Filmajánló: A számolás joga
A számolás joga (Hidden Figures) egy 2016-os amerikai életrajzi dráma, ami Margot Lee Shetterly azonos című könyve alapján készült, és a NASA három afroamerikai tudós hölgyének – Katherine Johnson, Dorothy Vaughan és Mary Jackson – történetét mutatja be, akik kulcsszerepet játszottak az űrverseny korai éveiben. A központi szereplő Katherine. Igaz történeten alapuló film, ami mindig plusz pont.
Egy kicsit meseszerűre van fazonírozva, kicsit szájbarágós is, de ennek ellenére tanulságos és élvezhető családi mozi. Érdekes bepillantást nyújt a NASA mindennapjaiba.
A történet az 1960-as évek elején játszódik, amikor az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti űrverseny a csúcspontjára ért. A NASA akkoriban mindent megtett, hogy elsőként küldjön embert az űrbe (ez nem sikerült), és végül a Holdra (ez sikerült – állítólag).
Azonban a történet nemcsak az űrversenyről szól, hanem az amerikai társadalom belső konfliktusairól is. A feketék számára ez az időszak különösen nehéz volt, hiszen a faji szegregáció és diszkrimináció még erősen jelen volt.
Ebben az ellenszélben kell érvényesülnie a három női főszereplőnek, és ez sikerül is nekik, mivel rendkívül tehetségesek a maguk területén, de emellett szorgalmasak is, és kitartóak.
A munkakörülmények a feketék számára távolról sem ideálisak, külön mosdót kell használniuk, külön kávéskannából kell kávét fogyasztaniuk, csak ideiglenes megbízásokat kapnak, úgy kezelik őket, mintha leprások lennének.
Persze nem mindenki, a főnök (Kevin Costner) például pont nem, ami jelentőset lendít azon, hogy a tehetség kibontakozhasson. Bár igazából ő húzza belőle a legtöbb hasznot, mert sokat lendít a helyzetükön az űrversenyben.
Katherine Johnson matematikus bonyolult számításokat volt képes gyorsan elvégezni, amelyek elengedhetetlenek voltak John Glenn első űrrepüléséhez. Dorothy Vaughan az egyik első afroamerikai nő lett, aki vezetői pozíciót töltött be a NASA-nál, míg Mary Jackson az első afroamerikai női mérnök lett a NASA történetében.
Miért érdemes megnézni?
A film rávilágít arra, hogy a kitartás és az elszántság hogyan képes áthidalni a társadalmi korlátokat és előítéleteket. Folyamatosan szembesültek a rasszizmussal és a szexizmussal, mégis kitartottak, és kivívták a helyüket a tudomány világában, ami addig lényegében a fehér férfiak terepe volt.
Egy másik tanulság a folyamatos fejlődés fontossága. A szereplők folyamatosan fejlesztették tudásukat, ami lépéselőnyt biztosított nekik az átlagos munkatársakkal szemben.
Összességében egy érzelmileg gazdag és motiváló film Disney stílusban. Nem érzékeljük benne eléggé a mély valóságot, a konfliktust, a drámát, és minden kicsit könnyűnek tűnik benne, nagyon hollywoodi, de azért mindenképpen érdemes megnézni.


Ez is érdekelhet...

Mi a mantra meditáció?
2023-11-12
A teljesülő újévi fogadalmak titka
2024-12-21