Önfejlesztés

Napi 1% fejlődés – A Kaizen-módszer

Ha valaha is próbáltál komolyabb változást bevezetni az életedbe, valószínűleg találkoztál azzal a problémával, hogy a nagy elhatározások gyakran gyors kiégéssel végződnek. Hatalmas tervekkel vágsz neki az útnak, de néhány hét múlva már nincs meg a lendület, és minden visszatér a régi kerékvágásba.

Mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy módszer, ami nem kimerítő, mégis biztosítja a folyamatos fejlődést? Ez a Kaizen-módszer, amely a fokozatos, apró fejlesztések erejére épít. Oké, ez egy lassú módszer, de cserébe tartós eredményt ígér.

Mi is az a Kaizen-módszer?

A „kaizen” japán szó, amely azt jelenti: „folyamatos fejlődés” vagy „állandó javulás Eredetileg a japán iparban és vállalati kultúrában terjedt el, különösen a Toyota gyártási rendszerének részeként az 1950-es évektől kezdve.

A második világháború után Japán gazdasága újjáépítésre szorult, és a vállalatok hatékonyságot növelő megoldásokat kerestek. Az amerikai minőségmenedzsment szakértők (például W. Edwards Deming és Joseph Juran) módszereit átvéve és továbbfejlesztve a japán vállalatok olyan rendszert alakítottak ki, amelyben a folyamatos, kis fejlesztések álltak a középpontban.

 

A Toyota példa:

Hogyan működött ez konkrétan a Toyotánál? Minden alkalmazott részt vehetett a fejlesztésekben: a gyártósor munkásaitól kezdve a vezetőségig mindenki javaslatot tehetett, ha észrevett egy problémát vagy egy javítási lehetőséget.

A „Jidoka” elv alapján ha egy munkás hibát észlelt, azonnal leállíthatta a gyártósort, hogy kijavítsák azt. Ez ellentétes volt a nyugati szemlélettel, ahol a gyártás folytatása volt a legfontosabb.

A „Muda” (pazarlás) minimalizálásával, az anyagok, idő és munkaerő hatékony felhasználásával a Toyota minimálisra csökkentette a veszteségeket.

A Toyota a Kaizen-módszernek köszönhetően a világ egyik legnagyobb autógyártójává vált, és a Lean menedzsment alapjait rakta le, amelyet ma is széles körben alkalmaznak más iparágakban is.

A módszer sikerének kulcsa az, hogy nem egyik napról a másikra hoz drasztikus változásokat, hanem kis, fenntartható javításokat vezet be folyamatosan. Nemcsak a vállalati világban lehet alkalmazni, hanem a személyes fejlődésben is.

Az elv egyszerű: ha minden nap csak 1%-kal jobb vagy, az hosszú távon hatalmas különbséget eredményez.

 

Miért hatékony a napi 1% fejlődés?

A legtöbb ember gyors eredményeket szeretne látni, ezért drasztikus változtatásokba kezd – például egyből heti 5 edzést vállal vagy egyik napról a másikra teljesen új étrendre vált. Ez azonban gyakran kudarcba fullad, mert a túl nagy lépések túlterhelik a szokásainkat és az akaratunkat.

Ezzel szemben a napi 1%-os fejlődés:

  • Nem ijesztő – kicsi, könnyen végrehajtható változásokat jelent.
  • Fenntartható – mivel nem kell drasztikus erőfeszítéseket tenni.
  • Idővel hatalmas eredményeket hoz – a kamatos hatás miatt az apró fejlődések összeadódnak.

 

Hogyan működik az 1%-os fejlődés elve?

Gondolj úgy az egy százalékra, mint egy apró lépésre. Ha például jelenleg semmit sem mozogsz, akkor az első nap annyi is elég, hogy egy percre sétálni menj. Másnap egy kicsivel többet. Ha mindig csak egy kis javulást építesz be, a folyamat nem lesz ijesztő, és a változás szinte észrevétlenül válik szokássá.

Matematikailag nézve, ha minden nap 1%-kal jobban teljesítesz, az év végére a fejlődésed nem csupán 365%-os lesz, hanem exponenciálisan növekszik. Ez azért van, mert minden nap az előző napi eredményedre építesz, és így a változás összeadódik, majd megsokszorozódik.

 

Hogyan találd meg az egyensúlyt?

Lehet, hogy most azt kérdezed magadtól: honnan tudom, hogy az 1%-os fejlődés tényleg elegendő? Mi van, ha túl keveset teszek, és nem fejlődöm eléggé?

Mennyi az 1%? Ezt nem mindig könnyű meghatározni. Van, amikor matematikailag ki lehet számolni, például az olvasás esetében. Ha napi 20 oldalt olvasol, akkor 1% fejlődés = napi 0,2 oldallal többet olvasni. De nem mindig ilyen egyszerű. Például hogyan mérnéd azt, hogy az angolod 1%-kal javult?

A legjobb módszer az, ha figyeled a saját reakciódat. Ha úgy érzed, hogy a fejlődésed nem jelent kihívást, akkor növelhetsz egy kicsit a tempón. Ha viszont azt érzed, hogy túl nagy a nyomás, és elveszíted a motivációdat, akkor érdemes egy kicsit visszavenni. A lényeg az, hogy érezd a fokozatos haladást, és ne érezd túlterhelőnek a változást.

 

Jelzés arra, hogy túl keveset teszel:

  • Ha nem érzed a kihívást.
  • Ha egyáltalán nem fárasztó vagy szokatlan a feladat.
  • Ha hónapok alatt sem látsz fejlődést.

Jelzés arra, hogy túl sokat akarsz egyszerre:

  • Ha folyamatosan kimerült vagy és nincs kedved folytatni.
  • Ha fájdalmat vagy túlzott stresszt érzel (pl. edzésnél vagy tanulásnál).
  • Ha rendszeresen kihagyod, mert túl nehéz a következő lépés.

 

James Clear (Atomi szokások) szerint az optimális fejlődés az, amikor a változás éppen elég nehéz ahhoz, hogy kihívást jelentsen, de nem annyira, hogy feladd.

Kérdezd meg magadtól: Tudnám ezt minden nap csinálni legalább 1 hónapon keresztül? Ha igen, akkor jó a tempó. Ha nem, akkor csökkentsd az elvárásokat!

 

Egy hétköznapi példa:

Egy hétköznapi példát is nézzünk! Sok ember szeretne lefutni egy maratont, de a 42 km-es táv elsőre ijesztőnek tűnik.

Egy futó a következőképpen alkalmazhatja a Kaizen-módszert:

  • Első nap: Csak 500 métert fut.
  • Második nap: 550 métert fut.
  • Harmadik nap: 650 métert fut.
  • Harmadik hét után: Már 5 km-t tud lefutni.
  • 6 hónap után: 21 km, azaz egy félmaraton távja is sikerülhet neki.
  • Egy év alatt: Képes lehet lefutni egy teljes maratont.

 

Miért érdemes beépíteni a Kaizen-módszert az életedbe?

A legtöbben azt gondolják, hogy a sikerhez drasztikus változtatásokat kell végrehajtani, pedig a tartós fejlődés kulcsa a fokozatosság. Ha elkezded alkalmazni ezt a szemléletet, és minden nap egy apró lépéssel előrébb jutsz, egy év múlva meglepődve fogsz visszatekinteni, hogy milyen hatalmas változást értél el. A legjobb az egészben pedig az, hogy ez a módszer nem fáraszt ki, nem terhel túl, és a fejlődésed fenntartható marad.

Tehát ne várj a tökéletes pillanatra – kezdd el ma, és lépj egy icipicit előrébb!

 

Forrás:

https://promanconsulting.hu/en/kaizen/

https://www.investopedia.com/terms/k/kaizen.asp

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük