Könyvajánló: Jim Kwik: Bontsd le a korlátaidat!
Ha nem olvastál még önfejlesztő könyvet, vagy nem sokat, akkor ez a könyv jó kezdet lehet, mert sok olyan témát tartalmaz, amiről később biztos olvasni fogsz, ha rákapsz az önfejlesztés ízére.
Dióhéjban a könyv arra próbál rámutatni, hogy sokkal nagyobb hatalmad van a képességeid felett, mint azt elsőre sejtenéd. Megtanulhatsz szinte bármit, amit akarsz, csak meg kell találnod hozzá a megfelelő módszert. Sok szó esik benne az agyunk fejleszthetőségéről, tanulási módszerekről és a megfelelő hozzáállásról.
Kicsit sokat ígér a szerző az elején és abból keveset teljesít, de nagyon olvasmányos és „elmefrissítő” szerzemény. Mondjuk az kicsit zavart, hogy az első 20 oldal arról szólt, hogy milyen jó is ez a könyv. Nem szeretem, ha ilyen erőteljesen próbálnak valamit rám tukmálni.
A szerzőről
Jim Kwik neve mára már összefonódott az agyi teljesítmény és a tanulás hatékonyságának növelésével. A világ egyik legelismertebb agytrénerének tartják, aki több mint két évtizede segíti az embereket abban, hogy optimalizálják mentális képességeiket.
Kwik saját tapasztalataiból merítve építette fel karrierjét: gyermekkorában agysérülést szenvedett, ami miatt nehezen tanult és emlékezett. Ezek a kihívások inspirálták arra, hogy mélyebben beleássa magát az agy működésébe és kidolgozza saját módszereit, amelyekkel a világ minden táján emberek millióinak segít hatékonyabban tanulni, gondolkodni és fejlődni. Ügyfelei közé tartoznak világhírű vállalkozók, hírességek, színészek és sportolók.
Az volt az érzésem, hogy ebben a könyvében csak a tudásának egy kis százalékát osztja meg, csak a legalapvetőbb dolgokat. Tulajdonképpen ajtókat nyitogat, de nem kísér be rajta.
Miről szól a könyv?
Ez egy gyakorlati útmutató az agyi teljesítmény növeléséhez, a tanulás hatékonyságának javításához és a személyes hatékonyság fokozásához. A könyv négy fő pillérre épül: Korlátok lebontása, Mindset (gondolkodásmód), Motiváció és Módszerek.
Az első részben arról van szó, hogy milyen korlátok akadályozhatnak minket abban, hogy átlagon felül használjuk a képességeinket. Nagyon sokat számít, hogy mennyire hagyjuk magunkat kiszolgáltatni a digitális csábításoknak, de sok egyéb akadállyal is meg kell küzdenünk.
Alapvetően három dologban lehetnek korlátaink:
- a gondolkodásban, vagyis nem hiszel eléggé önmagadban és a képességeidben,
- a motivációban, vagyis híján vagy az ösztönző erőnek, a célnak és az energiának,
- a módszerekben, vagyis a folyamat, ami szerint cselekszel nem vezet eredményre.
Gondolkodásmód
Az második részben Kwik a helyes gondolkodásmód fontosságáról beszél. A siker alapja, hogy elhiggyük, képesek vagyunk változtatni és fejlődni. Fel kell ismernünk és át kell alakítanunk a saját korlátozó hiedelmeiket.
„Nagyon gyakran azért nem végzünk el valamit, mert meggyőzzük róla magunkat, hogy nem tudjuk megtenni.”
Kwik bemutatja, hogyan befolyásolja a belső párbeszéd és a hitrendszerünk a teljesítményünket. Az identitásunk, vagyis az önmagunkról alkotott kép újraértelmezése segíthet abban, hogy új lehetőségeket és célokat fedezzünk fel.
Motiváció
A motivációról szóló részben arról olvashatunk, hogyan lehet fenntartani és növelni a motivációt a célok elérése érdekében. A motivációnak szerinte három összetevője van: a célkitűzés, az energia és a kis, egyszerű lépések.
„Amikor a célt energiával és apró egyszerű lépésekkel kombináljuk, fenntartható motivációt kapunk.”
Ahhoz, hogy igazán motiváltak legyünk, szükségünk van egy erős célra vagy küldetésre, és világosan kell látnunk, miért fontos számunkra az adott cél elérése. Emellett hangsúlyozza az egészséges életmód fontosságát az energiaszintünk fenntartásában, hiszen a megfelelő táplálkozás, alvás és testmozgás mind hozzájárulnak a mentális és fizikai jólétünkhöz.
Módszerek
A könyv utolsó része konkrét technikákat és stratégiákat mutat be az agyi teljesítmény növelésére és a tanulási képességek fejlesztésére. Kétségkívül ez a legérdekesebb része, szóval érdemes idáig eljutni az olvasással.
Itt ismerteti a gyorsolvasás technikáit, amelyek segítségével hatékonyabban lehet információt befogadni és feldolgozni. Emellett különböző memóriatechnikákat is bemutat, amik segítenek a tanulásban és az információk hosszú távú megőrzésében.
„Ahhoz, hogy bármilyen információt megtanulj, ezt az információt össze kell kapcsolni valamilyen már ismert dologgal.”
Gyakorlati tanácsokat ad a figyelem és a koncentráció növelésére, hogy jobban tudjunk összpontosítani a feladatainkra. A hatékony tanulási módszerek között pedig olyan technikákat ismertet, mint a vizualizáció és a tanulás több érzékszerv bevonásával.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Azoknak, akik tanulnak és tanítanak, vagyis diákoknak és tanároknak mindenképpen. A könyvben található tanulási és emlékezési technikák hasznosak lehetnek a tanárok számára is, beépíthetik oktatási módszereikbe.
Azoknak is, akik fejlődni szeretnének, de még nem tudják, hogy kezdjenek bele.
És azoknak, akik szeretnék fejleszteni memóriájukat, koncentrációjukat, vagy általában növelni agyi kapacitásukat, vagy egyszerűen csak többet megtudni arról, hogy hogyan működik az agyunk.
Az egyik legnagyobb erénye a könyvnek, hogy rendkívül olvasmányos és könnyen érthető. Emellett tele van személyes történetekkel és példákkal, amelyek még érdekesebbé és izgalmasabbá teszik az olvasást. Jó kis nyári program lehet.
Itt tudod jó áron megrendelni: https://bioenergetic.hu/konyvek/bontsd-le-a-korlataidat