Energia- és időbeosztás

5 nem szokványos tipp halogatás ellen

Ha a halogatás betegség lenne, akkor valószínűleg sokkal gyakoribb lenne, mint a nátha és a megfázás. A gyógyszeripar jól megszedhetné magát halogatás elleni pirulákkal. Fogadjunk, ha lenne ilyen csodaszer, akkor te is elgondolkoznál rajta, hogy kipróbálod.

A halogatás az a szokás, amikor szándékosan késleltetünk egy feladatot vagy döntést, jóllehet tisztában vagyunk annak sürgősségével és fontosságával.

Leginkább azért halogatunk, mert nehéz, időigényes vagy kellemetlen feladatokról van szó, de a pszichológia ennél mélyebbre megy: az esetek többségében az elkerülés mögött szorongás, félelem, önbizalomhiány vagy akár túlzott perfekcionizmus áll.

A halogatás nem csupán időveszteséghez vezet, hanem gyengítheti a munkával és a célokkal kapcsolatos motivációt, hosszú távon pedig ronthatja a teljesítményt és az önértékelést. Ezért tényleg érdemes megküzdeni vele. Lássuk, hogyan lehet!

 

1. Maxold ki a stresszfaktort!

Stresszesnek lenni nem minden esetben rossz. Van olyan szintű stressz, ami cselekvésre késztet. Ez olyasmi, mikor csak picit fáj a fogad, akkor nem érzed szükségét, hogy fogorvoshoz menj, viszont, ha ki akar robbanni az arcodból, akkor képes vagy akár éjszaka is fogorvos után rohangálni.

Sokszor a halogatás mögött rejtett félelmek húzódnak meg. Ilyenkor segíthet, ha elképzeljük a legrosszabb kimenetelt. Mi történik, ha nem fejezed be időben a munkát? Talán ki is rúghatnak. Mi történik, ha nem takarítasz ki? Pont most fog érkezni egy számodra fontos vendég.

Ha átgondolod a legrosszabb forgatókönyveket, annak két következménye lehet. Az egyik, hogy annyira beparázol, hogy inkább neki is látsz a dolgoknak. A másik, hogy tudatosítod, hogy valójában nem is történhet nagyon rossz dolog, ezért a feladattal kapcsolatos szorongásod is megszűnik, így könnyebb lesz belevágni.

 

2. Teremts rituálét!

Legyen egy kis szertartásod, ami segít beindítani a cselekvést. Például, ha észreveszed, hogy halogatsz, akkor vedd elő a legfinomabb étcsokit, amit csak erre tartogatsz, törj belőle egy kockát, edd meg, élvezd ki az ízeket, és irány dolgozni! Legyen ez a saját halogatás elleni pirulád!

De más rituálét is kitalálhatsz magadnak. Ez lehet valami egyszerű, például egy pohár víz megivása, ugrálás vagy egy néhány perces meditáció. De kipróbálhatod az 5 másodperces szabályt is, hogy kilőj, mint a rakéta.

Ha a rituálédat rendszeresen elvégzed a feladat elkezdése előtt, az agyad automatikusan összekapcsolja majd a rituálét a munkakezdéssel. Az ilyen apró szokások nemcsak motiválnak, hanem fel is készítik az elmét a következő lépésre.

 

3. Fogadj magadra!

Használd a veszteségfókuszt! Néha hatásos, ha pénzügyi ösztönzőt alkalmazunk. Egyes alkalmazások (mint például a Beeminder) arra lettek kitalálva, hogy kötelezővé tedd magad számára a céljaid elérését úgy, hogy pénzt vesztesz, ha nem sikerül teljesíteni a feladataidat.

A veszteség lehetősége erős motiváció, mert pszichológiai kutatások szerint az emberek jobban félnek a veszteségtől, mint amennyire örülnek a nyereségnek. Ha a lustaságért és a halogatásért ténylegesen meg kell fizetned, akkor nem lesznek olyan vonzó opciók.

 

4. Tedd játékossá a feladatot!

Egy feladatot többféleképpen is el lehet végezni, legyél kreatív! Például vond be egy barátodat vagy kollégádat. Kérd meg, hogy egy bizonyos időpontban érdeklődjön, hogy haladsz-e a feladatoddal. Ha játékos formában versenyeztek, az segíthet fokozni a teljesítményedet, hiszen az emberi agy pozitívan reagál a versenyhelyzetre.

Ha mindig ülve dolgozol, próbáld ki a feladatokat állva vagy akár sétálás közben végezni. Ez a testhelyzet-változtatás növeli az éberséget és segíthet az agyadat aktívabb állapotba kapcsolni. Egy gyors séta a szobában vagy akár egy állóasztal használata a koncentrációdat is fokozhatja.

Egy kis változtatás a szokásaidban sokszor elég ahhoz, hogy túljuss a halogatáson.

 

5. Írj anti-todolistát!

Mielőtt halogatási spirálba kerülnél, és elindítanád az újabb sorozatmaratont, ülj le és írj egy listát arról, amit már nem kell elvégezned a héten, mert már megcsináltad. Ez a lista arra hivatott, hogy emlékeztessen a korábbi elért eredményeidre, és arra, hogy mennyi dolgot sikerült már elintézned. Az önmagad iránti elismerés erősíti az önbizalmat, így könnyebben kezdhetsz bele az új feladatokba is.

A gyakorlatot megtoldhatod egy kis vizualizációval is, ha már úgy is jó érzések keringenek benned. Segíts magadon azzal, hogy vizualizálod az elért cél utáni pillanatot. Képzeld el, hogy végigsimítod a befejezett munkát, vagy gondolj arra, hogyan ünnepled meg magad egy kellemes élménnyel. Az érzelmi ráhangolódás sokszor elegendő ahhoz, hogy motiváltan kezdj neki a feladatnak.

 

A halogatás legyőzése nemcsak azért fontos, mert így több időd lesz a valódi pihenésre vagy a hobbijaidra, hanem mert segít csökkenteni a felesleges stresszt és növeli a produktivitást. Amikor nem hagyod a feladatokat az utolsó pillanatra, több idő marad a részletekre, és így minőségi munkát tudsz végezni.

Továbbá, szintén fontos tényező, hogy a halogatás leküzdése növeli az önbizalmad, hiszen amikor meg tudsz birkózni a kihívásokkal, a saját képességeidet is más szemszögből kezded értékelni. Remélem, kipróbálsz néhányat a fenti taktikák közül!

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük