Pszichológia

Mi a Pán Péter szindróma?

Nem ritka manapság az a 30-as éveiben járó fiatal, aki még mindig a szüleinél él, és habár időnként dolgozik, nem vállal hosszú távú munkát. Szabadidejét főként videójátékokkal tölti, vagy filmezéssel, és nincs komoly párkapcsolata, mert a felelősséggel járó kötelezettségek „túl sok stresszt” okoznak számára. A szülők anyagilag támogatják, ő pedig úgy érzi, hogy még van ideje felnőni.

Ezt a jelenséget írja le a Pán Péter szindróma: felnőtt emberek, akik érzelmileg, mentálisan és életvitelükben a gyermekkor szintjén rekedtek, és nem hajlandóak elfogadni a felnőtté válással járó felelősségeket.

 

Miért pont Pán Péter?

A Pán Péter szindróma kifejezést először Dan Kiley pszichológus használta az 1980-as években megjelent könyvében, amely a felnőtté válástól rettegő emberekről szól. Az elnevezés J. M. Barrie híres regényére utal, amelynek főhőse, Pán Péter.

Ha nem ismernéd a sztorit, Pán Péter egy örök gyerek, aki Sohaországban él, egy olyan szigeten, ahol nem kell felnőni, és ahol minden tele van kalandokkal, tündérekkel, kalózokkal és indiánokkal. Pán Péter mindig tele van energiával, bátorsággal és játékossággal, de fél a felnőtté válástól, ezért soha nem akar visszatérni a valódi világba.

A Pán Péter szindróma egy nem hivatalos pszichológiai kifejezés, nem is betegség, csak egy jelenség, amit azok jellemzésére használnak, akik az érzelmi és társadalmi érettség hiánya miatt nehezen vállalják a felnőtté válással járó felelősséget.

 

Milyen jellemzői vannak?

 

Felelősségtől való félelem

Akik nem akarnak felnőni, azok kerülik a hosszú távú elköteleződést, legyen szó karrierről, párkapcsolatról, vagy akár anyagi felelősségről.

  • Nem szívesen vállalnak komoly munkát, inkább alkalmi munkákból élnek.
  • Halogatják az olyan fontos döntéseket, mint a családalapítás vagy lakásvásárlás.
  • Anyagi kérdésekben függhetnek másoktól, például a szüleiktől.

 

Énközpontúság

A saját szükségleteikre és vágyaikra fókuszálnak, miközben mások érzéseit vagy igényeit figyelmen kívül hagyják.

  • Saját szórakozásuk vagy kényelmük érdekében előtérbe helyezik magukat akár mások rovására is.
  • Nem törődnek a következményekkel, például azzal, hogy a viselkedésük hogyan hat mások életére.
  • Az empátia hiánya miatt nehéz fenntartaniuk hosszú távú kapcsolatokat.

 

Éretlenség

Gyermekes viselkedés, például impulzív döntések vagy játékos hozzáállás, ami nem illik az életkorukhoz.

  • Előfordulhat, hogy túlreagálják a kudarcot vagy a kritikát, sértődötten, dühösen reagálnak.
  • Nem képesek az érzelmeik felett kontrollt gyakorolni, vagy azokkal tudatosan foglalkozni.
  • Nehezen viselik a stresszt vagy a konfliktusokat, és sokszor „menekülő” stratégiát választanak.
  • Nem vállalják a hibáikért a felelősséget, másokat hibáztatnak a problémákért.

 

Anyagi és érzelmi függőség

Bár az érintettek azt állítják, hogy függetlenek, valójában erősen támaszkodnak másokra.

  • Érzelmi támaszért és anyagi segítségért a szüleikhez, barátaikhoz vagy párjukhoz fordulnak (ha van).
  • Nem hajlandóak vagy képesek teljesen önálló életet élni, például nem fizetik a számláikat, vagy nem vállalják saját lakásuk fenntartását.
  • Szeretik, ha valaki gondoskodik róluk, és elvárják, hogy mások oldják meg a problémáikat.

 

Kötődés a gyermeki szerepekhez

Idealizálják a fiatalságot és a gyermeki szabadságot.

