Könyvajánló: Timothy Ferris: 4 órás munkahét
Nem, ez nem elírás. Valóban 4 órás munkahétről és nem 4 órás munkanapról van szó. A könyv alcíme: Szabadulj meg a 9-től 5-ig tartó robottól, élj ott, ahová a szíved húz, és élvezd az életet! A szerző nagy dumás, és ez már elején kiderül, mármint a stílusából. De ez nem azt jelenti, hogy nem mond jó dolgokat. Műfaját tekintve inkább üzleti könyv, mint önfejlesztő, vállalkozói szemszögből ad tippeket.
Nem kis célt tűzött ki magának: azt, hogy úgy akar élni, mint a milliomosok, és ez sikerült is neki. A könyv tulajdonképpen dokumentálja, hogy ő mit és hogyan csinált, és tippeket ad, hogy te hogyan csinálhatod. Egyetlen egy kis bibi van a könyvvel, hogy eléggé amerikai viszonyokra van szabva, de ez nem kell, hogy eltántorítson, mert ha csak a felét meg tudod valósítani, már akkor is sokat nyertél vele.
Tartalom:
Az egész tulajdonképpen egy életstílus tervezésről szól. Arról, hogy hogyan alakíthatod a valóságot a magad igényeihez. Hogyan élhetsz úgy, mint egy milliomos, anélkül, hogy millióid lennének?
Első lépés: definiálni kell az alapokat!
Tudd, hogy mit akarsz! Új szókészletet kell elsajátítanunk, nem a nyugdíj a végcél. Ne elfoglalt legyél, hanem eredményes! Ha csak akkor dolgozol, amikor a legeredményesebb vagy, akkor az életed termékenyebb és élvezetesebb is lesz. Valahogy ezt kell elérni.
„Az emberek zöme inkább a boldogtalanságot választja, mint a bizonytalanságot.”
Ha valami fontos számodra, akkor vágj bele, aztán majd útközben helyesbíted az irányt. Az erősségeidre helyezd a hangsúlyt és ne a gyengeségeiddel szöszmötölj! A valószerűtlen dolgokat könnyebb végrehajtani, mint a valószerűeket, ugyanis nincsen versenytárs.
Legyenek nagyok az igényeid, tedd magasra a lécet! Konkrétan tűzd ki a lépéseket a célod eléréséig! Ha a várható jutalom középszerű vagy átlagos, akkor erőfeszítéseid is középszerűek vagy átlagosak lesznek. A boldogság mindig valamilyen izgatottsággal jár, az unalom az ellenséged!
Második lépés: el kell takarítani az akadályokat!
Meg kell szabadulnod a felesleges tevékenységektől! Az eredményesség és a hatékonyság között nagy különbség van: a semmit is lehet hatékonyan csinálni.
„A sürgés-forgás a lustaság egy formája – lusta gondolkodás és válogatás nélküli cselekvés.”
A több szabadidő kulcsa a kevesebb tevékenység, ez logikusan hangzik. Hogyan érheted ezt el? Állítsd össze a tennivalók rövid listáját, aztán állítsd össze a mellőzendő tevékenységek listáját is. Mindig állíts fel egyértelmű fontossági sorrendet, egy napra csak 1 nagy horderejű dolgot tervezz. Ne foglalkozz egyszerre több dologgal!
Meg kell tanulnod szelektálni az információk között. A legtöbb információ időrabló, negatív, lényegtelen a céljaid szempontjából. Meg kell tanulnod a félbehagyás művészetét, nem kell mindent befejezni.
Harmadik lépés: automatizáld a folyamataidat!
Fel kell építeni egy rendszert, amivel helyettesíteni tudod önmagad. Ne automatizálj olyat, amit ki is iktathatsz!
Legyen egy jó terméked! A jó termék ismérve, hogy az előállítása ne tartson tovább 3-4 hétnél és lehessen nagy árréssel értékesíteni. Továbbá egy költséghatékonyan megcélozható célpiacnak szóljon. Jó, ha a célpiacod tagja vagy te is, így nem kell találgatnod. A legjobb termék ilyen szempontból az infotermék.
„Az információs termékeknek alacsony a költségük, gyorsan előállíthatók, és a versenytársaknak túl időrabló lekoppintani őket.”
A termék gyártása előtt hirdetések segítségével végezz egy mikrotesztelést, hogy hogyan reagál rá a célközönséged! Válogasd meg a vevőidet, nem kell mindenkinek eladni, akik vásárlás előtt macerásak, azok vásárlás után is azok lesznek.
Negyedik lépés: rázd le a láncokat!
Ez azt jelenti, hogy régi berögzült gondolati mintáktól, melyek lehúznak, meg kell szabadulni. Nem a kifogások keresésében kell profinak lenned, hanem az életed menedzselésében. Ennek a résznek kicsit ilyen motivációs előadás jellege van, úgyhogy stílusosan egy idézettel zárom az összefoglalót:
„A legtöbb élethelyzet egyszerű – csak épp érzelmileg nehéz megtenni a döntő lépést.”


Ez is érdekelhet...

Mi a multitasking és hogyan használd?
2023-03-02
Könyvajánló: Edward de Bono: Laterális gondolkodás
2022-08-25