Energia- és időbeosztás

Eat the Frog vs. MIT módszer

Ha úgy érzed, hogy kevés időd van, akkor mindenképpen meg kell tanulnod hatékonyabban kezelni a feladataidat. Fontos, hogy meg tudd határozni, mik a fontos dolgok és hogy milyen sorrendben végezd el a teendőidet.

Ebben segít egy kicsit ez a két módszer, amit most bemutatok neked. Mindkét módszer célja a produktivitás javítása és a halogatás csökkentése, de különböző megközelítést alkalmaznak.

 

Eat the Frog

Vagyis: edd meg a békát! Az „Eat the Frog” elv Brian Tracy nevéhez fűződik, aki Mark Twain híres mondását használta fel módszerének alapjaként: „Ha az a feladatod, hogy egy békát egyél meg reggel, a legjobb, ha rögtön megteszed.”

Ez az elv azt hangsúlyozza, hogy a nap elején végezzük el a legnehezebb vagy legkevésbé kedvelt feladatot. Ha már az elején túl vagyunk a legnagyobb akadályon, a nap további része könnyebben kezelhetővé válik.

Miért jó ez a módszer? A nap elején általában több az energiánk és az akaraterőnk, nagyobb bennünk a küzdőszellem is, hogy megbirkózzunk a nehéz feladatokkal. Ha a sok kisebb feladattal kezdjük a napot, azok sokat elhasználnak az energiáinkból és így a motivációnk is alacsonyabb lesz, mikor a nagyobb, fontosabb feladatba kell belevágnunk.

Az „Eat the Frog” módszer szerint azzal a feladattal kell kezdeni, ami a legnagyobb szorongást vagy ellenállást váltja ki. Ez a megközelítés azonnali megkönnyebbülést nyújt, mivel a legnagyobb akadályt azonnal leküzdjük. A nap elején elvégzett nehéz feladat sikerélményt ad, ami pozitívan hat a nap további részére, mert növeli az önbizalmat és a motivációt.

A gyakorlati alkalmazása egyszerű. Minden nap elején válasszuk ki azt a feladatot, amelyet a legnehezebbnek vagy legkevésbé kedveltnek tartunk, és kezdjük a napot ennek elvégzésével. A „béka feladat” az lesz, amit a legnyomasztóbbnak ítélsz meg, és legszívesebben halogatnád.

Próbáld ki ezt a módszert legalább két hétig, és ha beválik, akkor használd továbbra is!

 

MIT (Most Important Things)

Az MIT módszer Leo Babauta-tól, a Zen Habits blog alapítójától származik, és ez is nagyon hasonló. Az elv lényege, hogy minden nap kijelöljük azokat a legfontosabb feladatokat, amelyeket mindenképpen el kell végeznünk.

A lényege, hogy a legnagyobb hatású és legfontosabb teendőinkre összpontosítsunk, és ezáltal növeljük a produktivitásunkat. 1-3 ilyen feladatot válasszunk ki naponta, ne többet!

A fontos teendők itt nem a legnehezebb feladatokat jelentik, mint az „Eat the Frog” esetében, hanem azokat a feladatokat, melyek közelebb visznek minket a céljaink eléréséhez.

Az MIT módszer a prioritások meghatározására épül. Azáltal, hogy minden nap kijelöljük a legfontosabb feladatokat, a módszer segít a fókuszált munkavégzésben és a lényegtelen tevékenységek kiszűrésében. Ez a megközelítés csökkenti a túlterheltség érzését és növeli az elvégzett munka minőségét. A nap végén elégedettséget és a célok elérésének érzését élvezhetjük.

Különösen hasznos lehet azok számára, akik gyakran érzik úgy, hogy sokat dolgoznak, de mégsem haladnak a legfontosabb céljaikkal.

Az MIT módszer alkalmazásához minden nap elején vagy előző este válasszuk ki azt a 1-3 legfontosabb feladatot, amit mindenképpen el kell végeznünk. Ezekre a feladatokra összpontosítsunk, mielőtt bármi mással foglalkoznánk.

Ezzel a módszerrel elkerülhetjük a lényegtelen tevékenységekbe való belemerülést, hogy a nap végén elégedettek lehessünk az elért eredményekkel.

Próbáld ki ezt a módszert is két hétig, és ha bevált, akkor alkalmazd továbbra is!

 

Kinek melyik módszer a jobb?

Halogatók számára: Akik hajlamosak a halogatásra, különösen a nehéz vagy kellemetlen feladatok esetében, az „Eat the Frog” módszer lehet hatékonyabb. Ez a módszer biztosítja, hogy a legnagyobb akadályokat azonnal leküzdve kezdjük a napot.

Fókuszált munka számára: Akik jól tudnak előre tervezni és szeretnék biztosítani, hogy a legfontosabb céljaikra koncentráljanak, az MIT módszer lehet a jobb választás. Ez a módszer segít abban, hogy a napi tevékenységeid összhangban legyenek a hosszú távú céljaiddal.

Szervezett emberek: Az MIT módszer különösen hasznos lehet azok számára, akik szeretik rendszerezni a napjukat és előre meghatározni a prioritásokat.

Impulzívabb emberek: Az „Eat the Frog” módszer segíthet azoknak, akik stresszelnek bizonyos feladatok miatt, és akiknek nehézséget okoz a feladatok sorrendjének meghatározása.

 

Az „Eat the Frog” módszer a legnehezebb feladat elvégzésére koncentrál a nap elején, míg az MIT módszer a legfontosabb teendők kijelölésére és elvégzésére összpontosít.

Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei és különböző személyiségtípusokhoz, célokhoz illeszkednek.

Bármelyik módszert is választod, a lényeg az, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbbet, ami segít elérni céljaidat és hatékonyan kezelni a mindennapi teendőket.

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük