A kávé egészséges vagy nem?
Ha kávéfüggő vagy, akkor azt fogod kiolvasni a cikkből, hogy igen, a kávé jótékony hatású. Ha szkeptikus vagy, akkor pedig épp az ellenkezőjét. Egyik esetben sem tévednél, ugyanis a kávé egészségre gyakorolt hatása igen összetett. Nézzünk néhány szempontot!
Hogyan leszel kávéfüggő?
A kávé egy koffeintartalmú élénkítőszer, mint tudjuk. A rendszeres koffeinbevitel pedig függőséget vált ki. A koffein az által éri el az élénkítő hatást, hogy blokkolja az adenozin neurotranszmittert. Ez az anyag ad jelzést az agyadnak, hogy fáradt vagy. A koffein blokkolja az üzenetet, így az nem jut el a kívánt helyre.
A testedet viszont nem lehet hosszútávon becsapni, ezért az még több adenozint fog termelni, hogy eljuttassa a fáradtság üzenetét. Az adenozin többlet miatt pedig még több kávéra lesz szükséged, hogy ne legyél fáradt.
Általánosan igaz, hogy a szervezetnek minden függőség, vagy túlzott mértékben fogyasztott élelmiszer ártalmas, nemcsak pszichés értelemben.
Mit csinál a szervezettel a koffein?
Serkenti a szívműködést, növeli a vérnyomást és a pulzusszámot, fokozza az anyagcserét, vízhajtó hatású, vagyis felpörgeti a szervezetet.
A koffein egy pszichoaktív vegyület, ami serkenti az agyműködést és javítja a rövidtávú memóriát, emellett pozitívan hat a fizikai teljesítőképességre is.
Hogyan hat a kávé a hormonrendszerre?
A rendszeres kávéfogyasztás mellékvese kimerüléshez vezethet. A mellékvese kimerülés jellemző tünetei a krónikus fáradtság, alvászavarok, depresszió, súlygyarapodás, emésztési gondok, rossz stressztűrőképesség. A mellékveséd felelős azért, hogy elviseld a kisebb-nagyobb stresszes helyzeteket. Ha nem működik jól, az kiégéshez vezet.
Ha kávét iszol, a mellékveséd több kortizolt termel, ez biztosítja az energiát. Ha túl sok kávét iszol, a mellékveséd túlműködhet, míg ki nem merül. Aztán egy fadarabnak is több energiája lesz, mint neked.
A kávé továbbá erősíti az ösztrogéndominanciát, ami egy elég elterjedt gond manapság. Vagyis a szervezetedben túl sok az ösztrogén a progeszteronhoz képest, ami számos kellemetlen tünetet okozhat: meddőséget, vetélést, vérzési zavarokat, endometriózist, PCOS-t, migrént, pajzsmirigy működési zavarokat, ödémásodást stb.
Inzulinrezisztencia esetén sem ajánlott a túl sok kávé fogyasztása, mivel a kávé növeli a vércukorszintet és ennek kiegyensúlyozására a szervezet inzulint termel. Ha a hasnyálmirigynek túl sok inzulint kell termelnie, kimerülhet, ami cukorbetegséghez vezethet. (Vagy mégsem? Erről később…)
A kávé tehát hatással van a kortizol-, az ösztrogén- és az inzulinszintre is. Ha hormonális problémáid vannak, érdemes megfontolnod az elhagyását.
Hogyan hat a kávé az emésztésre?
Sokan reggeli kávé nélkül nem képesek wc-re menni, miért? Azért, mert a kávé serkenti a gyomorsav és az epe termelését, mivel alapvetően savas. Viszont az éhgyomorra elfogyasztott kávé növeli a gyomorfekély esélyét, káros a nyelőcsőre és súlyosbítja a savas refluxot is.
A kávé nagy mennyiségben tartalmaz savakat, ami a bélflórát savas irányba tolja el, így árt a gyomor nyálkahártyájának. Tartós fogyasztása fenntart egyfajta gyulladást az emésztőrendszerben, ami hasi panaszokhoz vezethet.
A kávé által sok méreganyag juthat a szervezetedbe, ugyanis ez a legtöbbet permetezett növény. A feldolgozás során penész- és egyéb gombákkal szennyeződik, egyes gombák mérgező toxinokat termelnek.
A kávé jótékony hatásai bizonyos szervekre
A kávénak magas az antioxidáns tartalma, ami jót tesz a szervezetnek, kérdés, hogy a feldolgozás során ezekből mennyi marad meg.
Kávé és a szív
Kutatások bizonyítják, hogy a mérsékelt kávéfogyasztás csökkentheti a szív- és érrendszeri problémákat. Az biztos, hogy nincs rá bizonyíték, hogy a kávé ártana a szívnek, annak ellenére, hogy megemeli a vérnyomást.
Kávé és a hasnyálmirigy
Az intenzív kávézás (napi 4-6 csésze) csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A koffeinmentes kávé is. Rövidtávon viszont a kávé rontja a glükóztoleranciát, vagyis éppen ellenkező eredményeket produkál. Érdekes.
Kávé és a máj
A rendszeres kávézás csökkenti a májzsugorodás esélyét, különösen hatékony, ha alkoholos eredetű májkárosodásról van szó.
Kávé és csontok
Napi 3 csésze kávé csökkentheti a csontritkulás és az ezzel összefüggő csonttörések kockázatát megfelelő kalcium és D-vitamin bevitel mellett.
Kávé és az anyagcsere
3-11%-kal gyorsítja az anyagcserét, illetve zsírégető hatása van, ezért része sok fogyókúrának a koffein.
Kutatások szerint a kávé csökkenti a korai halálozás rizikóját kb. 27 százalékkal, és még a koffeinmentes is kb. 15 százalékkal, amennyiben a dózis napi 2-3 csésze.
Ha keresgélsz, fogsz találni tudományosan alátámasztott érveket a kávé mellett és legalább annyit ellene is. A te döntésed, hogy milyen szinten építed be a mindennapjaidba. Figyeld a tested, hogyan reagál és dönts okosan!
Források:
Webbeteg: A kávéfogyasztás egészségügyi hatásai
blnce.hu: Miért nem javasolja Bio Gabi a kávét?