Könyvajánló: Charles Duhigg: A szokás hatalma
Az egész életünk tulajdonképpen a szokásaink halmaza. Napi tevékenységeink több, mint 40%-a nem döntéseken, hanem szokásokon alapul. És bár az egyes szokások önmagukban viszonylag jelentéktelenek, idővel óriási hatást gyakorolnak az egészségünkre, a hatékonyságunkra, a pénzügyi biztonságunkra és a boldogságunkra.
A szokás hatalma című könyv abban segít, hogy megértsük, hogyan működik egy szokás, és hogyan tudunk előnyünkre változtatni.
Nagyon részletes esettanulmányokat mutat be, néhol túlságosan is részletes szerintem. Én nehezen rágtam át magam rajtuk, mert túl terjengős és néhol szájbarágós. Egyébként nem nehéz olvasmány, csak tényleg sok.
Hogyan működnek a szokások?
Az első részben a szokásokat egyéni szinten vizsgálja. A szokások azért jönnek létre, mert az agy folyamatosan keresi a módját, hogy miként takarékoskodhat az energiával. Mikor egy szokás kialakul, az agy nem vesz részt teljes mértékben a döntéshozatalban, ami így kényelmes neki. Ennek viszont megvan az a hátulütője, hogy nem is tesz különbséget jó és rossz szokás között.
Hogyan épül fel egy szokás?
Egy szokás, vagy szokáshurok 3 elemből épül fel. Egy jelből, ami arra készteti az agyat, hogy váltson automatikus üzemmódba. Egy rutinból, ami lehet egy fizikai, szellemi vagy érzelmi reakció, illetve tevékenység. Végül egy jutalomból, ami segít az agynak eldönteni, hogy érdemes-e a szokást megtartani.
Hogyan alakítsunk ki új szokásokat?
A szokások nem örökkévalóak, figyelmen kívül hagyhatók, megváltoztathatók vagy kicserélhetők. A szokásaink ugyanolyan alapvető jelentőségűek a viselkedésünk formálásában, mint az értelmünk és az emlékezetünk. Ezért jó, ha odafigyelünk rájuk.
Ahogy bizonyos kiváltó jeleket bizonyos jutalmakhoz kezdünk társítani, tudatalatti sóvárgás alakul ki az agyunkban, ami elindítja a szokáshurok működését. Így jönnek létre az új szokások: egy jel, egy rutin és egy jutalom összekapcsolásával, majd a sóvárgás felkeltésével. A különösen erős szokások függőséghez hasonló állapotot idéznek elő.
Hogyan változtathatunk a szokásainkon?
Egy szokás legyőzéséhez fel kell ismernünk, hogy milyen sóvárgás irányítja a viselkedésünket. Ha meg akarunk változtatni egy beidegződést, akkor meg kell tartanunk a régi kiváltó jelet, biztosítanunk kell a régi jutalmat, viszont új rutint kell beiktatni a szokáshurokba. Szinte minden viselkedést át lehet alakítani, ha a jel és a jutalom változatlan marad.
Hogyan működnek a szokások szervezeti szinten?
Ha cégvezető vagy, vagy valamilyen vezető pozícióban vagy, akkor a könyv második része is érdekes lehet számodra. Ugyanis a szokások nem csak egyéni szinten vannak jelen, de egy cég vagy intézmény életét is befolyásolják jó vagy rossz irányba.
Vannak például kulcsszokások, melyek képesek láncreakciót elindítani és más szokásokat is megváltoztatni.
„Amikor megtanuljuk kényszeríteni magunkat, hogy tornázzunk, nekiüljünk a házi feladatnak, vagy salátát együnk hamburger helyett, részben a gondolkodásmódunkat is megváltoztatjuk…Megtanuljuk jobban szabályozni az ösztönös cselekedeteinket.”
A recept egy szokás megváltoztatásához:
- Azonosítsd a rutint!
- Kísérletezz a jutalmakkal!
- Különítsd el a jelet!
(Jel lehet egy bizonyos hely, idő, érzelmi állapot, más emberek, közvetlenül megelőző cselekvés). - Készíts tervet!
Ha szeretnél úrrá lenni a rossz szokásaidon és új építő szokásokat beiktatni az életedbe, akkor mindenképp olvasd el ezt a könyvet, de legalább az első részét! Nem tudok még egy könyvről, ami ilyen átfogóan írna a szokásokról.


Ez is érdekelhet...

A motiváció 3 alapvető összetevője
2022-06-05
Mi a flow?
2022-04-23