Hogyan fejleszt az olvasás?
Azt mondják, hogy az olvasás fejleszt. És valóban, az olvasás az egyik legegyszerűbb, ugyanakkor mégis hatásos önfejlesztő eszköz. Bármilyen érdeklődési köröd van, bármilyen műfajt olvasol, valamiképpen több leszel általa. De mégis hogyan hat ránk, mit fejleszt bennünk az olvasás?
Empátia és érzelmi intelligencia
Amikor egy könyvet olvasol, legyen az regény, életrajz vagy bármi, betekintést nyersz az író és a szereplők gondolataiba, érzéseibe, motivációiba. Ez pedig nemcsak szórakoztató, de jelentős hatással van az érzelmi intelligenciádra is. Azáltal például, hogy részletesen követed a karakterek érzéseit és belső monológjait, egy idő után te magad is jobban megérted a sajátjaidat.
Képzeld el például, hogy egy bonyolult érzelmi dilemmával küzdő főszereplő történetét olvasod. Ahogy végigkíséred a döntései mögött álló motivációkat és érzéseket, és látod, hogyan próbál megbirkózni a helyzettel, úgy egyre több empátiát érzel iránta.
Ez a folyamat azonban nem ér véget azzal, hogy leteszed a könyvet. Ahogy a valós életben találkozol emberekkel, ez a tapasztalat mélyebben hat rád. Könnyebben megértesz majd másokat is, és együtt tudsz velük érezni.
Önismeret szempontjából is hasznos, ha rendszeresen olvasol. Az önismeret sokszor mások megértésén keresztül mélyül. Az olyan karakterek, akik hasonló kihívásokkal szembesülnek, mint te, ráébreszthetnek a saját erősségeidre vagy éppen a gyengeségeidre, és segíthetnek felismerni a fejlődési lehetőségeket.
Kreatív gondolkodás
Ha olvasol valamit a saját képzeleteddel hozod létre a szereplőket, a helyszíneket, a cselekmények részleteit. Ez az aktív mentális folyamat egyedi élményt nyújt, hiszen a te elméd teremti meg az egész képi világot a leírtak alapján.
Ha filmet nézel, ezt mind készen kapod, ami egy passzív befogadást tesz csak lehetővé. Ezért is van sokszor az, hogy aki először elolvas egy könyvet és később megnézi a megfilmesítését, az nagyot csalódik.
A rendszeres olvasás tehát fejleszti a kreatív gondolkodást és a fantáziát, hiszen folyamatosan új világokat és karaktereket építünk fel. Ez a képzelőerő a mindennapi kreativitásunkat is növeli, segít új nézőpontok kialakításában és a problémamegoldásban is.
Elmélyült figyelem
Ezzel a legtöbb mai fiatal küszködik. Nem tudnak hosszabb ideig egyetlen dologra elmélyülten figyelni, ami akadályozza őket a tanulásban, vagy akár a munkavégzésben.
Egy könyv olvasása során nem lehet azonnal továbbgörgetni az unalmas részeket. A hosszabb szövegek olvasása erősíti a türelmet és az önfegyelmet, ami előnyödre válhat, ha a figyelmed irányításáról van szó.
Ha szokásoddá válik az olvasás, az agyad jobban hozzászokik az elmélyült figyelemhez, és hosszabb ideig képes lesz fókuszáltan működni, akár más tevékenységekben is.
Kommunikáció
Az olvasás további óriási előnye, hogy gazdagítja a szókincsünket és javítja a kifejezőkészségünket. Egy-egy könyvben rengeteg új szóval, kifejezéssel és nyelvtani szerkezettel találkozhatsz, amelyeket később használhatsz is.
A nyelvünk fejlettsége gyakran összefügg azzal, mennyire árnyaltan vagyunk képesek gondolkodni és érzéseket megérteni.
Ha rendszeresen bújod a könyveket, javulhat a kommunikációd is. Finomabban és pontosabban ki tudod fejezni a gondolataidat és az érzéseidet, ami jól jöhet a kapcsolataidban vagy a munkahelyi eszmecserékben is.
