Hatékonyság vs. eredményesség
Sokszor hallottam már, hogy nem keményen kell dolgozni, hanem okosan. Szerintem keményen és okosan kell dolgozni. Bár tény, hogy a kemény munka önmagában nem biztos, hogy a megfelelő eredményt hozza, ezért érdemes szemügyre venni a munkafolyamatainkat, hogy jól használjuk-e fel az energiáinkat.
A kemény munka alapelve az, hogy sok időt és energiát fektetünk egy munkába, hogy ezáltal elérjük a kívánt eredményeket.
Az „okos munka” koncepciója pedig arra összpontosít, hogyan használhatjuk fel a rendelkezésünkre álló időt és erőforrásokat a lehető legjobb módon, hogy elérjük az eredményeket.
Mi a különbség a hatékonyság és az eredményesség között?
Hatékonyan tudunk olyan dolgot is csinálni, ami nem vezet eredményre. Akkor vagyunk hatékonyak, ha sikerül a tervet 100%-osan teljesíteni. Akkor úgy érezzük, hogy megtettük, amit meg kellett.
Az erőfeszítéseink viszont csak akkor vezetnek eredményhez, ha a terv, amit követünk, jól van kidolgozva. Nézzük meg egy példán, hogy világosabb legyen:
Egy értékesítő telefonál egész nap, gyorsan és hatékonyan kezeli az ügyfelekkel való kapcsolatot, és nagy mennyiségű hívást bonyolít le. Egy pontosan betanult szöveget használ, amit elétettek, mikor munkába állt (terv). Azonban kiderül, hogy a hívások nagy része nem eredményez konkrét értékesítést.
Ebben a példában az értékesítő hatékonyan végzi a feladatát, mivel gyorsan és jól kezeli a telefonhívásokat, követi a tervet is. Azonban a munkája nem eredményes, mivel nem sikerült elérnie a kitűzött értékesítési célokat.
A hatékonyság azt jelenti, hogy milyen jól használjuk fel az elérhető erőforrásokat egy adott feladat elvégzéséhez. A hatékonyság arra vonatkozik, hogy milyen gyorsan vagy egyszerűen tudunk valamit megtenni, miközben minimalizáljuk a felhasznált erőforrások mennyiségét, például időt, pénzt vagy energiát.
Az eredményesség az elvégzett munka minőségét és a célokhoz viszonyított sikert méri. Vagyis, hogy a munka elvégzése elvezet-e minket a kívánt eredményekhez.
A kemény munka is lehet hatékony és eredményes, ahogy az okos munka is.
A kemény munka hátulütője
Amellett, hogy a kemény munka nem mindig garantálja az eredményt, még konrtaproduktív is lehet. Hosszú órákat dolgozunk, gyakran feláldozva az egészségünket és szabadidőnket a munka oltárán. A túlzott munkamennyiség és az állandó teljesítménykényszer nem csak kimerültséghez, hanem csökkent hatékonysághoz és motivációhoz vezethet. Ez még inkább igaz, ha nem érezzük, hogy a kemény munkánk megtérül, vagyis nem tapasztaljuk meg a sikert.
Hogyan „okosítsd” a munkafolyamataidat?
Ha gyári munkás vagy és más dolgozza ki helyetted a munkafolyamatokat, akkor nem sokat tehetsz, esetleg elgondolkozhatsz, hogy hogyan lehetne jobban csinálni és tehetsz javaslatot. Aztán vagy megfogadják vagy nem.
Ha van beleszólásod a munkafolyamatokba, akkor itt van néhány tipp, hogy eredményesebb lehess:
Mindig tedd világossá, hogy mi az az eredmény, amit el akarsz érni, mi a célja a munkádnak és mikorra szeretnéd befejezni! Aztán készíts hozzá tervet, azon elv alapján, hogy hogyan kivitelezhető a célod a lehető legegyszerűbben, úgy, hogy az eredmény is megfelelő legyen.
Fontos, hogy találd meg hozzá a megfelelő eszközöket, egy éles késsel kétszer olyan gyorsan tudsz hagymát szeletelni, mint egy tompával. Tartsd karban az eszközeidet, amivel a munkát végzed!
Alakíts ki rutinokat, amik megkönnyítik a munkád! Ne csak a rövid távú eredményekre összpontosíts, hanem hosszú távon is fenntartható munkaszokást alakíts ki, amely segít abban, hogy magas szinten tartsd a produktivitást és elégedettséget.
A kemény munkát váltsák fel a jó stratégiák! Néha ülj le, és gondold át, hogy célravezető-e, amit csinálsz, ha nem, akkor változtass! Néha egy rossz szokás annyira belénk ég, hogy fel sem tűnik, hogy hátráltat minket.
Tanuld meg felosztani a feladatokat, és bizonyos részeket delegálhatsz is másoknak.
A pihenésre ne jutalomként tekints, hanem szükséges eszközre, ami segít megőrizni a frissességedet és a teljesítőképességedet! Mindig tervezz pihenőidőt is a munkafolyamataidba!
A prioritások meghatározása, a hatékony napi rutin kialakítása, valamint a munkafolyamatok szervezése és optimalizálása, a célt szem előtt tartva mind olyan lépések, amelyek segítenek lecserélni a kemény munkát „okos munkára”. Legyél nyitott a változásra és lépésről-lépésre tedd jobbá az életed!


Ez is érdekelhet...

Könyvajánló: Thomas Hohensee: A lustaság dicsérete
2021-10-30
Tények és tévhitek az agyunk kihasználásáról
2024-06-13