Pszichológia

Az X-generáció jellemzői és problémái

Az X generációhoz tartoznak azok az emberek, akik 1965 és 1980 között születtek. Ha nem szigorúan vesszük, akkor az 1960-as évek közepétől az 1970-es évek végéig születettek, plusz-mínusz 1-2 év.

Az X generáció tagjai a technológia gyors fejlődésének korszakában nőttek fel. Ők az úgynevezett digitális bevándorlók, bár elfogadják és használják a digitális technológiát, mégis félig a múltban élnek. Jól boldogulnak az analóg és a digitális világban is.

A berlini fal leomlásakor és az internet megjelenésekor váltak felnőtté, de a hidegháború végét is megélték. Úgy nőttek fel, hogy a családi tévén zenei videókat néztek, és ha tehették a vezetékes telefonon lógtak. Videó- és magnókazettákat gyűjtöttek, másoltak, de tanúi voltak az első PC-k megjelenésének is. Ma már inkább öltönyre cserélték a laza ingeket és jól boldogulnak a munkaerőpiacon.

 

Az X-generáció legfőbb jellemzői

Önállóság

Az X-generáció tagjai felnőttkorukban önállóak és független gondolkodásúak. Nagyon is tisztában vannak a felelősséggel és vállalják is, ha kell. Éppen abban az életszakaszban vannak, amikor még dolgoznak, de már az idős családtagokról is gondoskodni kell, sőt a gyerekeik is éppen tini korban vannak, és egyre később repülnek ki a családi fészekből. Tehát az X-generációsoknak most kell igazán felnőttnek lenniük.

Az X generáció tagjai általában nagy hangsúlyt fektetnek az egyéni szabadságra és az önállóságra. Sokan közülük értékelik a személyes autonómiát és nem hajlandóak beletörődni a társadalmi elvárásokba.

 

Kritikus gondolkodás

Az X-esek sokféle tapasztalattal rendelkeznek, és az általuk átélt kihívások formálták világnézetüket. Ez a generáció az átmenetet jelenti a hagyományos és a modern értékek között, ezért nem fogadják el a dolgokat vakon, hanem mindent megkérdőjeleznek. Ugyanakkor tudják értékelni a hagyományokat is, de nem hajlandók elfogadni a dolgokat csak azért, mert „mindig is így voltak”.

 

Karrierizmus

Az X generáció tagjai olyan időszakban léptek be a munkaerőpiacra, amikor gazdasági nehézségek voltak. Az olajválságok, a recessziók és a munkanélküliség miatt nehéz volt jó álláshoz jutni, ezért megbecsülik a munkájukat.

Az X-generációsok számára fontos a munka és a teljesítmény. Viszont nehezen jutnak vezetői pozíciókba, mivel a korábbi generáció, a Boomerek későn, vagy később sem vonulnak nyugdíjba. Így az X generáció tagjai a ranglétrán lejjebb maradnak, megrekednek a középvezetői szinten és ez frusztráló lehet a számukra.

A munkában nagyon jól tudják kamatoztatni a tudásukat, mivel a Boomerek és a későbbi Y-generáció legjobb tulajdonságait egyaránt birtokolják. Ahogy az új technológiák kezdenek teret hódítani a munkahelyeken, a Boomerek egyre kevésbé értik és nem képesek alkalmazkodni, míg a későbbi generációk a közösségi média megszállottjaivá válnak, addig az X-generáció hidat képez a két véglet között.

 

Az X-generáció problémái

Pénzügyi gondok

Mivel nehezen jutnak vezetői pozícióba és a szülők és gyerekek eltartása is rájuk hárul, nem nagyon tudnak félretenni, ezért a nyugdíjas éveikre nem túl jók a kilátásaik. Mivel a pénzügyekkel kapcsolatos stressz állandóan jelen van, az X generációsok 40%-a arról számolt be, hogy nem érzi magát anyagilag biztonságban, míg 38%-uknak több az adóssága, mint a megtakarítása.

Az X generáció ennek ellenére keményen dolgozik, nem esik kétségbe, tanul a múltból, tervezi a jövőt és nagyra értékeli a jelent.

 

Generációs különbségek

A X-generáció valamiképpen egy köztes generáció. Gyakran találják magukat a múlt és a jövő generációi között, ami kihívást jelenthet az értékrendjük, a kommunikációjuk és munkavégzésük szempontjából.

 

Munka és magánélet egyensúlya

Mivel a munka és a karrier igen fontos az X-generációsoknak, ezért nehéz összehangolni a családi élettel, pedig azt is hasonlóképpen fontosnak tartják. Nagy hangsúlyt fektetnek a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésére. Értékelik a családdal töltött időt, de nem a munka rovására.

 

Összességében az X generációnak is megvannak a maga jellemzői és kihívásai. Az individualizmus, a gazdasági bizonytalanság és a technológiai változások mind olyan tényezők, amelyek formálták és meghatározzák ezt a generációt.

Úgy tűnik sokuk sikeresen megbirkózott ezekkel a nehézségekkel, és hozzájárultak a modern világ formálásához és fejlődéséhez. Nem egy elveszett generáció, jól alkalmazkodó, kitartó generáció az X.

1 Hozzászólás

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük