Könyvajánló: Fejben dől el?
Egy ütős szöveggyűjtemény, ami a fenti témával kapcsolatosan tartalmaz eszmefuttatásokat olyan neves szerzőktől, mint Bagdy Emőke, Buda László, Kádár Annamária és Pál Ferenc.
Röviden összefoglalom, hogy miről szól a négy szöveg, de szeretném felhívni a figyelmet, hogy ez nem helyettesíti a könyv elolvasását, inkább csak kedvcsinálónak szánom. Ritkán van olyan, hogy egy kiadványt teljes szívemből ajánlani tudok, de ez a könyv olyan. Szóval irány a könyvtár vagy a könyvesbolt, és szerezzétek be!
A tartalomból
Dr. Kádár Annamária: Életünk mesés hétpróbája
A szerző egy érdekes jelenségre hívja fel a figyelmet, amit „kapunyitási pániknak” nevezhetünk. Ez az a széleskörű jelenség, hogy a mai 25-35 éves fiatalok nem mernek felnőtté válni. Kerülik a kockázatot és a felelősségvállalást, a biztonságot keresik és megrettennek az akadályoktól. A felnőtté válás egy tipikusan olyan dolog, ami fejben dől el. Attól függ, hogy milyen a viszonyulásunk a világhoz és önmagunkhoz.
Különbséget tesz a rögzült tudat és a fejlődő tudat között. A rögzült tudat szerint a velünk született képességek hozzák meg a sikert. A fejlődő tudat szerint az adottságok csak kiindulópontok, fejleszthetőek. A fejlődő gondolkodás az, ami jut is valahova.
Dr. Buda László: Hol és mikor dől el, ami igazán lényeges?
A fontos dolgok valójában nem a fejben dőlnek el, hanem a szívben. Igazán fontos dolgokat nem is szabad pusztán fejben eldönteni. Csupán észérvekre alapozva nem lehet élni. A legfontosabb, hogy tanuld meg szeretni és elfogadni önmagad. Búcsút kell mondani a szüleinknek és a hagyatéknak is, hogy új emberek lehessünk; felnőtt emberek önálló döntésekkel, szabad akarattal. Ha problémával találkozunk, ismerjük fel a keletkezését, éljük meg, és lépjünk túl rajta.
Prof. Dr. Bagdy Emőke: Minden a fejben dől el!
Van az a rossz szokásunk, hogy a bolhából is elefántot csinálunk. Duzzasztjuk magunkban a problémákat, „katasztrofizálunk”. Ilyenkor igazából nem a valóságra reagálunk, hanem a saját elgondolásainkra, rossz következtetéseinkre. A gondolataink és elvárásaink a testünk működését is befolyásolja. Ne forgácsoljuk szét az életerőnket azzal, hogy rettenetes forgatókönyveket képzelünk el. Bizakodó elvásárokkal és pozitív gondolatokkal csodákat tehetünk. Bennünk van az öngyógyítás képessége.
Pál Ferenc: Gondolj, amit akarsz!
Hatféleképpen gondolkodhatunk, és az életünkben szükség van mind a 6-ra.
- realitást előtérbe helyező gondolkodásmód (tények, adatok)
- érzésekhez kapcsolódó gondolkodásmód (érzelem, élmény)
- problémákat számításba vevő gondolkodás (nehézségek, akadályok)
- értékeket, jelentőséget látó gondolkodás (mi az, ami jó)
- kreatív, ötletelő gondolkodásmód
- lényeglátó, rendszert kereső gondolkodás
Három gondolkodási hibát követhetünk el, ami akadályozhatja az életünket. Ez a túlzott énközpontúság, a szűklátókörűség és a rövid távú gondolkodás. Az élet nagy kérdéseire a tettekben és a kapcsolatokban van a válasz.
Remélem, ez a négy kis összefoglaló meghozta a kedved, hogy elolvasd ezt a tartalmas könyvet. Érdekes látni, hogy 4 szerző négyféleképpen közelíti meg ugyanazt a témát. Egyébként könnyen olvasható kis méretű könyv.