Pszichológia

Mi az a sztoikus nyugalom?

Előfordult már veled, hogy valami kis hülyeség teljesen kibillentett az egyensúlyodból? Hogy egy váratlan helyzet vagy egy mások által mondott bántó megjegyzés az egész napodra rányomta a bélyegét? Ha igen, akkor neked is hasznos lehet elsajátítani a sztoikus nyugalom gyakorlatát. Ez egy ókori bölcsesség, ami még ma is bőven megállja a helyét.

A sztoikus filozófia az ókori görög és római gondolkodók – például Epiktétosz, Seneca és Marcus Aurelius – bölcsességére épül. Az ő tanításaikból merítve megtanulhatod, hogyan válhatsz ellenállóbbá a stresszel és a nehézségekkel szemben. A sztoikus nyugalom nem azt jelenti, hogy soha nem érzel dühöt vagy szomorúságot, hanem azt, hogy az érzelmek nem uralják az életedet.

 

Mi a sztoikus nyugalom lényege?

A sztoicizmus egy ókori filozófiai irányzat, amely a belső békét, az önfegyelmet és a bölcsességet hangsúlyozza az élet kihívásaival szemben. A Kr. e. 3. században alakult ki Athénban, Zénón tanításai alapján.

A sztoikusok szerint az életben sok olyan dolog történik, amit nem tudsz irányítani. Nem döntheted el, hogy milyen lesz az időjárás, hogy mások mit mondanak rólad, vagy hogy milyen események történnek a világban. Azonban azt mindig te döntöd el, hogyan reagálsz ezekre.

Epiktétosz egyik leghíresebb gondolata szerint:

„Ne kívánd, hogy az események úgy alakuljanak, ahogy te szeretnéd. Inkább a kívánságaidat szabd hozzá az események alakulásához, meglátod, nyugodt lesz életed folytatása.”

Ez azt jelenti, hogy a belső nyugalmad attól függ, hogyan értelmezed a történéseket. Ha elfogadod, hogy bizonyos dolgokat nem tudsz megváltoztatni, akkor máris kevesebb stresszt élsz meg.

„Nem a tények zavarják az embereket, hanem a tényekről alkotott vélemények.”

 

A sztoikus nyugalom alapelvei:

 

Az irányítás és a befolyás különválasztása:

A sztoikusok szerint az emberi élet eseményeit két csoportra oszthatjuk: amik felett van kontrollunk (pl. gondolataink, cselekedeteink) és amik felett nincs kontrollunk (pl. az időjárás, mások viselkedése). A sztoikus nyugalom titka az, csak arra koncentrálj, amit irányítani tudsz, és ne aggódj feleslegesen azon, amit nem tudsz befolyásolni.

 

A helyes észhasználat és az erények követése:

A sztoicizmus a racionális gondolkodást helyezi előtérbe, és azt vallja, hogy a valódi boldogság nem külső dolgokból (pénz, hírnév, hatalom) fakad, hanem az erényes életből. Az ember akkor él jól, ha a 4 fő erény szerint él: bölcsesség (helyes döntések meghozatala), igazságosság (másokkal való tisztességes bánásmód), bátorság (a nehézségek vállalása és a félelmek legyőzése) és önmérséklet (mértékletesség, önfegyelem, túlzások kerülése).

 

Az érzelmek kezelése:

A sztoikusok szerint az érzelmek önmagukban nem rosszak, de ha hagyjuk, hogy irányítsanak minket, akkor szenvedést okozhatnak. Ezért fontos a racionális önkontroll és az érzelmek tudatos kezelése. Például, ha dühös vagy, vizsgáld meg, hogy a haragod indokolt-e, és hogyan kezelheted az adott helyzetet nyugodtan.

 

A sors elfogadása és szeretete (amor fati):

A sztoikusok szerint a világ egy racionálisan rendezett egész, és minden esemény egy nagyobb rend része. Ha valami megtörténik, az azért történik, mert így kellett lennie. Ezért nem érdemes ellenállni a sorsnak vagy panaszkodni a dolgok alakulása miatt, hanem el kell fogadni és alkalmazkodni. Ezt az elvet hívják amor fati-nak (a sors szeretete).

Az amor fati lényege, hogy bármilyen esemény történik is az életben, azt úgy kell fogadnunk, mintha mi magunk választottuk volna, és a lehető legjobbat kell kihoznunk belőle.

 

Hogyan alakíthatod ki a sztoikus nyugalmat?

A sztoikusok gyakorlati módszereket dolgoztak ki arra, hogyan lehet a nyugalmat és a lelki stabilitást fejleszteni. Nézzük meg ezeket a technikákat!

