Könyvajánló: V. Levi: Az önismeret művészete
Nem éppen azt kaptam ettől a könyvtől, amire a cím alapján számítottam. Afféle „bevezetés az önismeretbe” könyvnek gondoltam, ami leírja, hogy mi az önismeret és hogyan érheted el a lehető legteljesebb formájában. Ehelyett igazán sajátos gondolatokkal és az autogén tréning működésével ismerkedtem meg, ami egyébként üdítő meglepetés volt.
Ki a szerző?
Vlagyimir Lvovics Levi orvos és pszichoterapeuta volt, aki a szovjet és orosz pszichológia egyik kiemelkedő alakjaként vált ismertté. Az önsegítő irodalom korai úttörőjeként számos könyvet írt, amelyek az olvasók számára érthető és alkalmazható módon tálalták a pszichológiai ismereteket.
Művei nemcsak szakmai körökben, hanem a nagyközönség körében is nagy népszerűségnek örvendtek, mert egyszerre voltak informatívak, szórakoztatóak és mélyen elgondolkodtatóak.
Az önismeret művészete az önsegítés, az érzelemszabályozás és az önreflexió területén nyújt segítséget.
Miről szól a könyv?
Tulajdonképpen az egész lényege az önszabályozás vagy önmagunk megalkotása. Hiszen az önismeret valahol tudomány, benne is van a nevében az ismeret, ami a tudás alapja, de egyben művészet is, hiszen azt, amit folyamatosan megismerünk, alakítjuk is, így a végeredmény valamilyen alkotás lesz.
Az emberek jó része nem érzi szükségét annak, hogy önmagát alakítgassa, aki mégis szeretné, az pedig nem tudja, hogyan kezdjen bele. Meg kell értened a saját érzéseidet, szokásaidat és reakcióidat ahhoz, hogy tudatosan változtatni tudj rajtuk.
Az önteremtés alapfeltételei:
- Nem változtathatjuk meg magunkat a kívánt módon, ha nem tanulmányozzuk állandóan önmagunkat.
- Nem tanulmányozhatjuk önmagunkat, ha nincs meg bennünk a szándék a változásra.
- Nem tanulmányozhatjuk önmagunkat, ha nem tanulmányozunk ugyanolyan érdeklődéssel más embereket.
- Csak segítőkészen lehet valóban megismerni valakit, nem rideg távolságtartással.
- Senkit sem tanulmányozhatunk másképp, mint a cselekvés és érintkezés folyamatában.
- Akár mások, akár önmagunk tanulmányozásáról van szó, sosem érhetünk a végére, mivel folyton változunk.
A módszer
A módszer, amit ajánl az autogén tréning nevet viseli. Az autogén tréning Levi szerint a tudattalan tudatos irányítása.
Az autogén tréning egy relaxációs módszer, amelyet J.H. Schultz német pszichiáter fejlesztett ki a 20. század elején. Ez a technika a test és az elme közötti kapcsolatot erősíti, lehetővé téve, hogy az ember tudatosan ellazítsa magát, csökkentse a stresszt és fokozza a belső harmóniáját. Az alapja az önszuggesztió, vagyis az önhipnózis.
„Semmi sincs a tudatalattiban, ami előbb vagy utóbb ne válhatna tudatossá, és semmi sincs a tudatban, ami ne süllyedhetne a tudatalattiba.”
Az autogén tréning lényege az ismétlés és a belső koncentráció: meghatározott mondatokat és vizualizációkat alkalmazva segít a relaxáció elérésében, például az olyan egyszerű megerősítéseken keresztül, mint „A karjaim és a lábaim melegek és nehezek” (ez segít ellazítani az izmokat).
Levi hozzájárulása ebben a témában, hogy a technikát a mindennapi élethez igazította. Konkrét gyakorlatokat találsz a könyvben lépésről-lépésre…
- a figyelem és koncentráció javítására,
- az izomfeszültségek javítására,
- a belső felszabadulásra, közérzet javítására,
- az általános önkontroll fejlesztésére,
- a légzés szabályozására
- és a szorongás tüneteinek enyhítésére.
„Milyen gyorsan öregszenek a lelki rokkantak, és milyen törhetetlenül hisznek saját egészségükben, ami pedig a legfontosabb, az élet folytatásának szükségességében azok, akik sokáig élnek.”
Kinek ajánlom?
Valójában ez egy meditációs könyv, tehát akkor olvasd el, ha nyitott vagy a meditációs technikákra különben nem sokat fog érni.
Ha úgy érzed, gyakran eluralkodik rajtad a stressz, vagy ha úgy érzed, hogy nehéz megértened a saját érzéseidet, Levi könyve biztosan sokat adhat neked. Az önismeret művészete különösen azok számára lehet inspiráló, akik nyitottak a pszichológiai önsegítő módszerekre, de nem csak elméleti szinten.
Az autogén tréning gyakorlatok segítenek, hogy tudatosan irányítsd a tested és azon keresztül az elméd reakcióit. Emellett Levi olyan univerzális igazságokat fogalmaz meg, amelyek segítenek megérteni az emberi természetet, és elfogadni önmagadat, vagy más szemszögből nézni magadra.


Ez is érdekelhet...

Mi a „Fresh Start Effect” – a kezdet ereje?
2025-01-10
Könyvajánló: Napoleon Hill: Az erő útja
2022-11-17