogadalmadra ne álomként tekints, hanem célként. Tehát, ne úgy fogalmazd meg, hogy „jövőre jó lenne egészségesebben élni”, hanem úgy, hogy „jövőre egészségesebben fogok élni”. Illetve ennél pontosabban kell, de ezt mindjárt kifejtem.
Miért érdemes újévkor fogadalmat tenni?
Az új év mindig egy kezdet, ami azt jelenti, hogy a motivációnk kicsit magasabb szinten van, mint általában. Az agyunk szereti a kezdeteket, úgy érzi, hogy ilyenkor alkalmas bevezetni az életünkbe valami újat. Ezért kezdjük a fogyókúrákat mindig hétfőn. A kezdet tehát motiváció szempontjából remek időpont egy új cél kitűzésére.
Az új év az újrakezdés szimbóluma, amikor tiszta lappal indulhatsz (legalábbis úgy érzed). Az év végi időszak megfelelő arra, hogy tudatosan átgondold, mi az, amit szeretnél megváltoztatni, és hogyan képzeled el a jövődet.
Hogyan érdemes újévi fogadalmat tenni?
A célok kitűzéséhez nagyon jól lehet használni a SMART-modellt, amiről itt olvashatsz: A SMART célkitűzési módszer.
Abban is benne van, hogy a célodat a lehető legkonkrétabban kell megfogalmazni. Tehát a fenti példánál maradva, nem elég csak azt megfogadnod, hogy egészségesebben fogsz élni. Egy kicsit gyakorlatiasabban kell hozzáállnod a dolgokhoz. Megvan a keret, az jó, egészségesebben fogsz élni, de hogyan fogod ezt kivitelezni?
Látnod kell legalább 3-5 lépést, ami közelebb visz ehhez az általánosan megfogalmazott célhoz. Bontsuk ki!
Egészségesebben fogok élni:
- hetente tartok egy húsmentes napot
- heti egy nap teljesítek 10 000 lépést
- keresek egy meditációs formát, amit heti egyszer tudok gyakorolni
- kevesebb ultrafeldolgozott élelmiszert eszem (nem eszem többé x-et és y-t)
- minden nap 10 perccel többet sétálok a kutyával
Ne lőj túl a célon, nem jó, ha egyszerre sokat változtatsz, mert a szervezeted tiltakozni fog ellene, és visszalök a kezdeti állapotba. Ezt a 3-5 lépést úgy fogalmazd meg, hogy könnyen teljesíthetőek legyenek, ne okozzanak neked nagy erőfeszítést. Ne próbálj meg heti 3×1 óra edzést beiktatni az életedbe, ha eddig nem mozogtál szinte semmit!
Egy nagy általános újévi fogadalom helyett máris van 5 kisebb, és pontosan tudod, hogy hol kell elkezdeni. Ha sikerült az első lépést teljesítened, akkor jöhet a következő, aztán a következő.
Tehát a példánk szerint, ha mondjuk sikerült már 4-5 héten keresztül 4-5 húsmentes napot megtartanod, akkor kitűzhetsz egy napot a héten, amikor megteszel 10 000 lépést. Ez lehet akár a húsmentes napod is. Ha 4-5 héten át ezt is sikerül tartani, akkor léphetsz a következő szinte, és elkezdhetsz meditálni.
Ha ilyen megfontoltan haladsz, akkor év végére elmondhatod magadról, hogy tényleg egészségesebben éltél, pedig csak heti 1 dolgot változtattál meg.
Hol buknak el az újévi fogadalmak?
Ha olyan fogadalmat teszel, amit nem is akarsz igazán elérni, az nagy eséllyel nem fog teljesülni. Előfordul, hogy motoszkál bennünk valami, hogy „ezt kéne vagy azt kéne”, például le kéne szokni a dohányzásról, de még érzelmileg nem jutottunk el arra a szintre, hogy valóban megtegyük. Még nem égető számunkra a probléma, ezért nem is akarjuk megoldani.
Olyan fogadalmat kell tenni, amit mélyen legbelül akarsz, és te akarod, nem pedig mások próbálnak rád erőltetni. Ha a fogadalom nem belső motivációból fakad, hanem külső nyomás (például társadalmi elvárás) hatására születik, könnyen feladhatod.
Másik gyakori oka bukásnak, a kezdeti motiváció csökkenése. Ha nagy lendülettel vágsz bele valamibe, az hamar felemészti a motivációd, mert túl nagy lesz az erőfeszítés. Ezért jó apró lépésekben haladni, mert úgy nincs nagy erőfeszítés, mellesleg könnyen mérni tudod a haladásod, és a kis sikerélmények fenntartanak egy kis motivációt is.
A legtöbb célkitűzés hosszú távú elköteleződést igényel, de sokan azonnali eredményeket várnak, és ha ezek nem jönnek, csalódnak.
Az újévi fogadalmak sikere a jól megtervezett célkitűzésen, a megfelelő hozzáálláson és a fenntartható szokások kialakításán múlik. Ha elkerülöd a fenti buktatókat, sokkal nagyobb eséllyel válsz azzá az emberré, akivé válni szeretnél. Remélem sikerre tudod vinni az újévi fogadalmaidat! Hajrá és BÚÉK!
1 Hozzászólás
Sankó
Hát ez tényleg hasznos volt, jól le volt vezetve a dolog, hogyan is kellene véghezvinni az adott újévi fogadalmat!