A ruhaipar környezeti hatásai
A fast fashion, vagyis a „gyors divat” az olcsó és gyorsan gyártott ruházati cikkekre épül, és nem véletlenül halljuk manapság egyre többször, hogy nem környezetbarát, sőt!
Ebben a cikkben összegyűjtöttem, hogyan szennyezi a ruhaipar a környezetet, és mit tehetünk mi, egyénileg a helyzet javítása érdekében.
Mi a fast fashion?
A „fast fashion” kifejezés olyan ruházati cikkekre utal, amelyeket olcsón és gyorsan gyártanak, hogy minél hamarabb piacra kerüljenek az aktuális divatirányzatoknak megfelelően. Ezek a ruhadarabok alacsony minőségűek és rövid élettartamúak, de legnagyobb előnyük, hogy olcsók, ami lehetővé teszi a fogyasztóknak, hogy gyakran frissítsék a ruhatárukat.
Például a Zara, a H&M, a Primark, a Shein, a Temu és társai jellemzően fast fashion kínálattal rendelkeznek.
Ezek a ruhadarabok sokszor fejlődő országokban készülnek, ahol az alacsony munkabérek és a rossz munkakörülmények lehetővé teszik a gyártási költségek minimalizálását.
Milyen környezeti hatásai vannak a fast fashion-nek?
Üvegházhatású gázok kibocsátása
A divatipar a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 10%-áért felelős. A textilgyártás és a ruházati cikkek előállítása során nagy mennyiségű energiát használnak fel, ami jelentős szén-dioxid-kibocsátással jár. És ebben nincs is benne az, hogy a futárszolgálatokon keresztül történő házhozszállítás is jócskán hozzájárul a környezetszennyezéshez.
A szintetikus anyagok, mint például a poliészter, előállítása különösen energiaigényes, és ezek az anyagok nem bomlanak le könnyen, ami további szennyezést okoz.
Vízhasználat és vízszennyezés
A textilgyártás rendkívül vízigényes. Egyetlen pamutpóló előállításához körülbelül 2700 liter vízre van szükség, ami több mint egy ember hároméves ivóvízfogyasztása. A festési és finomítási folyamatok során használt vegyi anyagok gyakran szennyezett víz formájában kerülnek vissza a környezetbe, szennyezve a folyókat és más vízforrásokat. A Greenpeace jelentése szerint a divatipar évente mintegy 20%-kal járul hozzá a globális ipari vízszennyezéshez.
Hulladéktermelés
Az olcsó és gyorsan elérhető ruhadarabok minősége alacsony szintű, ami miatt hamar elhasználódnak és kidobásra kerülnek. A textíliák nagy része, nagyjából 85%-a évente a hulladéklerakókba kerül, ahol lebomlásuk során metán szabadul fel. A statisztikák szerint évente mintegy 92 millió tonna textilhulladék keletkezik világszerte, ami nagy terhet ró a hulladékkezelési rendszerekre.
Mikroműanyag szennyezés
A szintetikus szálak, mint a poliészter és a nejlon, mikroműanyagokat bocsátanak ki a mosás során. Ezek a mikroszkopikus műanyagszemcsék a vizekbe kerülnek, és bejutnak a tengeri ökoszisztémákba, súlyosan károsítva az élővilágot. Egy tanulmány szerint a ruházat mosása évente mintegy 500 000 tonna mikroműanyagot juttat a tengerekbe, ami egyenértékű 50 milliárd műanyag palackkal. A mikroműanyag problémáról itt olvashatsz bővebben: Mikroműanyagok és hatásuk.
Vegyi szennyezés
A textilgyártás során használt vegyi anyagok, mint például a festékek, fehérítők és egyéb adalékok, szennyezik a talajt és a vizet.
Ezek a vegyi anyagok nemcsak az ökoszisztémákra károsak, hanem az emberek egészségére is veszélyt jelentenek, különösen azok számára, akik ezekkel a vegyi anyagokkal dolgoznak a gyárakban. A toxikus anyagok belélegzése és bőrrel való érintkezése számos egészségügyi problémát okozhat, beleértve a légzőszervi betegségeket és bőrirritációkat.
Mit tehetünk ellene?
Tudatos vásárlás
Tényleg kell az a 20. póló még, hogy ott porosodjon a szekrényben? Olyan ruhadarabokat vegyél, amiket hordani is fogsz és annyit vásárolj, ami szükséges!
Ha teheted, inkább olyan ruhákat vásárolj, melyek tartósak és etikus forrásból származnak. Támogasd a helyi és fenntartható divatmárkákat, amelyek környezetbarát anyagokat használnak és tisztességes munkakörülményeket biztosítanak!
Ruhák újrahasznosítása és adományozása
Ahelyett, hogy kidobnánk a régi ruháinkat, gondoljunk az újrahasznosításra vagy adományozásra. Sok szervezet foglalkozik használt ruhák gyűjtésével és újrahasznosításával. Ez nagyszerű módja annak, hogy csökkentsük a hulladék mennyiségét.
Környezetbarát mosási módszerek
Próbáld meg csökkenteni a ruhák mosásának gyakoriságát, és használj környezetbarát mosószereket! A hideg vízben való mosás és a levegőn szárítás is hozzájárul a környezet védelméhez. Ezek az intézkedések csökkentik a mikroműanyag kibocsátást és az energiafelhasználást.
Kölcsönzés, cserélés, javítás
A ruhakölcsönzés és a ruhacsere egyre népszerűbb alternatívák a ruhavásárlás helyett, különösen alkalmi ruhák esetében.
Ha valami kilyukad, elszakad és még javítható, akkor ne dobd ki rögtön, inkább mentsd meg! Sok esetben át lehet szabni, vagy újra lehet gondolni a már nem tetsző ruhadarabokat, legyél kreatív!
Láthatod, hogy a fast fashion komoly környezeti problémákat okoz, amelyek hatással vannak az éghajlatra, a vízforrásokra, az ökoszisztémákra és az emberi egészségre.
Azonban egyéni szinten is sokat tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük a ruhaipar által okozott környezetszennyezést. Például azzal, hogy nem hordunk ruhát… Csak vicc. A lényeg, hogy te is sokat tehetsz azért, hogy a fast fashion népszerűsége csökkenjen, csak legyél kicsit tudatosabb vásárló!
Források:
https://heatable.co.uk/boiler-advice/most-polluting-industries
https://www.theecoexperts.co.uk/blog/top-7-most-polluting-industries


Ez is érdekelhet...

A Pareto-elv, vagyis a 80-20 szabály
2022-07-08
Memória gyakorlatok
2025-01-25