Segít-e a korán kelés a hatékonyságodon?
Ha nem vagy képes minden egyes nap korán kelni, akkor sosem leszel sikeres. – Ha valaki ezt mondja, akkor ne hidd el, mert nem igaz!
A korán kelésről szóló viták már hosszú ideje jelen vannak a produktivitás témakörében. Sokan esküsznek rá, hogy a nap korai kezdése lehetőséget ad arra, hogy hatékonyabbá válj, és előnyt szerezz másokkal szemben. Azonban, mint minden szokás, ez sem működik ám mindenkinél.
Az eredményessége nagyon sok más dologtól is függ. Például az alvási szokásoktól, az életstílustól vagy a természetes bioritmustól. Nézzük meg, hogy kinek hasznos és kinek nem, ha korán kel!
Érvek a korán kelés mellett
A korán kelés támogatói azt állítják, hogy ez az egyik legjobb módja annak, hogy növeld a produktivitásodat, és tudatosabban alakítsd a napodat.
Azok, akik korán kelnek, úgy érzik, hogy több idő áll rendelkezésükre, és kevesebb a zavaró tényező, így hatékonyabban tudják megoldani a fontos feladataikat. Az ébredés utáni időszak, amikor a világ még csendes és nyugodt, lehetőséget biztosít arra, hogy összpontosíts a napodra és rendezd a gondolataidat, mielőtt a mindennapok nyüzsgése beindulna.
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója például reggel 4:30-kor ébred, és ezt az időt arra használja, hogy áttekintse az e-mailjeit és eddzen.
Richard Branson (a Virgin Group alapítója) reggel 5:00-kor ébred. Azt mondja, hogy a korai kelés lehetővé teszi számára, hogy időt szánjon a testmozgásra, legyen szó szörfözésről vagy teniszről, mielőtt nekilátna az üzleti feladatainak.
Benjamin Franklin mondása: „A korán kelés egészséges, gazdag és bölcs embert farag”. Franklin rutinosan korán kelt, és a napját gondos tervezéssel kezdte. Készített egy napi ütemtervet, amely szerint a reggeli órákat önvizsgálattal, tanulással és a napi célok meghatározásával töltötte.
Elon Musk viszont nem kel túl korán. Musk általában 7:00-kor ébred, és azonnal munkához lát, anélkül, hogy időt pazarolna a reggeli tevékenységekre.
Előnyök:
- A korai órákban kevesebb zavaró tényező van, így könnyebben lehet koncentrálni.
- Több idő jut a feladatok megtervezésére és a prioritások felállítására.
- Több időd van magadra. Van idő a testmozgásra, a meditációra vagy az egészséges reggelire. Ezek pedig javíthatják az energiaszintet és a mentális frissességet.
- A legtöbben természetes bioritmusuknak megfelelően a nap első felében frissebbek és energikusabbak. Ezért a reggeli órák a legtöbb ember számára optimálisak lehetnek a szellemi és fizikai feladatokra.
- Nincs kapkodás és stressz.
Kinek ajánlott a korán kelés?
Ha természetes módon reggel érzed magad a legenergikusabbnak, vagy szeretnél nyugodt időt találni a saját dolgaidra, érdemes megpróbálnod. A reggeli órák ideálisak lehetnek arra, hogy csendes környezetben, zavartalanul dolgozz, eddz vagy épp meditálj.
Azok számára is ajánlott, akiknek a napi időbeosztásuk nagyon zsúfolt, és szeretnének extra időt találni a fontos feladatokra. Ha úgy érzed, hogy a nap folyamán állandóan időhiányban szenvedsz, a korán kelés segíthet, hogy a legfontosabb teendőkkel kezdd a napot, mielőtt a világ felébred. Bár ebben az esetben is kell megfelelő időt találni a pihenésre.
Kinek nem ajánlott a korán kelés?
Arról meg szoktak feledkezni a korán kelést reklámozók, hogy a több idő nem egyenlő a több energiával. Lehet, hogy te nem vagy korán kelő típus, de megpróbálkozol vele. Ebben az esetben valóban több időd lesz a feladataid elvégzésére, de összességében kevesebb energiád lesz rájuk, mert nem vagy kellően kipihent és nehezen tudsz fókuszálni.
Ha későn fekszel le, és mégis korán próbálsz felkelni, az alvásminőséged csökkenhet, ami fáradtságot, ingerlékenységet és alacsonyabb produktivitást eredményezhet. Ha nem kapod meg a szervezeted számára szükséges pihenést, akkor hosszú távon akár az egészségedet is veszélyezteted.
Így a korán kelés csak azoknál jöhet szóba, akik képesek korán ágyba is kerülni és elaludni. Ez pedig sokszor nem csak tőlünk függ, hanem a család többi tagjától is.
Nem csak szokás kérdése, genetikai tényezőknek is van szerepe abban, hogy valaki éjjeli bagoly vagy korán kelő típus.
Az éjjeli baglyok késő este vagy éjszaka a legproduktívabbak, és számukra a korai kelés kimerítő lehet. Ha természetes módon későn fekszel le, és a legjobb ötleteid éjjel jönnek, nem érdemes erőltetned a korán kelést. Inkább az esti órákat kell kihasználnod, hogy produktív legyél. Az is lehet egy olyan csendes és nyugodt időszak, mint a hajnal.
Azok, akik stresszes vagy kimerítő életmóddal rendelkeznek, szintén nehezen tudják bevezetni a korai kelést, ha nem biztosítanak maguknak elegendő időt a regenerálódásra.
Ha a korai kelést nem kíséri megfelelő mennyiségű alvás, az ellenkező hatást érhet el. Az alváshiány rontja a koncentrációt, a döntéshozatalt és a kreativitást, nem beszélve az egészségügyi károkról.
A megfelelő mennyiségű alvás sokkal fontosabb, mint hogy több időd legyen, mert ha nem alszol eleget, akkor az idődet sem tudod minőségien kihasználni.
Mit tegyél, ha kipróbálnád a korán kelést?
Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod a korán kelést, érdemes fokozatosan bevezetned ezt a szokást. Ne változtass meg mindent egyik napról a másikra.
Kezdd azzal, hogy 15-30 perccel korábban fekszel le és kelsz fel, amíg el nem éred a kívánt ébredési időt. Fontos, hogy ne vonj meg magadtól alvásidőt!
A reggeli rutin kialakítása is fontos lépés. Ha van egy konkrét terv arra, hogy mit fogsz csinálni a korai órákban, sokkal könnyebb lesz felkelni, és motiváltan kezdeni a napot.
A korán kelés tehát nem univerzális recept a produktivitás növelésére. A kulcs az, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb alvás- és ébrenléti rutint, így lehetünk a leghatékonyabbak.


Ez is érdekelhet...

Az időmenedzsment alapjai
2024-09-13
Mit nevezünk ultrafeldolgozott élelmiszernek?
2024-07-20