Stephen R. Covey: A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása
Ez a könyv alapműnek számít, ha önfejlesztő könyvekről van szó, és kiérdemelte a klasszikus címet, nem csak úgy ráaggatták. A szerző 7 szokást vizsgál, vagy inkább alapelvet, ami elengedhetetlen a sikeres élethez és bárki elsajátíthat.
Abból az állításból indul ki, hogy minden egyes embernek vannak bizonyos paradigmái. Minták, melyek az életük során kialakultak az őket ért hatások során. Ezek a paradigmák befolyásolják a hozzáállásunkat és a viselkedésünket.
Ha változást akarunk hozni az életünkbe, ezeket a paradigmákat kell felfejteni, és átírni. Hét szabályt kell követnünk, hogy megfelelő szokásokat tudjunk kialakítani. Arisztotelésztől idéz egy találó mondatot:
„Azok vagyunk, amit rendszeresen teszünk. A kiválóság tehát nem tett, hanem szokás.”
1. aranyszabály: Légy proaktív!
Ez kezdeményezést és leleményességet jelent. Álláshirdetéseknél gyakran használják ezt a szót, talán ezért ráz ki tőle a hideg. A lényege ennek az aranyszabálynak az, hogy felelősek vagyunk a saját életünkért. Viselkedésünk nem a környezetünktől kell, hogy függjön, hanem elhatározásainktól. Az érzelmi intelligenciánk képessé tesz minket arra, hogy érzéseinket alárendeljük az értékeinknek, és ezt alkalmaznunk is kell.
2. aranyszabály: Már a kezdetkor lásd a célt!
Tudnunk kell, hogy mi fontos nekünk. Cselekedeteinknek és létezésünknek ezt a célt kell szolgálnia. Mindent kétszer teremtünk meg: egyszer szellemi síkon, aztán fizikai síkon. Bármit is helyezünk életünk középpontjába függővé válhatunk tőle, ami nem baj, ha igazán jó célt helyezünk oda.
„Önmagunk vezérlése nem egyszeri tevékenység.”
3. aranyszabály: A fontos dolgokat tedd az első helyre!
A sürgős és a fontos dolgok nem ugyanazok. (Erről itt olvashatsz bővebben: Mi az Eisenhower időgazdálkodási mátrix?) A hatékony önmenedzselés azt jelenti, hogy a fontos dolgokat tesszük az első helyre. Ez sok fegyelmet követel, ezért érdemes kidolgoznunk magunknak egy időgazdálkodási módszert.
4. aranyszabály: Törekedj a kölcsönös győzelemre!
Mindig a win-win helyzeteket keressük, ahol mindenki jól jár. A kulcsszó a kölcsönösség. Kölcsönös tanulás, kölcsönös befolyásolás, kölcsönös előnyök.
5. aranyszabály: Először a másikat értsd meg, aztán értesd meg magad!
Ez a szabály az eredményes kommunikáció kulcsa. Fontos az empatikus odafigyelés, mikor a megértés szándékával hallgatjuk a másikat. Nem az egyetértés a lényeg, hanem a megértés.
6. aranyszabály: Használd ki a szinergiákat!
Az egész mindig több, mint a részek összege. A részek egymás közötti kapcsolata a saját jogán maga is önálló részt jelent. Ez a szabály a jó kapcsolatépítésben segíthet neked.
7. aranyszabály: Élezd meg a fűrészt!
Éles fűrésszel könnyebb fát vágni. Ez a szabály önmagunk kiegyensúlyozott megújítására vonatkozik. A megújulásnak 4 dimenziója lehet:
- fizikai: testedzés, táplálkozás, stresszkezelés
- szellemi: olvasás, vizualizálás, tervezés, írás
- társas/érzelmi: szolgálat, empátia, belső biztonság
- lelki: értékek tisztázása, elköteleződés, tanulás, meditáció
Összességében sokat jegyzeteltem ebből a könyvből, ami azt jelenti, hogy tartalmas. Sok személyes példát is leír, ami segíti a megértést. Közepesen nehéz olvasmány, oda kell néha figyelni, hogy megértsük a mondanivalót.


Ez is érdekelhet...

Edward Deci és Richard Ryan: önmeghatározás és motiváció
2023-12-08
3 gyakorlat koncentráció fejlesztésére
2025-03-02