Kritikai és elemző gondolkodás
Az olvasás során gyakran kell mélyebb elemzésbe bocsátkozzunk, akár az olvasott szöveg értelmezésével, akár a karakterek motivációinak megértésével kapcsolatban.
Például a detektívregényekben vagy a bonyolultabb cselekményű történetekben találkozhatsz olyan részletekkel, megoldandó rejtélyekkel, amelyek igénybe vehetik a logikai gondolkodásodat.
Ez a gondolkodásmód a mindennapi helyzetek megértésében is hasznos lehet: megtanulod jobban felismerni az összefüggéseket, megérteni a helyzetek mögötti logikát és mások viselkedését. De azért ne keress mindenhol misztikus rejtélyeket!
Stresszkezelés
Az olvasás kiváló módszer a stressz kezelésére is, mivel képes elterelni a figyelmet a mindennapi problémákról, és egyfajta menedéket nyújt.
Egy könyvvel át tudsz kapcsolni egy másik világba, ami egy elkerülő stresszkezelési technika, ami nem mindig ajánlott, de néha hasznos lehet.
Ha el tudsz merülni egy olvasmányban, az megnyugtató hatással van az idegrendszeredre.
Műfajok és fejlődési területek
Szép irodalom, klasszikus regények: empátia, érzelmi intelligencia, önismeret, morális fejlődés.
Detektív és krimi regények: analitikus gondolkodás, elmélyült figyelem, fókusz a részletekre, türelem.
Sci-fi és fantasy regények: kreativitás, képzelőerő, fantázia, kritikus gondolkodás.
Önfejlesztő és pszichológia könyvek: célorientáltság, önismeret, emberismeret, pozitív gondolkodásmód, önbizalom.
Életrajzok, memoárok: inspiráció, új nézőpontok.
Történelmi regények: kultúra- és történelemtudatosság, értékrend.
Olvasás vs. filmnézés
Az olvasás és a filmnézés egyaránt fejlesztheti a személyiséget és az érzelmi intelligenciát, de az olvasás sokkal inkább. Ennek főként az az oka, hogy az olvasás aktívabb mentális részvételt, koncentrációt és képzeletet igényel, míg a filmeknek csak passzív befogadója vagy.
A filmnézés kevésbé fejleszti a képzelőerőt, mert a szereplőket, a környezetet és a hangulatot készen kapod.
A filmek rövidebb idő alatt adják át a történetet, tehát nem igényelnek ugyanolyan hosszú figyelmet, mint egy könyv. Bár egy film is lekötheti a figyelmet, az olvasás hosszabb ideig tartó folyamatos koncentrációja erőteljesebb fejlesztő hatással bír a türelem és fókusz terén.
Az olvasás lassabb folyamat, ami miatt van időd az érzelmek és gondolatok elmélyült feldolgozására. A filmek gyorsabban áramlanak, és nem tudsz ugyanolyan mélységben elidőzni az egyes érzelmi jeleneteknél, mert a történet robog előre. Emiatt a filmnézés kevésbé segíti az érzelmi feldolgozást.
A filmek is képesek empátiát kelteni, de kevesebb idő jut a karakterek belső világának részletes megismerésére. A gyorsan változó jelenetek és a külsődleges ábrázolás miatt inkább csak szemlélője vagy a történetnek.
Összességében az olvasás azért fejleszti jobban a személyiséget és a kognitív képességeket, mert aktívabb részvételt, mélyebb elmerülést és nagyobb mentális erőfeszítést igényel.
A filmek a vizualitásukkal és gyors tempójukkal inkább szórakoztatnak, míg az olvasás több időt és teret hagy az értelmezésre és a belső folyamatokra. Ettől függetlenül a filmekből is sokat lehet tanulni.
Egy jó tanács: olvass sokat! Az olvasás egy olyan önfejlesztési forma, amely nemcsak tudást, műveltséget ad, hanem mélyen alakítja a személyiséget is. Az empátiától a kreativitáson át a koncentrációig számos területre pozitív hatással van, miközben egyre közelebb visz önmagadhoz.