 

1. Koncentrálj arra, amit irányítani tudsz!

A legtöbb feszültség abból fakad, hogy olyan dolgokon aggódsz, amelyeket nem tudsz befolyásolni. Ha például egy fontos állásinterjúra készülsz, nem tudod irányítani, hogy a munkáltató milyen hangulatban lesz aznap, vagy hogy hány másik jelölt pályázik ugyanarra a pozícióra. Amit viszont irányíthatsz, az a saját felkészültséged, a hozzáállásod és a nyugalmad.

Ha egy adott helyzetben dühösnek vagy idegesnek érzed magad, esetleg szorongsz valamitől, akkor tedd fel magadnak a kérdést: „Ez a dolog tőlem függ?” Ha a válasz nem, akkor próbáld elengedni.

 

2. Gyakorold a negatív vizualizációt!

Furcsán hangzik, de a sztoikusok egyik kedvenc módszere az volt, hogy előre elképzelték a legrosszabb lehetséges forgatókönyvet. Ezt nevezik premeditatio malorum-nak, vagyis a „rossz előre elgondolásának”.

Ez nem azt jelenti, hogy folyamatosan a legrosszabbra kell számítanod, hanem azt, hogy mentálisan felkészülsz rá. Ha például egy nagy előadás előtt állsz, képzeld el, hogy esetleg elfelejtesz egy mondatot vagy hogy valaki kritikus megjegyzést tesz rád. Ha ezt előre végiggondolod, már nem fog meglepetésként érni, és könnyebben tudod kezelni a helyzetet.

Marcus Aurelius is ezt a technikát alkalmazta. A naplóiban gyakran ír arról, hogy reggelente előre felkészült arra, hogy aznap kellemetlen vagy rosszindulatú emberekkel találkozik. Ennek köszönhetően, amikor valóban megtörtént, nem érte váratlanul, és nem hagyta, hogy ezek a helyzetek kibillentsék a lelki egyensúlyából.

 

3. Engedd el az elvárásaidat!

Sokan azért szenvednek, mert elvárásokat támasztanak a világgal szemben. Elvárják, hogy az emberek mindig kedvesek legyenek, hogy a terveik mindig sikerüljenek, és hogy az élet igazságos legyen. A sztoikusok ezzel szemben azt mondják: ne várj semmit, hanem fogadj el mindent!

Ha nem ragaszkodsz mereven az elképzeléseidhez, kevesebb csalódás fog érni. Egy egyszerű példával élve: ha egy barátod megígéri, hogy eljön egy találkozóra, de végül mégsem ér oda, akkor kétféleképpen reagálhatsz.

  • Ha ragaszkodsz az elvárásaidhoz, akkor dühös leszel és csalódott.
  • Ha elfogadod, hogy bármi megtörténhet, akkor könnyebben túllépsz rajta.

A sztoikus nyugalom titka az, hogy nem harcolsz azzal, ami van, hanem megtanulsz alkalmazkodni hozzá.

 

4. Gyakorold az „amor fati” elvet!

Tanuld meg szeretni a sorsodat! Ez azt jelenti, hogy minden helyzetben megkeresheted azt a lehetőséget, amelyből tanulhatsz vagy fejlődhetsz. Ha például elveszítesz egy állást, lehet, hogy ez egy lehetőség arra, hogy valami jobbat találj helyette. Ha egy kapcsolat véget ér, akkor új utakat nyithatsz meg az életedben.

 

5. Figyelj a gondolataidra!

A sztoikusok szerint a gondolataid határozzák meg az érzelmeidet. Ha folyton azon rágódsz, hogy mi lehetett volna, vagy hogy mások mit gondolnak rólad, akkor soha nem leszel nyugodt. Ehelyett próbáld meg tudatosan irányítani a gondolataidat.

Ha például valaki rád dudál az úton, gondolhatod azt, hogy „milyen bunkó!”, és ettől feldühödsz. De gondolhatod azt is, hogy az illető siet valahova, és nem személyesen neked akart ártani. Az utóbbi gondolat segít megőrizni a nyugalmadat.

 

A sztoikus nyugalom egy életforma, amelyet tudatosan fejleszthetsz magadban. Ha megtanulod, hogyan fogadd el az elkerülhetetlent, hogyan gondolkodj hosszú távon, és hogyan szeresd a sorsodat, akkor kevesebb stresszt és több belső békét fogsz tapasztalni. A világ nem mindig változtatható meg – de a hozzáállásod igen. És ez az igazi erő.

 

Forrás:

https://www.newtraderu.com/2024/01/08/10-stoic-lessons-to-keep-calm-stoicism/

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük