Mi a „Fresh Start Effect” – a kezdet ereje?
Általában hétfőn kezdjük a diétát, január elsején fogadjuk meg, hogy életmódot váltunk, vagy a születésnapunk után döntjük el, hogy új fejezetet nyitunk az életünkben. Ezek az időpontok nem csupán véletlen választások, hanem mélyen gyökerező pszichológiai mechanizmusokon alapulnak.
Az úgynevezett „friss kezdet hatás” (Fresh Start Effect) magyarázatot ad arra, miért érezzük erősebbnek a motivációnkat az ilyen időszakokban, és hogyan használhatjuk ki ezt a céljaink elérésére.
Mi a Fresh Start Effect?
A Fresh Start Effect egy pszichológiai jelenség, amelyet Katherine L. Milkman, Hengchen Dai és Jason Riis kutatók azonosítottak és vizsgáltak alaposan.
A fogalom azt írja le, hogy bizonyos időbeli mérföldkövek, mint például az újév, a hét első napja vagy egy születésnap, különösen alkalmasak arra, hogy motiváljanak bennünket a változásra.
Kutatásaik kimutatták, hogy nagyobb valószínűséggel kezdeményezünk pozitív változásokat a viselkedésünkben ilyen időbeli mérföldkövek után.
Ezek az időpontok mentális határvonalakat hoznak létre az életedben, amelyek elválasztják a múltbéli kudarcaidat az előtted álló lehetőségektől. Ettől úgy érezheted, hogy tiszta lappal indulsz, ami növeli az önbizalmat és a motivációt.
Az időbeli mérföldkövek „döntési pontokként” is működnek, amelyek átirányítják a fókuszt a hosszabb távú céljaink felé.
Hogyan működik?
Az agyunk hajlamos arra, hogy időszakokat különálló egységekre bontson. Egy új hét, hónap vagy év kezdetét automatikusan egy új fejezetként értelmezi. Ez a kategorizálás segít abban, hogy a múlt hibáit a „régi énedhez” társítsd, míg a jövőt az „új énedhez”.
Nem mintha több esélyünk lenne a változásra hétfőn, mint kedden, de az agyunk valahogy így gondolja.
Egy új időszak mentálisan eltávolít bennünket a múltbéli hibáinktól, ami csökkenti a bűntudatot és növeli az elhatározásunk erejét. Az új kezdet érzése olyan, mintha mindent újrakezdhetnénk, anélkül, hogy a múltunk terhei visszahúznának.
Az új időszakok egyfajta friss energiát adnak a felelősségvállalásra. Könnyebb elhatározni, hogy „mostantól máshogy csinálom”, amikor egy szimbolikus mérföldkőhöz érsz.
Hogyan használhatod ki ezt a hatást?
Egyszerű, ha régóta tervezgetsz már valamit, akkor tűzd ki a kezdés időpontját. Remek kezdet a január, a karácsonyi időszak vége, a születésnapod, vagy bármelyik hétfő. Ilyenkor magasabb szinten van a motivációd, úgyhogy könnyebb belevágni a dolgokba.
Mi számít kezdetnek? Kezdetnek számítanak bizonyos naptári időszakok (újév, hónap eleje, hétfő, ünnepek kezdete és vége), de kezdet lehet valamilyen mérföldkő is az életedben (születésnap, szakítás, iskolakezdés, új munkaviszony, költözés stb).
Te magad is létrehozhatsz ilyen szimbolikus kezdeteket, nem kell a naptárhoz igazodnod. Nem kell megvárni az újévet vagy a következő hétfőt. Dönthetsz úgy, hogy egy napot, például a szerdát vagy egy szimbolikus eseményt kijelölsz kezdőpontnak, és belevágsz.
Egy kezdet valójában nem más, mint egy elhatározás. Nem az idő múlása vagy a naptárban jelölt dátumok hozzák el a változást, hanem az a belső döntés, hogy mostantól másképp cselekszel. Új kezdet, amikor elhatározod, hogy kilépsz a komfortzónádból, vagy végre megteszed az első lépést egy régóta dédelgetett cél felé.