A képernyőidő veszélyei
Ahogy a technológiai fejlődés egyre inkább az életünk részévé válik, úgy nő azon órák száma, amit különböző képernyők előtt töltünk, legyen az okostelefon, tablet, számítógép vagy TV. A képernyőidő mennyisége és minősége jelentős hatással van mindennapi életünkre.
Én nem vagyok a digitális forradalom ellensége, sőt kifejezetten szeretem, hogy számos ponton megkönnyíti az életemet, de tisztában vagyok azzal, hogy nagyon könnyen át tudok esni egy munkamenetből egy szórakoztató spirálba.
Szerintem ez nem csak az én gyengeségem, hanem a legtöbben küzdünk ezzel. De miért van ez, és mit lehet tenni?
Miért olyan vonzó a képernyő?
Három fő tényező a felelős azért, hogy rátapadunk a képernyőkre: addiktív tartalom, folyamatos stimuláció és azonnali kielégülés.
A képernyőidőnek szoros kapcsolata van a dopaminhoz, ami egy neurotranszmitter, amely fontos szerepet játszik az agy jutalmazási rendszerében és az örömérzet kialakításában. Amikor olyan tevékenységet végzünk, amely kellemes vagy örömteli élményt nyújt, például evés, szex vagy szórakozás, az agy dopamint szabadít fel, ami jutalmazó érzést kelt.
A digitális eszközök használata – főleg a közösségi média és a játékok— olyan környezetet teremt, amely folyamatosan stimulálja a dopamin felszabadulását az agyban.
Az új tartalmak folyamatos felfedezése, a pozitív visszajelzések vagy a sikerek az online térben mind olyan ingerek, amelyek aktiválják a jutalmazási központokat az agyban, és ezáltal dopamint szabadítanak fel. Ennek eredményeként könnyen hozzászokhatunk a digitális eszközökhöz vagy akár függővé is válhatunk, mivel azok folyamatosan kielégítik a dopamin iránti vágyunkat.
Az agy dopaminrendszerének túlzott stimulálása azonban káros lehet, a túlzottan magas dopamin szintek nemcsak függőséget, hanem toleranciát is eredményezhetnek, ami azt jelenti, hogy egyre több ingert vagy stimulációt igénylünk a kielégítő élmény eléréséhez, akár a drogosok.
A dopamin a koncentráció és a motiváció szempontjából is kritikus fontosságú, ezért ha túlpörög a rendszer motivációhiány és koncentrációs problémák is bekövetkezhetnek.
Számoljunk!
A legfrissebb kutatások szerint világszerte átlagosan 6 óra 37 percet töltünk képernyő előtt naponta. Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által végzett kutatás szerint a 8-15 éves korosztály átlagosan majdnem négy órát használja a telefonját naponta.
De tegyük fel, hogy csak napi 2 órát töltesz a képernyő előtt olyan tartalmakat böngészve, melyek nem válnak a hasznodra, akkor így fest a képlet:
1 nap alatt 2 órát veszítesz.
1 hét alatt 14 órát veszítesz.
1 hónap alatt 56 órát veszítesz.
1 év alatt viszont már 28 napot veszítesz el, ami egy teljes február.
Mit tehetünk?
A legfőbb baj, hogy nehezen tudatosítjuk, hogy a túl sok képernyőidő káros az egészségünkre, mert párhuzamosan fogyasztunk hasznos és haszontalan tartalmakat. Valahogy abba az irányba kell terelnünk magunkat, hogy a szórakozásunkat ne csak az online platformra korlátozzuk, hanem offline is ki tudjunk kapcsolódni.
Időkorlátozások bevezetése: Határozzuk meg a napi és heti maximális képernyőidőt, és tartsuk magunkat ehhez a kerethez! Ez persze a munkára nem vonatkozik.
Képernyőmentes időszakok: Alakítsunk ki képernyőmentes időszakokat napközben és este, különösen elalvás előtt, így jobban is fogunk aludni. Például, ha ebédelsz, közben ne nyomkodd a telefonod, hanem az ételre koncentrálj, vagy reggel ne az legyen az első dolgod, hogy csekkolod a lájkjaidat!
Mentális és fizikai tevékenységek előtérbe helyezése: Részesítsd előnyben a szabadban való időtöltést, sportolást és más kreatív tevékenységeket, amelyek segíthetnek csökkenteni a képernyőidőt és javítani az egészséget!
A képernyőidő befolyásolhatja az agy fejlődését, a kognitív képességeket, a figyelmet, a memóriát, a tanulást, a hangulatot, az alvást, és az érzékszervi feldolgozást. Fontos, hogy tudatosan kezeljük és korlátozzuk a digitális eszközök használatát, és prioritást adjunk az egészséges életmódnak és offline tevékenységeknek. A megfelelő egyensúly megtalálása kulcsfontosságú ahhoz, hogy egészségesen és boldogan éljünk a digitális világban.
Ha nem tudod, miért nincs időd semmire, akkor mérd le, hogy mennyi a te napi átlagos képernyőidőd, lehet, hogy meg fogsz döbbenni!
Forrás:
https://www.potsdam.edu/studentlife/wellness/counseling-center/what-does-screen-time-do-my-brain
https://www.portfolio.hu/uzlet/20230523/napi-negy-orat-mobiloznak-a-magyar-gyerekek-616964


Ez is érdekelhet...

Filmajánló: A platform
2022-10-12
Személyiségtípusok vérmérséklet szerint
2023-07-15