  • Nem képesek elfogadni az idő múlását, és tagadják a felnőtté válás folyamatát.
  • Úgy viselkednek, mintha még mindig tinédzserek lennének: például bulizás, videójátékok, vagy más fiatalos tevékenységek köré szervezik az életüket.
  • Spontán módon, kevés tervezéssel élik az életüket.
  • Úgy érzik, hogy a társadalmi elvárások korlátozzák a szabadságukat, és próbálnak ellenük lázadni.

 

Miért nem akarnak egyesek felnőni?

A Pán Péter szindróma mögött gyakran mélyebb érzelmi és mentális okok húzódnak meg. Az érzelmi teher és az önállóság terhe elkerülhetetlen része a felnőttkornak, amit egyesek megpróbálnak kikerülni.

De az is előfordulhat, hogy valakinek túl jó gyerekkora volt. Ha valaki boldog gyerekkort élt át, hajlamos lehet azt idealizálni, és visszavágyódni a gondtalan időszakba. Ez az erős kötődés akadályozhatja a továbblépést. Ha valaki teljes szabadságot kapott gyerekkorában, felnőttként nehezen fogadja el a szabályokat és a kötelezettségeket.

Vagy ha valakit túlságosan óvtak és kíméltek gyerekkorában, nem alakultak ki az önállósághoz szükséges készségei. Az ilyen emberek félhetnek a felnőtté válással járó felelősségtől, mert nem tanulták meg, hogyan kezeljék az élet kihívásait.

A bizonytalan környezet is szerepet játszhat a gyermeki perspektíva megtartásában. Egy instabil családi vagy társadalmi háttér akadályozhatja az érzelmi érettség elérését. Ha valakinek nem voltak jó mintái arra, hogyan váljon felnőtté, könnyen elbizonytalanodhat abban, mit is jelent ez pontosan.

A leggyakoribb ok talán a kudarctól való félelem.  Azok, akik nem bíznak önmagukban, félhetnek attól, hogy kudarcot vallanak az élet fontos területein, például a munkában, párkapcsolatban vagy más szociális szerepekben. Az „örök gyerek” állapot biztonságosabbnak tűnhet.

A mai világban, ahol a technológia, a szórakozás és az anyagi függőség lehetővé teszi a „kényelmes gyereklét” fenntartását, könnyű elkerülni a felnőtté válást. Például, ha valaki a szüleivel él, és nincs rá nyomás, hogy önállósodjon, kevésbé érezheti szükségét a változásnak.

 

Hogyan lehet változtatni?

A Pán Péter szindróma nem végleges állapot. Bár az érintettek számára ijesztő lehet szembenézni a felnőtté válás kihívásaival, a változás mindig lehetséges. Az első lépés a probléma felismerése, amelyben nagy szerepet játszhatnak a családtagok, barátok vagy akár egy terapeuta.

Meg kell tanulni a kezelni a felelősséggel kapcsolatos szorongást. Fontos, hogy fokozatosan, kisebb lépésekben vállaljanak felelősséget, hiszen a túl gyors változások könnyen visszavethetik őket. Az önismeret fejlesztése, az érzelmi érettség elérése és az önállóság megtapasztalása mind kulcsfontosságúak a felnőtté váláshoz vezető úton.

A környezet is sokat tehet az érintettek támogatása érdekében. A szülőknek például érdemes határokat szabniuk, és fokozatosan csökkenteniük az anyagi és érzelmi támogatást, hogy elősegítsék gyermekük önállóságát. A barátok és partnerek pedig bátoríthatják, hogy szembenézzen a kihívásokkal, és megtapasztalja a felnőtté válás pozitívumait.

 

A Pán Péter szindróma sokkal több, mint egyszerű éretlenség vagy lustaság. Bár kívülről sokszor gondtalannak és boldognak tűnhetnek, valójában mélyen gyökerező bizonytalanság és félelem vezérli őket.

A változás nem könnyű, de a megfelelő támogatással és önismereti munkával lehetséges kilépni a gyermekkori szerepekből. A felnőtté válás nemcsak felelősségekkel jár, hanem lehetőségekkel is: megteremthetjük a saját életünket, és elérhetjük a céljainkat.

 

Forrás:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/peter-pan-syndrome

https://www.healthline.com/health/peter-pan-syndrome

https://thefifth.medium.com/the-peter-pan-syndrome-epidemic-why-modern-men-are-lost-in-never-never-land-f0f052e1ec9e

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük